متوقف کردن ترامپ راحت نیست، آمریکا عمیقاً دچار شکاف شده است: گزارش لس‌آنجلس تایمز

0 5

شفقنا آینده- تب و تاب انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز به روز بیشتر می‌شود؛ و در حالی که دونالد ترامپ درگیر تحقیقات پایان‌ناپذیر استیضاح است، رسانه‌ها و دموکرات‌ها بر این باورند که باید از این حواس‌پرتی استفاده کرد و مقدمات شکستن او را فراهم ساخت.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا از لس‌آنجلس تایمز؛ با نزدیک شدن به انتخابات سال ۲۰۲۰ فضای سیاسی ایالات متحده کاملاً قطبی شده. یک شرایط دوقطبی که با اعمال خشونت‌آمیز نه چندان تصادفی در آستانه زلزله‌ای اساسی است، آن‌هم در حالی که دستمزدها هنوز خیلی آهسته بالا می‌روند، نابرابری درآمد اما همچنان در حال افزایش است و رویای آمریکا بیش از پیش دور از دسترس به نظر می‌رسد. علیرغم پایین بودن نرخ بیکاری و بازار پررونق سهام، اما رای‌دهندگان به شدت در مورد آینده احساس اضطرابی عمیق دارند و از سیستم سیاسی نیز عصبانی هستند.

حالا در شرایطی که کمتر از یک سال به روز انتخابات مانده، اتحادهای جهانی آمریکا تقریبا همگی دچار فروپاشی شده‌اند و ایالات متحده نگاهش را به سمت داخل چرخانده. درگیری‌های فرهنگی در محوطه دانشگاه حل و فصل می‌شوند. برای چهارمین بار در تاریخ آمریکا رئیس جمهور ایالات متحده توسط مجلس نمایندگان آمریکا با استیضاح مواجه شده. مهاجران با بدرفتاری و بازداشت روبرو شده‌اند. بی‌خانمانی در شهرهای بزرگ به سطح بحرانی رسیده است. و کنگره، قانونگذاران علاقه‌مند کنگره فلج شده‌اند و قادر نیستند در مورد موضوعات سیاسی و حتی دیگر موضوعاتی چون موضوع بسیار عاجل تغییرات اقلیمی که زندگی تک تک ابنای بشر را با مخاطره مواجه ساخته، به طور موثر عمل کنند.

مسئول اصلی چشم‌انداز آشفته و بحرانی که توضیح داده شد، رئیس جمهور دونالد ترامپ است که با ایجاد هرج و مرج، تحریک دشمنان و رقبا، توئیت کردن، وراجی کردن، زور گفتن، قلدری کردن و… این شرایط را به وجود آورده. منظورمان بدترین و البته خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ مدرن است.

همه انتخابات ریاست جمهوری روی زندگی مردم تاثیر می‌گذارند و محاسن و معایبی دارند، اما می‌توان گفت که انتخابات بعدی مهمترین انتخابات زندگی ماست. زمان آن رسیده است که اشتباه بزرگ سال ۲۰۱۶ را جبران کنیم و ترامپ را از طریق صندوق رای از دفتر خود بیرون برانیم. وقت آن رسیده که آمریکا را از ورطه‌ای که در آن گرفتار آمده بیرون بکشیم و آن را در مسیری به سوی تعقل و انصاف و همدلی و تعامل سازنده با جهان قرار دهیم.

روند استیضاحی که این روزها به اوج رسیده، البته مهم است، البته اگر نتیجه بدهد که با توجه به کنترل مجلس سنا توسط جمهوری‌خواهان بعید است منجر به حذف ترامپ شود. و در هر حال، در دموکراسی استیضاح بهترین و اصلح‌ترین راه برای برکناری یک رئیس جمهور نیست. رأی‌دهندگان باید نگاه خود را متمرکز به این هدف کنند: شکست دادن دولت ترامپ در نوامبر سال آینده، ایالت به ایالت، نفر به نفر، رأی به رای.

اما متوقف کردن او به این  آسانی نیست. آمریکا عمیقاً دچار شکاف شده است: بیش از ۶۰ میلیون آمریکایی چهار سال پیش آگاهانه این رئیس جمهور را انتخاب کردند. و بسیاری از رأی دهندگان هم‌چنان طرفدار بی پروایی و حماقت او هستند. او ممکن است با دیکتاتورهای دنیا روابط خوبی داشته باشد، سیاره‌مان را به نفت و گاز و معادن بفروشد،  با تحریکات بدبینانه نارضایتی نژادی و خصومت نسبت به مهاجران را تحریک کند و یک جنگ تجاری دشوار را با چین ایجاد کند، اما پایگاه هواداران او هم‌چنان و سرسختانه حامی او مانده‌اند.

لازم نیست در اینجا توضیح دهیم که چرا ترامپ به دلیل خلق و خوی نامطلوب سزاوار رسیدن به ریاست جمهوری نیست؛ ما بارها این را گفته‌ایم، از جمله در ویژه‌نامه “رئیس جمهور ناخوشایند ما” که در سال ۲۰۱۷ منتشر کردیم. حالا هم دوباره آن را در مقاله‌ای جداگانه تکرار می‌کنیم.

کافی است بگوییم آمریکا در دست رئیس جمهوری است که همه چیز را قابل معامله می‌داند، و هر کسی و هر چیزی را قابل خرید و فروش می‌داند. دروغها ، تهدیدها و وعده‌های توخالی سلاح‌های انتخابی اوست. دشمنانش را مورد تمسخر و تحقیر قرار می‌دهد و افراد مطیع و ابله را پاداش می‌دهد. نادان و تحریک‌آمیز، بی‎‌توجه به استدلال‌های منطقی، با تحقیر قوانین و نهادها، ترامپ دقیقاً تنها چیزی که برایش اهمیت دارد، منافع شخص خودش است. او در دانشگاه فاکس نیوز تحصیل کرده است و مدام در جستجوی اهداف کوتاه مدت است. او باید در نوامبر ۲۰۲۰ شکست بخورد.

