رئیس قوه قضاییه: چرا قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا نمی‌شود؟ / بی‌عدالتی و زد و بندها به اعتماد مردم و در نتیجه امنیت کشور آسیب می‌زند / شورای حل اختلاف ویژه تولیدکنندگان راه اندازی می‌شود

0 8

رئیس قوه قضاییه: چرا قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا نمی‌شود؟ / بی‌عدالتی و زد و بندها به اعتماد مردم و در نتیجه امنیت کشور آسیب می‌زند / شورای حل اختلاف ویژه تولیدکنندگان راه اندازی می‌شود

رئیس قوه قضاییه بر ضرورت اجرای عدالت اداری و مبارزه بی‌امان با فساد تاکید کرد و آن را وظیفه اصلی مدیران کشور دانست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای اداری استان البرز با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای این استان و با قدردانی از حضور همیشگی مردم در صحنه‌های گوناگون دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی، پاسداشت بصیرت این مردم و خون پاک شهدا را در گرو اجرای عدالت اداری و مبارزه با فساد دانست و تصریح کرد: امروز اجرای عدالت اداری و مبارزه بی امان با فساد، وظیفه اصلی همه مدیران کشور است و مردم یک نظام اداری کارآمد را از مدیران توقع دارند که بتواند گره گشای زندگی‌شان باشد و مجریان عادل نیز با عدالت قانون عادلانه را اجرا کنند و به هیچ عنوان اجازه دور زدن و نقض قانون به کسی داده نشود.
 
 رئیس قوه قضاییه، افزایش اعتماد مردم به نظام و ارتقای سطح امنیت کشور را از مهم‌ترین دستاوردهای نظام اداری کارآمد دانست و ادامه داد: از مولفه‌های مهم امنیت ملی در کشور، حضور مردم متدین در صحنه است و نظام اداری کارآمد این حضور را روز به روز قوی‌تر می‌سازد.

آیت الله رئیسی با اشاره به مجاهدت‌های مردم بصیر استان البرز در مقاطع گوناگون تاریخ انقلاب اسلامی افزود: اگر بصیرت، عزت آفرینی، خطرپذیری و مسئولیت پذیری نسل چهارم و پنجم انقلاب از نسل اول بیشتر نباشد، کمتر نیست.
 
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و فناوری اظهار کرد: اکنون با گذشت چهار دهه از انقلاب نباید شاهد گلایه مردم از عدم التزام برخی افراد به قانون باشیم. بی‌عدالتی و زد و بندها باعث آسیب رسیدن به اعتماد مردم می‌شود و این به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

آیت الله رئیسی با تأکید بر لزوم پیش‌بینی،‌ پیشگیری و برخورد متناسب و به‌موقع با موضوعات توسط مسئولان دستگاه‌های مختلف، به نهیب مقتدرانه مقام معظم رهبری خطاب به آمریکا اشاره کرد و گفت: حضور مردم در صحنه تحت رهبری های داهیانه رهبر فرزانه انقلاب، مسئولیت ما مسئولان را افزایش می‌دهد و پاسداشت این حضور و حرکت عظیم نیز صرفا مبتنی بر تحقق عدالت اداری است.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم پیگیری مطالبات بحق مردم، تصریح کرد: وظیفه ما این است که به قانون عمل کنیم و اجازه ندهیم سازمان اداری کشور،  ناکارآمد جلوه کند. بروکراسی اداری موجب رشوه، زد و بند، اقدامات غیرقانونی، تخلف و فساد می شود و باید شدیدا نسبت به این موارد حساس بود و قبل از همه نیز خود مدیران باید حساس باشند.

آیت‌الله رئیسی گفت: سازمان‌های برون دستگاهی مانند دیوان محاسبات، سازمان حسابرسی، بخش‌هایی از استانداری ها و مجلس در حوزه نظارت وجود دارند اما سازمان های درون دستگاهی نظیر حراست ها و بازرسی ها باید احساس مسئولیت کنند و بدانند که چشم مدیران هستند. مگر می شود در سازمانی یک نارسایی دیده شود و نسبت به این قضیه حراست بی توجه یا کم توجه باشد؟ بازرسی که چشمان مدیر است، باید در این قضایا هشدار دهد و به مدیر مربوطه اعلام کند که در مجموعه شما اشکالی وجود دارد و یک روند ناسالم در جریان است که مردم را ناراضی می‌کند و کارها را به تعویق می‌اندازد.

