لزوم افزایش مدت زمان و اعتبار طرح‌های فصلی کتاب/ مشارکت ۱۲ کتاب‌فروشی استان اردبیل در طرح بهارانه کتاب

0 4
لزوم افزایش مدت زمان و اعتبار طرح‌های فصلی کتاب/ مشارکت ۱۲ کتاب‌فروشی استان اردبیل در طرح بهارانه کتاب

خبرگزاری فارس – اردبیل|حامد قادری: یکی از شاخصه‌های توسعه‌ای در برنامه هزاره و در آرمان‌های توسعه‌ای، کتاب بوده و می‌توان گفت موضوع مطالعه جزو شاخصه‌های توسعه جوامع است.

توسعه و ترویج کتابخوانی اکنون از موضوع‌ها و دغدغه‌های بزرگ کشورهای در حال توسعه بوده و جایگاه مهم کتابخوانی و اهمیت آن برای توسعه اقتصادی کشورها روشن است.

به منظور افزایش اهمیت به کتاب و کتابخوانی باید نسبت به تثبیت کردن عادت خواندن کتاب در تمامی افراد، طرز فکرها و اندیشه‌ها اقدام نمود تا با عمومی کردن شور، علاقه و هیجان در افراد، مطالعه کتاب در جامعه ادامه داشته باشد.

ولی متاسفانه فرهنگ مطالعه در تمامی گروه‌های جامعه همراه با رشد نبوده و هنوز تعدادی از افراد از خواندن کتاب سرباز می‌زنند، به همین دلیل باید برای ارتقاء فرهنگ مطالعه کوشش بسیاری کرد.

در حال حاضر باید تلاش شود تا تمامی سدهایی که در ارتباط با کتاب و کتابخوانی به وجود آمده برداشته شود و با همت و پشتکار زیاد به منظور احیای کتابخوانی، قدم برداشته شود.

سقف خرید در طرح فصلی کتاب کماکان ۲ میلیون ریال است

طرح بهارانه کتاب بسیاری از مردم را نسبت به خرید و مطالعه کتاب ترغیب کرده که این موضوع با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور می‌تواند بسیار مهم بوده و فرصت بسیار مناسبی باشد تا دست‌اندرکاران فرهنگی نسبت به ترویج و توسعه حوزه کتاب و کتابخوانی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

عبدالله بحرالعلومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نمایشگاه کتاب شریعتی، نمایشگاه کتاب ولایت، کتابفروشی خیام، کتابفروشی بهروز، کتابفروشی حکیم، کتابفروشی الدورادو، کتابفروشی دکتر بوک، کتابفروشی اورنگ، کتابرفروشی افق و کتابسرای مولانا از اردبیل، کتابفروشی دانشجو از پارس‌آباد و کتابفروشی دنیز از مشگین‌شهر در این طرح حضور می‌یابند.

وی با اشاره به حضور پررنگ کتابفروشی‌های استان اردبیل در طرح بهارانه کتاب افزود: سقف خرید برای هر خریدار در طرح بهارانه کتاب همچون طرح زمستانه ۲ میلیون ریال است و خریداران می‌توانند از ۲۰ درصد یارانه خرید کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی بهره‌مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل بیان کرد: اجرای طرح‌های حمایتی فصلی از کتابفروشان با هدف هدایت بخشی از یارانه‌ها برای خرید از کتابفروشی‌ها و توجه به این صنف صورت می‌گیرد تا با رعایت عدالت در توزیع یارانه، فرصت مصرف آن در سطح کل کشور هم برای کتابفروشان و هم برای خریداران کتاب فراهم شود.

بحرالعلومی یادآور شد: طرح بهارانه کتاب در استان اردبیل به‌مدت ۷ روز و از ۱۷ تا ۲۳ خردادماه در حال انجام است.

حجت علایی، مدیرکتابفروشی شریعتی به تخفیف مصوب طرح بهارانه کتاب اشاره کرد و بیان داشت: هر فرد می‌تواند با ارائه کد ملی خود فقط تا سقف ۲۰۰ هزار تومان خرید کند و این میزان خرید شامل ۴۰ هزار تومان تخفیف است که بالا بودن قیمت کتاب سبب شده هر فرد یک یا حداکثر دو کتاب خریداری کند.

مدیر نمایشگاه دایمی کتاب شریعی اذعان کرد: امیدواریم در طرح‌های آینده ضمن افزایش تخفیف، میزان سقف خرید نیز افزایش یابد تا شاهد حضور پررنگ‌تر مردم در کتابفروشی‌ها باشیم.

مدت زمان طرح‌های فصلی کافی نیست/مطالعه اجباری یا آزاد؟

علی انوار، مسؤول کتابفروشی دکتر بوک اردبیل اظهار کرد: رشد و توسعه هر جامعه‌ای بستگی به سطح آگاهی افراد آن جامعه دارد و به‌طور کلی جامعه و کشوری پیشرفته، توسعه یافته و یا در مسیر توسعه قرار دارد که افراد آن جامعه کتابخوان بوده و مطالعه داشته باشند.

