کانون موسسات داوری خراسان‎ جنوبی افتتاح شد

0 5

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی در آئین افتتاح کانون مؤسسات داوری استان گفت: در واقع یکی از مهمترین کانونها  در عرصه اجتماعی کانون مؤسسات داوری استان می باشد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان خراسان جنوبی، مراسم افتتاح کانون موسسات داوری خراسان‌جنوبی با حضور حجت الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری استان، حجت الاسلام عارفی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی، مقدس دادستان بیرجند، خوش‌خبرمعاون استانداری خراسان‌جنوبی و جمعی از داوران، قضات و وکلای خراسان‌جنوبی برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به اینکه یکی از سیاستهای مهم قوه قضائیه، تلاش برای کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری ها می باشد، افزود: کشور ما در مقایسه با سایر کشورها یی که از نظر جمعیتی معادل یا بیشتر از ما جمعیت دارند از نظر فراوانی پرونده های اختلافات در جایگاه خوبی قرار ندارد و نگران کننده است.

رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی بیان داشت: این کاهش ورودی های پرونده ها که در قوه قضائیه که بعنوان بهداشت قضائی از آن یاد می کنیم، مستلزم همکاری و تعامل کلیه دستگاهها و نهادها می باشد تا شاهد کمتر شدن اختلافات باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدی بیان داشت: اختلافات خانوادگی، حقوقی و سایر جرائمی که در جامعه اتفاق می افتد، زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست، در این راستا همه ما باید تلاش کنیم تا وضعیت اجتماعی جامعه ما به گونه ای باشد تا جرائم به حداقل برسد.

عالیترین مقام قضائی استان ابراز نمود: یکی از بهترین برنامه های قوه قضائیه که در دستور کار قرار گرفته همین موضوع بهداشت قضائی و کنترل کردن پرونده ها است.

وی گفت: سه نهاد شبیه به هم در قوه قضائیه می باشد که کار جلوگیری از ورود پرونده ها و بحث صلح و سازش را در جامعه ارتقاء بخشیده است. یکی ظرفیت شوراهای حل اختلاف می باشد که مهمترین ظرفیتی است که مردم برای حل اختلافات به آنجا مراجعه می کنند، ظرفیت دیگر که در قانون جدید آیین دادرسی کیفری آمده، ظرفیت میانجیگری می باشد که همه اشراف کامل به آن دارند و ظرفیت سوم ظرفیت داوریست که در دوره ریاست قبلی قوه قضائیه به طور جدی بدان ورود پیدا نشد اما در زمان ریاست جدید قوه قضائیه تاکید بر اجرای سریع و دقیق ان در دستور کار قرار گرفته است.

تاسیس و راه اندازی کانون موسسات داوری در استان در دستور کار قوه قضائیه قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح این کانون در استان خراسان جنوبی می باشیم.هم اکنون تعداد شش موسسه داوری در مرکز استان وجود دارند و امیدواریم در شهرستان های استان هم این ظرفیت ها بوجود آید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی در این مراسم، اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که دستگاه قضایی استان با آن مواجه است کثرت پرونده‌های حقوقی است که وقت دستگاه قضایی را می گیرد و از رسیدگی به پرونده‌های مهم باز می‌ماند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی نیا وی افزود: احیای موسسات داوری یکی از مهمترین کانون‌هایی است که می تواند در جهت رسیدگی به پرونده‌های کم اهمیت‌تر به دستگاه قضا کمک کند.

وی با اشاره به این‌که ۱۷ فروردین ماه کانون موسسات داوری خراسان جنوبی به ثبت رسید، افزود: کانون داوری ایجاد شد تا کار حمایت و رسیدگی به موسسات داوری را داشته باشد.

حجت الاسلام رفیعی مدیر کانون موسسات داوری خراسان جنوبی ضمن اعلام اینکه در دهه اخیر مقام معظم رهبری به توسعه داوری در قوه قضائیه تاکید کرده اند، افزود: در نظام حقوقی ایران بیش از ۱۰۰ سال است که به قانون داوری تاکید شده است.

مدیر کانون موسسات داوری خراسان جنوبی گفت: تصویب ماده ۱۱۶ این حسن را دارد که امکان نهادهای داوری داده شده است.

حجت الاسلام رفیعی تصریح کرد: کانون موسسات داوری خراسان جنوبی امیدوار است بتواند با حمایت جامعه حقوقی استان در جهت ترویج داوری سازمانی گام بردارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.