کلنگ احداث مجتمع شوراهای حل اختلاف شهرستان ابرکوه زده شد

0 12

کلنگ احداث مجتمع شوراهای حل اختلاف شهرستان ابرکوه زده شد

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: در پی سفر پر خیر برکت ریاست قوه قضاییه به استان یزد، طرح عمرانی احداث مجتمع شوراهای حل اختلاف ابرکوه از محل اعتبارات استانی تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری استان یزد، غلامعلی دهشیری در آیین کلنگ زنی احداث مجتمع شوراهای حل اختلاف ابرکوه، اظهار داشت: زمین این مجتمع در سنوات قبل خریداری شده است.
 

وی تصریح کرد: این مجتمع که مزین با نام سردار دلها حاج قاسم سلیمانی خواهد شد، با مراسم کلنگ زنی امروز عملیات عمرانی اولیه آن با استفاده از منابع محلی شروع خواهد شد اما فرایند تخصیص نهایی اعتبار استانی آن مستلزم طرح در کمسیون ماده ۲۳ و طی یکسری از مراحل قانونی است.
 

این مقام قضایی، احداث ساختمان شورای های حل اختلاف را در راستای دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی که همواره مورد توجه ریاست قوه قضاییه است برشمرد و بیان داشت: تجمیع شعب شوراها در یک ساختمان مناسب و جلوگیری از پراکندگی و سرگردانی مردم و ایجاد فضایی خوب و درخور شأن مراجعین و کارکنان، یکی از تأکیدات ریاست قوه قضاییه در موضوع تکریم ارباب رجوع است.
 

رئیس کل دادگستری استان از کاهش حدود ۱۵درصدی پرونده های وارده به شورای حال اختلاف استان خبر داد و گفت: در شوراهای حل اختلاف استان یزد، یک سوم پرونده های قابل سازش، منتهی به صلح و سازش شده اند و  حدود ۱۵درصد کاهش ورود پرونده ها به شورا در سال جاری رقم خورده است، که این آمار قابل توجه است.
 

وی گفت: رسالت اصلی شوراهای حل اختلاف، حل اختلاف با رویکرد سازشی است و با اصلاح و تصویب قانون شوراها دیگر شعب حکمی از شوراها جمع خواهد شد و تنها رسالت صلح و سازش برای مجموعه شوراهای حل اختلاف خواهد ماند.
 

دهشیری با اشاره به اخذ رضایت اولیای دم در ۴ فقره پرونده قتل در در سال جاری در استان، ابراز داشت: فلسفه وجودی شورای های حل اختلاف، وساطت، کدخدا منشی و اصلاح ذات البین است که باید به اصل خویش برگردند.

 

رئیس کل دادگستری بیان داشت: در اجرای بخشنامه مورخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ ریاست قوه قضاییه در ارجاع پرونده های حقوقی از محاکم به شوراها جهت سازش، استان یزد رتبه دوم کشوری و در ارجاع پرونده های کیفری رتبه هشتم کشوری  را کسب کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.