دادستان کل کشور: سیاست کلی قوه قضاییه حمایت از مراکز داوری و میانجی‌گری است

0 1

دادستان کل کشور: سیاست کلی قوه قضاییه حمایت از مراکز داوری و میانجی‌گری است

دادستان کل کشور در همایش داوران اتاق تعاون ایران گفت:سیاست کلی قوه قضاییه حمایت از مراکز داوری و میانجی‌گری است.

به گزارش روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور در همایش سراسری مراکز داوری اتاق تعاون ایران با عرض تسلیت مجدد به مناسبت شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و جان باختن تعدادی از هموطنان و همنوعانمان در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: ریشه این حادثه ناگوار بر می‌گردد به سیاست‌های شیطانی استکبار جهانی و دشمن قسم خورده ایران یعنی آمریکای جنایتکار. بخصوص رئیس جمهور خبیث آمریکا که دستور ترور را صادر کرد و عناصر وابسته به او در منطقه دستورات او را اجرا کردند.
 

وی در ادامه به موضوع داوری ها در اتاق تعاون اشاره و اظهار کرد: در اساسنامه اتاق تعاون و هم در قوانین و مقررات مرتبط و هم در سیاست‌های تعیین شده از سوی مقام معظم رهبری و قوه قضاییه استفاده حداکثری از ارجاع پرونده‌ها به مراکز داوری مورد تأکید است که باعث می‌شود اصحاب دعوی از گرفتاری‌های موجود در قوانین رهایی یابند و با یک وسعت نظر بیشتر به رفع اختلافات بپردازند.
 

دادستان کل کشور بیان کرد: مسئله ارجاع امر به داوری در اساسنامه اتاق تعاون ذکر شده است. در اساسنامه اتاق داوری مهمترین اهداف آن کمک به فراهم آوردن موجبات رشد و توسعه بخش تعاون، کمک به بهبود فضای کسب و کار، همکاری در زمینه رشد و توسعه اقتصادی همراه با عدالت اجتماعی و کمک به تحقق سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ذکر شده است.
 

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: اگر به این اهداف به درستی عمل شود بیش از ۲۵ درصد کنونی تعاونی‌ها می‌توانند در اقتصاد کشور اثرگذار باشند.
 

وی افزود: طبیعتا اتاق‌های تعاون در عرصه اقتصادی فعالیت‌هایی که دارند با اختلاف نظرها و مشکلاتی مواجه می‌شوند که راه حل آنها ارجاع به مراکز داوری است و شما داوران می‌توانید در کمک به اتاق تعاون در رسیدن به اهداف تعیین شده تاثیرگذاری زیادی داشته باشید.
 

دادستان کل کشور افزود: اگر اعضای تعاونی ها که بنا به گزارشات چندین میلیون نفر هستند عدالت را در مراکز داوری مشاهده کنند قطعا در گردش چرخ اقتصادی تمایل بیشتری خواهند داشت.
 

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری بیان کرد: بنا بر آمار ارائه شده بیش از نود درصد از پرونده های رسیدگی شده در مراکز داوری از آنچنان اتقانی برخوردار است که آرای صادره در محاکم مورد تأیید قرار می گیرد و به کمتر از ده درصد آن آراء ایراد گرفته می شود که بخش اعظمی از این ایرادها هم به خاطر رسیدگی شکلی آن است.
 

وی در ادامه در خصوص همکاری و مساعدت قوه قضاییه با این مجموعه اشاره کرد و گفت: سیاست کلی قوه قضاییه مبتنی بر استفاده بیش از پیش از مراجع و نهادهایی است که در رفع اختلافات با صلح و سازش فعالیت دارند و در این خصوص اخیرا بخشنامه ای صادر شد که حتی پرونده های مطرح در دادسراها در جاهایی که امکان صلح و سازش وجود دارد در ابتدا به شوراهای حل اختلاف ارجاع شوند.
 

دادستان کل کشور بیان کرد: خوشبختانه اکنون بالای ۴۵ درصد از پرونده های ارجاعی به شوراهای حل اختلاف به صلح و سازش منجر می‌شود که رقمی بسیار ارزشمند است.
 

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: سیاست قوه قضاییه در مجموعه دعاوی اعم از حقوقی و کیفری این است که موضوع به شوراهای حل اختلاف ارجاع شود و لذا باید از هر مرکز و نهادی که بتواند در جامعه اینگونه اثر بخش باشد حمایت کنیم و می‌کنیم.
 

وی خطاب به مدیران و مسئولان مرکز داوری اتاق تعاون ایران گفت: ما تلاش می‌کنیم حتی پرونده‌هایی که در دادگاه‌های حقوقی مطرح می شود اما به شما مرتبط است را در چارچوب قانون به شما ارجاع دهیم و اگر هم لازم باشد که بخشنامه‌ای از سوی ریاست قوه قضاییه تهیه شود این موضوع را پیشنهاد دهید تا بر روی آن بررسی صورت گیرد.
 

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری بیان کرد: نکته دیگر این است اگر چنانچه ملاحظه می‌کنید که باید در قوه قضاییه اقدامی شود که پرونده‌ها به مراکز داوری ارجاع شوند این مطلب را حتما به ما منتقل کنید تا ما آن را پیگیری کنیم چون قوه قضاییه سیاستش این است که پرونده‌ها هر چه بیشتر در مراکز صلح و سازش و مراکز داوری‌ حل و فصل شود.
 

وی در ادامه به موضوع اقتصاد مقاومتی هم اشاره و تصریح کرد: نکته دیگر این است که اصولا ما در دستگاه قضایی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در حال قدم برداشتن هستیم و آنچه که از دست ما بر می‌آید این است که به رفع مشکلات حقوقی و قضایی مراکز تولیدی و فعالان اقتصادی کمک کنیم که اکنون اقدامات بسیار خوبی هم انجام شده است.
 

دادستان کل کشور ادامه داد: این تعامل و همکاری و هم افزایی برای این است که در شرایط فعلی کشور گره ای از مشکلات مردم باز شود و چرخ اقتصاد کشور بچرخد.لذا خواهش ما این است که در اتاق‌های تعاونی که در سراسر کشور وجود دارد و تعدادشان هم زیاد است مسئله اقتصاد مقاومتی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری گفت: در راستای حل مشکلات تعاونی‌ها شما باید از هر سه قوه کمک بخواهید تا به مشکلات شما رسیدگی شود. البته ما در دادستانی کل کشور دو معاونت را برای این موضوعات ایجاد کرده‌ایم و از این قبیل اقدامات حمایت خواهیم کرد.
 

وی تصریح کرد: ما اکنون در یک جنگ اقتصادی هستیم و فشارها به مردم به گونه ای است که حتی در مواردی مردم از دسترسی به داروهای بیماران خود هم محروم شده‌اند و دشمن هم بدون رعایت هیچ عرف و منطقی و قانون و اخلاقی به چیزی پایبند نمی‌ماند. برای مقابله با این دشمن در این جنگ اقتصادی لازم است که متناسب با حمله دشمن خود را تجهیز کنیم و همانگونه که در جنگ ۸ ساله از شرافت ملت دفاع شد اکنون هم فعالان اقتصادی باید در این جنگ به مقابله با دشمن بپردازند تا عزت کشور حفظ شود.

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.