رییس قوه قضاییه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره رونق تولید، اظهار کرد: خوشبختانه تمام بخش‌های کشور نسبت به این موضوع دارای حس شده‌اند که این حس باید منجر به اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار شود؛ قانونی که مجلس تصویب کرده و باید تمام و کمال اجرا شود. در این قانون، بسیاری از موانع تولید، پیش بینی و راهکار هم برای رفع آنها ارائه شده است. بخش‌های مختلف و همچنین دستگاه‌های نظارتی پیگیری کنند که چرا این قانون به صورت کامل اجرا نمی‌شود.

آیت الله رئیسی در ادامه، فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع فعالان اقتصادی را منشوری جامع و کامل برای اجرا دانست و با تاکید بر لزوم عمل به این منشور افزود: از اینکه اختلافات در مراکز تولیدی، اختلافات بخش خصوصی با دولتی و اختلافات بخش‌های تولیدی با یکدیگر در شوراهای حل اختلاف حل شود و به دستگاه قضایی کشیده نشود، حتما استقبال می‌کنیم. شورای حل اختلاف ویژه فعالان اقتصادی را رییس کل دادگستری برای واحد‌های تولیدی فعال کند تا علاوه بر شورای گفت‌وگو که شورای خوبی برای مذاکرات بین دولت و بخش خصوصی است، اختلافات نیز خارج از فضای دادگستری حل و فصل شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح امور اقتصادی بدون اصلاح امور بانکی امکانپذیر نیست، بر ضرورت اصلاح نظام بانکی کشور تاکید کرد و گفت: اگر نقدینگی به سمت تولید برود، موجب رفع بسیاری از نگرانی‌ها می‌شود. وقتی تولیدکننده واقعی از تسهیلات بانکی استفاده کند، اقتصاد کشور رونق می‌گیرد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه حمایت از تولیدکننده باید عملیاتی شود و صرفا در مقام سخن نباشد، اظهار کرد: باید حمایت قانونی، قضایی، حقوقی و تسهیلاتی از تولید کننده صورت گیرد.

 رئیس قوه قضاییه ادامه داد: یکی از این حمایتها این است که شرایط بیمه، مالیات و عوارض به نحوی تنظیم شود که تولیدکننده ضمن اینکه حقوق قانونی را پرداخت می‌کند، تحت فشار قرار نگیرد. در این رابطه آمادگی داریم که کارگروهی با عنوان آسیب‌شناسی تولید با حضور نمایندگانی از دستگاه قضایی، استانداری، اتاق بازرگانی، بخش‌های صنعتی و کشاورزی و مجلس ایجاد کنیم تا بررسی شود که در رابطه با توقیف ابزار کار که با درخواست بیمه، بانک و سازمان مالیاتی انجام می‌شود، چه سازوکاری باید فراهم شود که هم آنها به حقوقشان برسند و هم منجر به توقف یا کندشدن تولید نشود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: تشکیل این کارگروه را استاندار و رییس کل دادگستری دنبال کنند و بازرسی هم حتما به عنوان بخش نظارتی حضور داشته باشد. ما معتقدیم این کارگروه می‌تواند در جهت آسیب شناسی، ایرادات را پیگیری کند. در این قضیه بانک‌ها و سازمان مالیاتی هم دعوت شوند تا ببینیم چه سازوکاری وجود دارد که هم تولید رونق داشته باشد و هم مشکل پیش نیاید. ما موافق این نیستیم که ابزار کار و تولید در روند احقاق حقوق بانکها، بیمه و سازمان مالیاتی توقیف شود. این کارگروه باید به صورت عملی بعد از مدتی گزارش دهد؛ نه اینکه مثل بعضی از کارگروه‌ها کم اثر باشد.

