رئیس سازمان بازرسی کل کشور: نظارت درون دستگاهی بسیار مؤثرتر از نظارت خارجی است

0 12

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: نظارت درون دستگاهی بسیار مؤثرتر از نظارت خارجی است

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در دیدار با رئیس کل بیمه مرکزی ایران با بیان اینکه نظارت درون دستگاهی بسیار مؤثرتر از نظارت خارجی است، گفت:  بیمه مرکزی باید بر شرکت‌های بیمه‌ای زیان‌ده نظارت بیشتری داشته باشد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین حسن درویشیان در این دیدار با اشاره به رویکرد سازمان بازرسی نسبت به دستگاه‌های مشمول بازرسی و نظارت گفت: نگاه سازمان بازرسی کل کشور، کمک به دستگاه‌های اجرایی و مشمول نظارت و بازرسی در جهت انجام مسئولیت‌ها و مأموریت‌های آنهاست. خصوصاً امروز که باید دستگاه‌ها با همکاری، هماهنگی و انسجام بیشتر در پیشبرد اهداف عالی نظام و خدمت‌رسانی بیشتر به مردم گام بردارند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: در آموزه‌های دینی به موضوع صنعت بیمه و عقودی که در بیمه مطرح می‌شود با نگاه مثبت پرداخته‌ شده و بیمه از نظر فقهی یک موضوع کاملاً شرعی و ضروری و از جمله زیرساخت‌های تأمین امنیت اقتصادی، روانی، اجتماعی و سرمایه‌گذاری است و لذا باید همه همت مجموعه و همکاران شما در بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه که باید بر آن‌ها نظارت داشته باشید، بررسی و رفع نواقص و اشکالاتی باشد که بعضاً دستگاه‌های نظارتی، کارشناسان حوزه بیمه و مردم مطرح می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از حوزه‌هایی که حتماً باید به سمت واگذاری به بخش خصوصی برود بیمه است، تصریح کرد: طبق قانون اساسی حاکمیت فقط باید نظارت داشته باشد. در حوزه بیمه طبق آمار تا سال ۹۷، ۶۷ درصد واگذاری به بخش خصوصی انجام شده است که باید بخش‌های باقیمانده نیز واگذار شده و از تصدی‌گری دولت خارج شود. البته واگذاری‌ها باید با دقت بیشتر صورت پذیرد، به‌گونه‌ای که جلوی اتفاقاتی که اخیراً در واگذاری‌ها شاهد آن بودیم، گرفته شود.

درویشیان در ادامه سخنان خود بر موضوع نظارت درون دستگاهی تأکید کرد و گفت: در تمام قوانین دستگاه‌های اجرایی و اسناد بالادستی، وظیفه نظارتی برای تمام سطوح مدیریتی پیش‌بینی‌شده است. علاوه بر آن، دستگاه‌های نظارتی هم به‌طور مستقل حضور دارند که کارشان صرفاً بازرسی است؛ اما معتقدیم نظارت درون دستگاهی بسیار مؤثرتر از نظارت خارجی است. در همین راستا نظارت بیمه مرکزی بر حوزه‌های مختلف شرکت‌های بیمه‌ای مانند صورت‌ها و شاخص‌های مالی این شرکت‌ها حائز اهمیت زیاد است.

وی افزود: نکته دیگر اینکه کشور ما همواره با بلاهای طبیعی زیادی مواجه است؛ بنابراین باید پوشش بیمه‌ای به‌اندازه‌ای باشد که مردم تشویق به بیمه‌گذاری شوند. گاهی اوقات شاهدیم در برخی حوزه‌ها مبلغ پرداختی برخی از بیمه‌ها به‌عنوان خسارت به‌قدری پایین است که خیلی تفاوتی با حق بیمه ندارد. این موضوع یکی از علل عدم رغبت مردم به بیمه‌گذاری است که مواردی هم در بازرسی‌ها و هم در شکایات و اعلانات مردمی به سازمان منعکس‌شده است. مخصوصاً در مورد اقشار محروم و مناطق کمتر توسعه‌یافته و کسانی که قدرت مالی پایینی دارند باید امتیازاتی در نظر گرفته شود و نباید یک نسخه بیمه‌ای برای کل کشور در نظر گرفت.

 

۵۵۵

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.