شوراهای حل اختلاف، بازوی کمکی برای دادسراها، محاکم و واحدهای اجرای احکام هستند

0 0

شوراهای حل اختلاف، بازوی کمکی برای دادسراها، محاکم و واحدهای اجرای احکام هستند

معاون رئیس کل دادگستری استان یزد در امور شوراهای حل اختلاف گفت: یکی از ابر چالش های قوه قضائیه بحث کاهش ورودی هاست که غلبه بر این ابر چالش از طریق شوراهای حل اختلاف که بازوی کمکی برای دادسراها، محاکم و واحدهای اجرای احکام هستند امکان پذیر است.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان یزد، محمدرضا حداد در بازدید از شورای حل اختلاف شهرستان بافق بیان داشت: در راستای تحقق اهداف قوه‌ قضاییه و اجرای عدالت، شوراها خدمات ارزنده‌ای را ارائه می دهند و مهمترین موضوع آن در زمینه ایجاد صلح و سازش در موارد ارجاعی به شوراها صورت گرفته است.
 

وی اظهار داشت: برنامه ریزی های صورت گرفته برای شوراهای حل اختلاف در شهرستان بافق باید به گونه‌ای  باشدکه محور عملکردها بیشتر به سمت صلح و سازش برود، حتی دعاوی در صلاحیت رسیدگی شورا،چراکه اقدامات قضایی در این دعاوی نیز خود بی تاثیر از افزایش وارده ها نخواهد بود.
 

این مقام قضائی ابراز داشت: تحقق اهداف رئیس قوه قضاییه مبنی بر کاهش ورودی پرونده ها و جلوگیری از اطاله دادرسی است که نیازمند ارائه ،راهکارها و بکارگیری ابزارهایی است از جمله اینکه از ظرفیت شورای حل اختلاف در باب اصلاح ذات البین استفاده شود و شوراها نیز باید فعالیت مضاعفی داشته باشند.
 

وی پرونده های منجر به صلح و سازش را یکی از از راهکارهای اصلی جلوگیری از اطاله دادرسی و کاهش پرونده‌های دادگستری ذکر کرد و گفت: طبق تأکید ریاست قوه قضاییه بر صلح و سازش در پرونده ها، رسیدگی‌ها نیز بر محور صلح و سازش صورت گیرد تا شاهد کاهش ورود پرونده‌ها به دستگاه قضائی و افزایش پرونده‌های مختومه باشیم.
 

حداد در خصوص پرونده‌ های با موضوع تصادفات جرحی در شهرستان بافق خاطرنشان کرد: با ارسال این دسته از پرونده ها به شورای حل اختلاف، ما شاهد کاهش موجودی پرونده ها به دادسرا و محاکم وبالتبع کاهش اطاله دادرسی خواهیم بود.
 

وی با اشاره به کاهش ۱/۳۱ درصدی مانده پرونده ها در شوراهای حل اختلاف بافق گفت: در سال گذشته ۱/۲۸ درصد پرونده های مانده کاهش داشته که این در حالی است کاهش در شهریور امسال به ۱/۳۱ درصد رسیده است که نشان دهنده تلاش مضاعف این شورا در ایجاد صلح و سازش و بسترسازی لازم برای تحقق این امر در این شهرستان می باشد.
 

لازم به ذکر است در پایان با حضور رئیس کل دادگستری استان از تعدادی از پرسنل شورای حل اختلاف این شهرستان به پاس ایثارگری و سعی و تلاش در جهت صلح و سازش  رساندن پرونده ها، تکریم ارباب رجوع و عملکرد سیستمی با اهداء لوح تقدیر به عمل آید.
 

۵۷-۶۶۶

روتیتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.