رئیس قوه قضاییه خطاب به مدیران اعلام کرد: از مدیر مسئولیت پذیر، باجرات و باجسارت در انجام وظایف با همه توان حمایت خواهیم کرد و این وظیفه ماست. به همکاران در سراسر کشور تاکید کرده‌ایم که از تولیدکننده و کارآفرینی که با اقتدار تحریم را دور می‌زند و نمی‌گذارد خط تولید بخوابد و ظرفیت خط تولید و اشتغال را افزایش می‌دهد، با تمام وجود حمایت شود و همه سازوکار‌های کشور باید حامی تولیدکننده و کارآفرین باشد. امروز این افراد سربازان و افسران خط مقدم مبارزه و ایستادگی در مقابل جنگ اقتصادی هستند و مقام معظم رهبری امر فرمودند و ما همه سربازان ایشان هستیم و باید در میدان اجرا، احساس تولیدکننده این باشد که اتفاقی دارد می‌افتد و آن اتفاق، حمایت از اوست.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مردم باید احساس اجرای عدالت داشته باشند، یادآور شد: فیتیله پارتی بازی و فساد و روابط ناسالم در نظام اداری باید پایین بیاید و قانون و عدالت حاکم شود. در هر کوی و برزن باید مردم بگویند که احساسمان، احساس اجرای عدالت است و پارتی بازی نیست. بگویند احساسمان این است که قانون حاکمیت دارد و روابط سالم حاکم است. این به عمل و کار احتیاج دارد و باید روز به روز این احساس در کشور تقویت شود.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به مسأله چاه‌ها و مدیریت آب و خاک در کشور، تصریح کرد: اگر امر مدیریت در حوزه آب و خاک و داشته‌ها دقیق شود، با مدیریت بر ظرفیت‌های عظیمی که کشور دارد، بسیاری از مشکلات کاهش پیدا می کند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: یکسری چاه‌ها فاقد پروانه و غیرمجاز هستند که باید دولت و وزارت نیرو تکلیف آنها را مشخص کنند. اینکه هر روز بگوییم بر تعدادشان افزوده شد و غصه بخوریم، تا کجا می‌خواهد ادامه پیدا کند؟ باید این وضعیت را سامان دهیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به موضوع تغییر کاربری‌ها نیز خاطرنشان کرد: یک سری سازوکار برای تغییر کاربری داریم. نباید اراضی کشاورزی و مزروعی تغییر کاربری داده شوند و ویلاسازی شود. جاهایی برای ویلاسازی گذاشتند که این کار در آنجا انجام شود و جاهایی هم برای کشاورزی است که باید کشاورزی شود. تغییر کاربری غیرمجاز را همه باید یک امر ضدارزش بدانند؛ نه اینکه در مقطعی بگویند ضدارزش است و مدیری در مقطع دیگر بگوید که آن مدیر با تخلفات سفت برخورد کرده است‌. چرا با متخلف باید مماشات کرد؟ اینها منابع ملی و ذخایر کشور است و نمی‌شود با ذخایر کشور اینگونه برخورد کرد.

آیت الله رئیسی افزود: جنگل، منابع طبیعی و محیط زیست جزو حقوق عامه هستند‌. ما نباید اجازه دهیم که حقوق عامه تحت هیچ عنوانی به مخاطره بیفتد. اولین میدان‌دار و مرزبان این عرصه نیز مدیران و مسئولین هستند.

رییس قوه قضاییه درباره صادرات نیز گفت: مقام معظم رهبری فرمودند که رونق صادرات و کاهش واردات به ویژه محصولاتی که در کشور تولید می شود، باید صورت گیرد. در این زمینه هم قانون کم نداریم و بحث ما در اجرای قانون است که این حتما باید صورت گیرد.
 
آیت الله رییسی همچنین درباره زندان‌ها اظهار کرد: زندان‌‎هایی که در درون شهرهاست، باید به خارج از شهرها منتقل شود و حتما معتقدیم که این کار انجام شدنی است. در همه شهرهایی که زندان‌ها در درون بافت شهری واقع شده باید شهرداری‌ها و استانداری‌ها بتوانند سازوکاری را ایجاد کنند که این زندان‌ها به خارج از شهرها منتقل شوند اما مسئله بالاتر این است که تلاش کنیم کاهش جمعیت کیفری رخ دهد. هرچه بیشتر اجرای عدالت در کشور داشته باشیم، بیشتر شاهد کاهش زندانی خواهیم بود.

رئیس قوه قضاییه در پایان با تاکید بر اینکه گفتمان غالب در کشور ما باید گفتمان اجرای عدالت و مبارزه با فساد باشد، گفت: این گفتمان باید به یک اجرای عملی در میدان تبدیل شود و این احساسی است که باید مردم داشته باشند.

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.