معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه : خود را موظف می دانیم از حقوق فردی و اجتماعی ایرانیان خارج از کشور صیانت کنیم

0 1

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه : خود را موظف می دانیم از حقوق فردی و اجتماعی ایرانیان خارج از کشور صیانت کنیم

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: خود را موظف میدانیم تا از حقوق آحاد ملت ایران در خارج کشور حمایت کنیم و تلاش داریم تا با همکاری همه دستگاه های مؤثر در عرصه خارجی، و استفاده از ظرفیت های حقوقی بین المللی و دوجانبه و نیز بهره گیری از ابزارهای قانونی، حقوق فردی و اجتماعی ایرانیان در خارج کشور را استیفا نماییم.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، دکتر علی باقری معاون امور بین الملل و  حقوق بشر قوه قضاییه افزود:با توجه به این که وظیفه و رسالت قوه قضاییه اجرای عدالت است، لذا یکی از مأموریت های مهم معاونت بین الملل ایجاد بستر تعاملی با دیگر طرف های خارجی اعم از دولتها و یا سمنها و نیز مجامع و نهادهای منطقه ای و بین المللی برای ارائه دستاوردهای استقرار عدالت و مبارزه با بی عدالتی در عرصه های مختلف است.

وی ضمن بیان اینکه حقوق بشر، حقیقت برخاسته از مبانی دینی و واقعیت انکارناپذیر انقلاب اسلامی و یکی از مؤلفه های قدرت نرم جمهوری اسلامی است، گفت: حقوق بشر در حکم جریان خون در کالبد حکمرانی است و از  اموری است که در همه عرصه های حاکمیت و در همه زمانها ساری و جاری است.

باقری افزود:حقوق بشر یک کالای لوکس نیست که بازیگران عرصه سیاست از آن به عنوان دکور در ویترین تبلیغات انتخاباتی خود استفاده کرده و با پایان فرآیند انتخابات، بخواهند آن را در فراموشخانه افکار عمومی دفن نمایند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه ضمن اشاره به فرمایش حضرت امیر(ع) به مالک اشتر که فرمودند،«مردم یا برادران و خواهران ایمانی ما هستند و یا برادران و خواهران ایرانی ما»؛ اظهار داشت: مسئولیتها و تکالیف خواهران و برادران ایمانی بسیار بیشتر است و چنانچه در جایگاه حاکمیتی نیز قرار گیرند، مسئولیت آنها چندین برابر خواهد شد.

وی افزود:نگرش امریکا و برخی از کشورهای غربی با نگاه ما در موضوع حقوق بشر تفاوتهای ماهوی و محتوایی دارد و  یکی از نکات مهم در این عرصه این است که امریکاییها حقوق بشر را از دریچه سیاست مینگرند و به همین دلیل حقوق بشر بازیچه سیاست بازیهای آنها است، در حالی که در جمهوری اسلامی این حقوق بشر است که سیاست را تعیین میکند.

باقری ادامه داد: امریکاییها از اشغالگری رژیم صهیونیستی و تجاوزگری رژیم سعودی حمایت و پشتیبانی میکنند و مردم فلسطین و یمن را زیر پای سیاست بازیهایشان نابود مینمایند، چرا که منافع آنها در گرو تقویت اشغالگر و متجاوز و نابودی ملتهای مستقل است، ولی جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین حقوق بشری با اشغالگری رژیم صهیونیستی مقابله و با تجاوز رژیم سعودی مخالفت نموده و از مظلومیت دو ملت فلسطین و یمن حمایت و پشتیبانی مینماید.

معاون امور بین الملل و  حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه موضوع حقوق بشر، پدیده ای است که هم ظرفیت فرصت زایی دارد و هم و ظرفیت تهدیدزایی و از سوی دیگر هم جنبه داخلی دارد و هم جنبه خارجی، گفت:چنانچه به موضوع حقوق بشر از خارج بنگریم و سپس امتداد نگاهمان را در داخل بسط دهیم، تهدیدزایی حقوق بشر بر فرصت زایی آن غلبه میکند و برعکس، چنانچه دریچه نگاهمان به موضوع حقوق بشر از درون آغاز شود و سپس نگاه ما به خارج امتداد یابد، فرصت زایی موضوع حقوق بشر بر تهدیدزایی آن غلبه میکند و این همان نگاهی است که رهبر انقلاب بارها بر آن در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، نظامی و … تأکید نموده اند و موفقیت های نظام و پیروزی های ملت حاصل اتکا به ظرفیتهای داخلی و اعتماد به جوانان ایرانی است.

باقری گفت : شرط لازم برای نتیجه بخش بودن نگاه فرصت زا به موضوع حقوق بشر، فعال بودن و فعال ماندن در بازار حقوق بشری داخل و خارج است و تحقق این مهم نیز در گرو تولید محصولات و خلق دستاوردها و ایجاد نُرمهای حقوق بشری مبتنی بر مبانی دینی، ارزشهای انقلابی، معیارهای جمهوری اسلامی و همسو با سنتهای بومی، اما در قالب و بسته بندیهای متناسب با اقتضائات و شرایط قابل فهم و درک و پذیرش توسط افکار عمومی است.

معاون امور بین الملل و  حقوق بشر قوه قضاییه اضافه کرد: در این چارچوب حوزه و دانشگاه نقش بی بدیلی در تدوین استانداردها برای محصولات، دستاوردها و نُرمهای حقوق بشری داشته و دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی در کنار تشکلها و مجموعه های غیردولتی نیز موظف به ساخت محصولات حقوق بشر اسلامی بر اساس آن استانداردها هستند و ستاد حقوق بشر می تواند به عنوان مرکز ملی، نقش طراحی، هدایت و پیگیری را در این عرصه داشته باشد.

باقری افزود:راه رهایی از تهدیدهای مقوله حقوق بشر، نقش آفرینی فعال و مؤثر در بازار جهانی حقوق بشر چه در ساحت نظری و تئوریک و چه در عرصه تدوین معاهدات و کنوانسیونها و چه در زمینه نهادینه سازی رویه ها، سازوکارها و هنجارهای حقوق بشری است.

مدیرکل امور بین الملل قوه قضاییه گفت: اگر در بازار حقوق بشری دنیا فعال نباشیم، بیگانگان با ایجاد بازار مکاره حقوق بشری محصولات قلابی و جعلی حقوق بشری را در بسته بندی های فریبنده و اغواگر عرضه می کنند و عملاً افکار عمومی به ویژه جوانان را در جهت اهداف شوم خود سوق میدهند و نکته مهم آن است که موانع سخت افزاری توانایی جلوگیری از ورود محصولات، دستاوردها و نُرمهای مسموم حقوق بشری خارجی را ندارد.

باقری همچنین اضافه کرد: نکته مهم در ساخت هنجارها و نُرمهای حقوق بشری اسلامی، درک این حقیقت است که تأمین حقوق بشر در گرو مسئولیت پذیری حاکمیت و انجام وظیفه کارگزاران و مدیران نظام است و هنگامی می توان ادعا کرد که حقوق بشر اسلامی محقق شده است که نگاه به مسئولیتها و تکالیف مسئولان و کارگزاران نظام حداکثری باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ستاد حقوق بشر، نماد بلوغ عقلانیت حکمرانی در جمهوری اسلامی است، چراکه موضوعی مانند حقوق بشر که میتواند هم جنبه فرصتی و هم جنبه تهدیدی داشته باشد، باید در یک مرکز با حضور نمایندگان سه قوه طراحی، هدایت و پیگیری شود.

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.