پراکندگی قوانین از چالش های فراروی دستگاه قضایی است

0 0

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، رئیس دادگستری استان کرمان، یدالله موحد در نشست هم اندیشی قضاوت در پرتو تنقیح قوانین و مقررات گفت: در اختیار داشتن قوانین روشن، گویا و کاملا شفاف یکی از آمال قضات در زمان تصدی امر قضا است تا بر اساس آن بتوانند به دعاوی، اختلافات و جرائم رسیدگی کرده و حکم عادلانه و قانونی را صادر کنند.

وی افزود: در مسیر تدوین و جمع بندی قوانین روشن، گویا و کاملا شفاف گام های خوبی در کشور برداشته شده و می طلبد که گام های بلندتری در این راستا برداشته شود تا بتوانیم کشور را در این زمینه به پیش ببریم.

مقام عالی قوه قضائیه در استان کرمان با اشاره به اینکه تورم قانون و قانوگذاری مشکلاتی را در روند رسیدگی به پرونده ها ایجاد می کند، گت: در بسیاری از زمینه‌ها کسری قانون نداریم بلکه مشکل موجود، تعدد قانون است و در کنار این موضوع قوانینی وجود دارند که می‌توانند حسب مورد مبهم و کلی باشند و یا با قوانین دیگر در تعارض باشند که مشخص نیست این قوانین مصوب، کدام یک از قوانین قبلی را نقض کرده‌اند و کدام را نکرده‌اند.

موحد اظهارداشت: یکی از مهمترین نقش‌هایی که مسئول تقنین در کشور بر عهده دارند این است که از قوانین موجود رفع ابهام کرده و تعارضات قانونی را حذف کنند و مشخصا بگوید که قانون موجود چه قوانینی را نسخ کرده و اگر این قانون موجود معتبر است قوانینی که نسخ شده کدام است و در نهایت قانون صریح حاکم بر موضوع را تعیین کنند.

وی عنوان کرد: انتظار می رود کارهای انجام شده در راستای تنقیح قوانین تداوم یافته و تا رسیدن به مطلوب ترین شکل ممکن، ادامه یابد.

نشست هم اندیشی قضاوت در پرتو تنقیح قوانین و مقررات با حضور معاون تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در محل دادگستری کل استان کرمان برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.