رییس کل دادگستری مازندران تاکید کرد: استفاده بهینه از ظرفیت های دادگستری استان در اجرایی کردن دستور العملهای رییس قوه قضاییه

0 2

رییس کل دادگستری مازندران تاکید کرد: استفاده بهینه از ظرفیت های دادگستری استان در اجرایی کردن دستور العملهای رییس قوه قضاییه

رییس کل دادگستری مازندران در همایش استانی روسای دادگستری ها، دادگاههای عمومی بخش و دادستانهای سراسر استان، رسیدگی به پرونده های قدیمی ومعوقه، استفاده از ظرفیت های مجازاتهای جایگزین حبس، بهره برداری  بهینه از ظرفیت شورای حل اختلاف با حفظ حقوق شهروندی و رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی را از اولویتهای دادگستری استان بیان کرد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان مازندران، حجت الاسلام و المسلمین اکبری در این جلسه که بطورویژه ودرغیرازساعات اداری برگزار شد، بیان داشت: این همایش، باهدف اجرایی کردن دستور العمل های رئیس قوه قضاییه در خصوص رسیدگی به پرونده ها، کاهش اطاله دادرسی ، تعیین تکلیف فوری پروندهای معوقه، کاهش جمعیت کیفری باتقویت نهادهای صلح و سازش به جهت نقش آن در احقاق حق و پیشگیری از اطاله دادرسی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان و ساماندهی زندان ها برگزار شده است.

رییس کل دادگستری استان مازندران در خصوص تسریع در رسیدگی به پرونده های قضایی در استان گفت: اگر چه رسیدگی به پرونده ها زمانبر و نیاز به اقدامات جانبی و اخذ نظرات کارشناسی وبرخی اقدامات از سوی نیروی انتظامی است ولی انتظار ما این است روسا و دادستانها  با جدیت  در اینگونه موارد،  ورود به موقع داشته باشند تا  موجودی پرونده ها در شعبات به حداقل برسد .

عالی ترین مقام قضایی استان تصریح کرد: امید است با کار جهادی و دقت وسرعت، رسیدگی به پرونده ها تسریع یابد و یقینا دستیابی به این هدف، منوط به همکاری تمام همکاران قضایی و اداری  است.

رییس کل دادگستری استان مازندران در ادامه اظهار داشت: رسیدگی به پرونده های قدیمی ومعوقه باید به عنوان اولویت کاری قرارگیرد و همکاران قضایی، روزانه نسبت به وضعیت این پرونده‌ها و علت تاخیر در کار رسیدگی تلاش کنند تا پرونده ها،  سریعا به سرانجام برسد ورسیدگی ها به نقطه ای برسد که در آینده نزدیک، هیچ دغدغه و درخواست های مردمی نسبت به تسریع در رسیدگی  به پرونده‌ها، نداشته باشیم.

این مقام عالی قضایی استان همچنین به بحث کاهش اطاله دادرسی در دادسراها اشاره کرد و افزود: پرونده هایی که مشمول طرح رسیدگی به پرونده های معوقه می شوند باید در مدت معین شده با ظرفیتهای قضایی تعیین و تکلیف شوند.

رییس کل دادگستری استان مازندران همچنین اظهار داشت: تقویت شعب شورای حل اختلاف در دادسراها باید  به طور ویژه در دستور کار دادستانهای سراسر استان قرار گیرد تا پرونده هایی که امکان صلح و سازش در آن وجود دارد با قید فوریت با دقت و سرعت لازم تعیین و تکلیف  شود.

رییس کل دادگستری استان مازندران، حفظ کـرامت و ارزش های والای انسانی، احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی و رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی را در گرو اقدامات صحیح و عادلانه همکاران  قضایی، انتظامی و اطلاعاتی دانست وبیان داشت:  همکاران قضایی استان  ،قضات ،ضابطین، بازجویان و ناظران زندانها و بازداشتگاههای سراسر استان باید نسبت   به تکریم مراجعین حوزه های قضایی استان، اهتمام ویژه داشته باشند.

شایان ذکر است در این جلسه معاونین، روسا ی دادگستری ها، دادگاهای عمومی بخش و دادستانها،هر کدام بصورت جداگانه با برگزاری کارگروهائی ،نقطه نظرات خود را مطرح  کردند و دستورات لازم در خصوص آن توسط رِئیس کل دادگستری استان صادرشد.

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.