وی افزود: مطالعه دو گونه است، یکی از سر اجبار و یکی از سر علاقه، ممکن است دانشجویی در طول دوره تحصیل خود در یک مقطع برای مثال در مقطع کارشناسی که حدود ۱۳۰ واحد درسی سپری می‌کند، بیش از ۵۰ کتاب درسی را مطالعه کرده باشد ولی این کتاب‌ها را صرفا برای پاس کردن درس خود و سپری کردن دوره تحصیلی مطالعه می‌کند. باید ببینیم این دانشجو غیر از کتاب‌های درسی خود نیز مطالعه دارد یا خیر؟

افزایش چشم‌گیر قیمت کتاب

انوار تصریح کرد: البته باید بدانیم که مطالعه از روی علاقه نیز به عوامل مختلف بستگی دارد که مهم‌ترین آن وضعیت اقتصادی فرد است، طی ۲ ساله اخیر با افزایش قیمت کاغذ، قیمت کتاب نیز به شدت افزایش یافته و در حال حاضر یک کتاب رمان و یا سایر موضوعات به طور متوسط ۵۰ هزار تومان قیمت دارد.

وی گفت: بر فرض فردی علاقه زیادی به کتابخوانی و مطالعه دارد ولی متاسفانه توان خرید یک کتاب را ندارد! حتی قیمت کتاب‌های دانشگاهی که بعضا انتشارات آن‌ها دولتی است نیز افزایش داشته و گاهی دانشجویان چند نفری یک کتاب را خریداری کرده و به‌صورت اشتراکی از آن استفاده می‌کنند.

کاهش میزان خرید کتاب پس از شیوع ویروس کرونا

مسؤول کتابفروشی دکتر بوک اردبیل تاکید کرد: امسال میزان استقبال مردم از کتاب بعد از کرونا نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.

انوار ادامه داد: با این حال ما فروش غیرحضوری و مجازی را در اولویت قرار دادیم و در شهر اردبیل حتی تحویل رایگان کتاب در درب منزل انجام می‌دهیم.

اعتبار و زمان طرح‌های فصلی افزایش یابد

وی گفت: طرح‌های حمایتی فصلی برای کتابخوانان و کتابفروشان و ناشران بسیار خوب است ولی باید اعتبار مصوب افزایش یابد چون با این گرانی کتاب، برای هر فرد ۲۰۰ هزار تومان کافی نیست و همچنین مدت زمان اجرای طرح‌های فصلی افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، آمارهای مطالعه روزانه در ایران از ۲ تا ۷۹ دقیقه متغیر است. به نظر می‌رسد که این اختلاف عجیب و غریب بیشتر از هر چیز نشان‌دهنده تقلای برخی مسؤولان برای ارائه تصویری بهتر از مطالعه در جامعه از یکسو و تلاش برخی دیگر برای هر چه بیشتر بحرانی‌تر جلوه دادن واقعیت است.

مطابق آمارهای رسمی اعلام شده سرانه مطالعه در اردبیل به ازای هر نفر روزانه زیر ۱۰ دقیقه است که آماری نامطلوب و نگران‌کننده به شمار می‌رود که در این خصوص برخی از شهروندان اردبیلی معتقدند بالا بودن قیمت کتاب، مشغله‌های کاری فراوان و همچنین رسوخ صفحات مجازی در بین خانواده‌ها از عمده دلایل پایین بودن سرانه مطالعه است.

بر همین اساس مطالعه فقط در بین شمار اندکی از ایرانیان جریان دارد و حتی بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان نیز مطالعه غیردرسی اندکی دارند. متاسفانه نظام آموزشی نیز دانش‌آموزان را به مطالعه تشویق نمی‌کند و از سوی دیگر محصولات فرهنگی و کتاب جزو کالاهای لوکس به شمار رفته و در سبد خانوارها قرار ندارد. در این وضعیت کودک و نوجوان فقط برای رفع تکلیف و آن هم‌از روی اجبار تکالیف درسی را انجام می‌دهد.

از آن‌جا‌‌ که مطالعه در دوران کودکی یکی از عناصر اصلی و تاثیرگذار در شکل‌گیری شخصیت است؛ آشنا کردن کودکان با کتاب و کتابخوانی تاثیر بسزایی در رشد و تکامل هر چه بیشتر کودکان در تمامی ابعاد شخصیت دارد و بنابراین توجه به این مهم موجب تربیت افرادی سالم و در نهایت شکل‌گیری جامعه سالم خواهد شد.

همچنین افزایش اعتبارات و مدت زمان طرح های فصلی کتاب قطعا در بالا بردن رغبت افراد جامعه برای خرید کتاب بی تاثیر نخواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.