در حال حاضر ، بیش از دهها کاندیدای گوناگون برای شکست دادن او وارد میدان شده‌اند و می‌گویند که استراتژی، اعتبار، پول، هدف، پیام و سایر مهارت‌ها و کیفیت‌های مشهود و نامشهود رئیس جمهور شدن را در اختیار دارند. بعضی از این کاندیداهای رقیب ترامپ چندین دهه تجربه دارند. دیگران تازه سر از تخم بیرون آورده‌اند. برخی ممکن است آسیب‌پذیر باشند و برخی نیز جذاب و محبوب، اما غیرمنطقی یا غیرآماده؛ اصلا برای همین هم هست که فرایند انتخابات مقدماتی برای روشن‌سازی ضعف‌ها و قوت‌ها و انتخاب نامزد اصلی طراحی شده است. فرایندی که البته به عنوان مثال چند زن کاندیدای جمهوری‌خواه چون ویلیام ولد، فرماندار سابق ماساچوست نیز در آن حضور دارند، اما چالش اصلی در رقابت دموکرات‌ها خواهد بود، که طیف وسیعی از جمله یک معاون رئیس جمهور سابق، دو دادستان پیشین، یک سوسیالیست دموکراتیک جنجالی، چند سناتور، یک تاجر و شهردار یک شهر متوسط ​​در قلب کشور در آن پیشتازند. در میان مدعیان جدی دموکرات تعداد بی‌سابقه‌ای نامزد سیاه و زن وجود دارند (آماده شنیدن این نکته شوید که آنها نمی‌توانند برنده شوند، اما مراقب اعتقاداتتان باشید).

ناگفته پیداست که بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین شکاف و رقابت بین چپ و راست، بین لیبرال‌ها و محافظه‌کاران است. اما خود دموکرات‌ها نیز اختلافات شدیدی دارند، و اکنون درگیر نبردی داغ برای اثبات نزدیکی هر چه بیشترشان به روح و مسیر اصلی حرکت حزب خود هستند. دموکرات‌ها در برنامه‌هاشان این روزها چالش‌های شدیدی دارند: آیا درمان آمریکا در بازگشت به اصلاحات اساسی سالهای اوباما است؟ آیا باید برنامه‌های آن دوران را پی بگیریم؟ سیاست‌های سلامتی اوباما را؟ آیا باید تحصیلات دانشگاهی رایگان ارائه دهیم؟ یا این‌که این وعده‌ها غیرواقعی، غیرضروری و خارج از جریان اصلی هستند و احتمالاً باعث می‌شوند شانس شکست یک نامزد بیشتر شود؟

بحث بین مترقی‌ها و میانه‌روهای دموکرات از هر نظر بحثی مهم است. اما امیدواریم حداقل در مورد دو موضوع نامزدها با هم توافق داشته باشند: اول اینکه اولویت اصلی باید شکست پرزیدنت فعلی باشد که غیرمسئول تر از آن است که شایستگی یک دوره ریاست جمهوری دیگر را داشته باشد. و دوم اینکه شکست ترامپ فقط قدم اول است. حتی قبل از انتخاب ترامپ نیز معلوم بود که آمریکا دچار شکاف شده و سیستم قدیمی دیگر کار نمی‌کند. فلج سیاسی حتی پیش از نوامبر ۲۰۱۶ در حال آشکار شدن بود که نمادش را در تعطیلات مکرر دولت، نبردهای عصبی و آسیب‌رسان نامزدهای دیوان عالی کشور، ناپدید شدن تدریجی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان میانه‌رو و معتدل، افول سیستم دو حزبی و افزایش بی‌انگیزگی و طردگرایی دیده بودیم. چیزی باید در این کشور تغییر کند. هرکسی که به این امر باور ندارد، فقط نام مریک گارلند را به خاطر آورد.

این اولین مقاله از سری مقاله‌هایی است که تحریریه لس‌آنجلس تایمز قصد دارد در تحلیل جنبه‌های مختلف رقابت‌های ریاست‌جمهوری منتشر کند. در این مجموعه به دنبال پاسخ به برخی سؤالات اساسی خواهیم بود: چرا علیه رئیس جمهور ترامپ صحبت می‌کنیم و چرا بر این باوریم که مهم‌ترین اتفاق امسال باید شکست خوردن دونالد ترامپ باشد و این بسیار بسیار مهم است. چگونه رای‌دهندگان باید درباره مورد دشوار “رای‌آوری” فکر کنند  و البته به این‌که باید به کاندیدایی که به مواضعش بیشترین نزدیکی را دارند رأی بدهند، یا با نگاهی استراتژیک به کاندیدایی که بیشترین شانس پیروزی را دارد؟

اکنون دیگر وقت تماشای از بیرون نیست. رای دهندگان باید درگیر شوند، موضوعات را یاد بگیرند، طرف مورد نظرشان را انتخاب کنند، درباره این مسایل صحبت کنند. کنار گذاشتن دونالد ترامپ از دفتر کاخ سفید در نوامبر ۲۰۲۰ یک هدف کاملاً اساسی است- و با این حال به هیچ وجه امری صد در صدی و مطمئن نیست. به ما بپیوندید ، و دوباره آمریکا را آمریکا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.