رئیس سازمان بازرسی کل کشور: مراحل نظارت الکترونیکی را با جدیت پیگیری می‌کنیم

0 4

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: مراحل نظارت الکترونیکی را با جدیت پیگیری می‌کنیم

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین درویشیان در دیدار با رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: نظارت الکترونیکی را پیگیری می‌کنیم که بستر آن دولت الکترونیک است و باید با جدیت مراحل آن به اتمام برسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، علیرضا صالح رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین درویشیان در این دیدار با بیان اینکه به دنبال سیستمی کردن فرآیندها هستیم تا دخالت اشخاص کمتر شود، گفت: بر همین اساس نظارت الکترونیکی را پیگیری می‌کنیم که بستر آن دولت الکترونیک است و باید با جدیت مراحل آن به اتمام برسد.

وی با تأکید بر اینکه توجه ویژه‌ای به موضوع پیشگیری داریم، افزود: سازمان بازرسی تلاش دارد، حوزه نظارت را نسبت به بازرسی تقویت کند. اساساً فلسفه وجودی سازمان بازرسی و هر نهاد نظارتی دیگر، ورود قبل و حین است. البته بعد از انجام امور هم باید نظارت داشته باشیم ولی تأثیر نظارت قبل و حین با هدف پیشگیری و صیانت بر عملکرد دستگاه‌ها به‌مراتب بیشتر است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: در ابتدا باید بسترها به‌گونه‌ای اصلاح شود که امکان فساد نباشد و سپس با نظارت به‌موقع و کارآمد فرصت فساد به افراد داده نشود؛ بنابراین سازمان بازرسی آمادگی دارد که نظارت را به هنگام، قبل تصمیم‌گیری و اجرا داشته باشد تا اتفاقاتی که درگذشته در سازمان خصوصی‌سازی افتاده، تکرار نشود.

درویشیان با بیان اینکه امروز ادراک فساد از خود فساد بالاتر است، خاطرنشان کرد: مسئولیت سازمان خصوصی‌سازی در بازسازی اعتماد مردم و حاکمیت از جمله دستگاه نظارتی و قوه‌قضاییه با توجه به حاشیه‌های گذشته این سازمان، سنگین است. نگاه کنونی دستگاه نظارتی به اقدامات، رویکردها و تصمیمات سازمان خصوصی‌سازی توأم با تردید است. لذا باید تلاش کنید این نگاه اصلاح و اعتمادی که آسیب‌دیده است، ترمیم شود.

وی با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی در ۳ حوزه مسئولیت دارد، افزود: یکی از حوزه‌های مسئولیت، قبل واگذاری است که احراز اهلیت خریدار در این مرحله باید مورد توجه و دقت بیشتری قرار گیرد. این موضوع یکی از مسئولیت‌های بسیار مهم سازمان خصوصی‌سازی است که در گذشته در برخی واگذاری‌ها محل ایراد بوده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور مسئولیت مهم بعدی سازمان خصوصی‌سازی را «تجدید ساختار مالی و تخصصی واحدهای مورد واگذاری» دانست. 

درویشیان مسئولیت سوم سازمان خصوصی‌سازی را «شفافیت عملکرد» عنوان کرد و گفت: وضعیت واحدهای مورد واگذاری به بخش خصوصی باید به‌صورت شفاف در معرض دید همه مردم باشد تا از انحصار و رانت جلوگیری شود. یکی از بحث‌هایی که نسبت به برخی واگذاری‌های گذشته مطرح‌شده این شائبه بود که خریدار به‌واسطه ارتباط با برخی افراد توانسته واحد مورد واگذاری را بخرد و اگر واگذاری به‌صورت عمومی مطرح می‌شد، افراد صاحب صلاحیت بیشتری خواستار آن واحد بودند.

وی با تأکید بر نظارت سازمان خصوصی‌سازی، حین واگذاری و رعایت فرآیند قیمت‌گذاری، تصریح کرد: اگر این فرآیند از طریق بورس انجام شود، بهتر است و قیمت‌گذاری عادلانه‌تر صورت می‌گیرد. بخشی از واگذاری‌ها که در گذشته منجر به تشکیل پرونده قضایی شد، مربوط به فرآیند قیمت‌گذاری است؛ بنابراین سازمان خصوصی‌سازی باید تلاش کند در این حوزه بسیار شفاف عمل کند.

در بخش ابتدایی این نشست علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی با استقبال از راهنمایی‌ها و پیشنهادهای سازمان بازرسی کل کشور در بحث واگذاری و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ گفت: هم‌اکنون سازمان خصوصی چیزی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان واگذاری انجام داده است.

وی ادامه داد: از مجموع کل واگذاری‌ها چیزی در حدود ۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۳ الی ۴ درصد از واگذاری‌ها دچار مشکل و بعضاً منجر به تشکیل پرونده قضایی شده است. ولی متأسفانه تصویر شکل‌گرفته در اذهان مردم فراتر از این درصد است.

صالح درباره تعیین تکلیف سهام عدالت نیز اظهار داشت: یکی از برنامه‌های دیگر سازمان خصوصی‌سازی این است که تا آبان ۹۹ سهام عدالت را آزادسازی کنیم و دراختیار مردم قرار دهیم.

۵۵۵

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.