ورود مدعی العموم به موضوع قطع بدون مجوز درختان در منطقه الموت قزوین

0 6

ورود مدعی العموم به موضوع قطع بدون مجوز درختان در منطقه الموت قزوین

با ورود  دادستانی به موضوع قطع بی رویه و بدون مجوز درختان در منطقه الموت قزوین، این موضوع در نشست فوق العاده شورای حفظ حقوق بیت المال بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل قزوین، دادستان عمومی و انقلاب مرکز آن استان با اعلام این مطلب، گفت: یکی از معضلاتی که در بازدید دو روزه رییس کل  دادگستری استان از دو بخش الموت شرقی و غربی قزوین از سوی مسئولان و اهالی این منطقه مطرح شد، قطع بی رویه درختان مثمر، غیر مثمر و جنگلی بود که این موضوع برای منطقه گردشگری و توریستی الموت بسیار نگران کننده است.

 

محمد قاسمی افزود: بر اساس اعلام مسئولان منطقه و مشاهدات محلی، روزانه حدود ۱۰۰ تن چوب از باغات منطقه الموت قطع و به چند خریدار چوب در الموت و قزوین فروخته می شود که به محض اطلاع، دستور پلمپ مراکز خرید چوب را تا اطلاع ثانونی و توقیف خودروهای حامل چوب قطع شده صادر گردید.

 

دادستان قزوین با بیان اینکه انتظار می رود دستگاه های متولی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست در این خصوص به وظایف قانونی خود عمل کنند، هشدار داد: قطع هر گونه درخت باید با توجه به دلایل قانونی از جمله عدم صرفه اقتصادی، سن زیاد و خشک شدن، صورت گیرد که این امر نیازمند کارشناسی و اخذ مجوز قطع از سوی سازمان جهادکشاورزی در باغات و اخذ تعهد جهت جایگزینی نهال می باشد و قطع درختان بدون اخذ مجوزات قانونی ممنوع می باشد.

 

محمد قاسمی در ادامه بیان داشت: قطع درختان جنگلی در منابع طبیعی توسط افراد محلی ممنوع بوده و دستگاه های متولی از جمله اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست باید در این خصوص نظارت دقیق تری داشته باشند و در صورت مشاهده مراتب را با تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی کنند تا با متخلفان برخورد شود.

 

این مقام قضایی استان گفت: شوراهای اسلامی و دهیاران نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند و از وظایف قانونی خود غافل شوند و چنانچه به دلیل کوتاهی آنان خسارتی به منابع طبیعی، محیط زیست و بیت المال وارد شود، باید پاسخگو باشند.
 

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تاکید کرد: مراکز خرید چوب نیز باید نسبت به اخذ مجوز جهت خرید چوب اقدام کنند و در صورت ادامه فعالیت به صورت فاقد پروانه، از فعالیت آنها جلوگیری می شود و خودروهای حمل چوب نیز در صورت حمل غیرمجاز چوب توقیف می شوند.
 

قاسمی در ادامه تصریح کرد: قطع بی رویه درختان باغی و جنگلی اثرات مخربی بر محیط زیست وارد می کند و در فصل بارش نزولات آسمانی امکان وقوع سیل وجود دارد که همه دستگاه ها و مردم باید نسبت به این موضوع حساسیت ویژه ای داشته باشند.
 

دادستان مرکز استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: موضوع قطع بی رویه درختان مثمر، غیر مثمر و جنگلی در جلسه‌‍‌ای فوق العاده در اولین نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان قزوین با حضور دستگاه های متولی مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا این موضوع در چهارچوب قانون انجام گیرد و موجب تضییع حقوق آیندگان نشود.
 

 

۶۶۶

روتیتر
Auto Text
Auto Image
Auto Drop: class1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.