موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید داروی اثربخش برای بهبود کرونا

0 0
موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید داروی اثربخش برای بهبود کرونا

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از وبدا، دکتر مهرداد ایرانشاهی از موفقیت پژوهشگران مشهدی در تولید داروی اثربخش برای بهبود کرونا با نام تجاری «کووکسیر پارس» خبرداد و اظهار کرد: این دارو از صمغ گیاه کمای بیابانی (Ferula foetida)  تولید شده است.

استاد گروه فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مراحل استاندارد سازی آن بر اساس مواد موثره به طور دقیق انجام شده و با اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو برای کمک به تسکین علایم ریوی بیماران کووید ۱۹ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: اثر بخشی این دارو پس از یکسال مطالعه بالینی (با مجوز کمیته اخلاق دانشگاه) بر روی بیش از ۵۰۰ بیمار سرپایی و بستری کرونا به اثبات رسیده است.

ایرانشاهی عنوان کرد: داروی کووکسیر پارس سرشار از ترکیبات پلی سولفید است که باعث آزاد سازی سولفید هیدروژن در مقادیر فیزیولوژیک در بدن می‌شود. در سال های اخیر نقش داروهای آزاد کننده سولفید هیدروژن در بهبود عملکرد سیستم تنفسی و مقابله با بیماری‌های ویروسی تنفسی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نتایج آن در مجلات معتبر جهانی منتشر شده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان گل اکسیر پارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: منطبق با مقالات معتبر بین المللی داروهای آزاد کننده سولفید هیدروژن سطح سایتوکین‌ها را کاهش می‌دهند و باعث کاهش التهاب ریه می‌شوند. از طرف دیگر مانع از تکثیر و ورود ویروس به سلول‌های ریه می‌شوند. اثر داروهای آزاد کننده سولفید هیدروژن در افزایش ذخایر گلوتاتیون ریه نیز به اثبات رسیده است.

وی تصریح کرد: در طی مطالعه عوارض حادی از دارو مشاهده نشده است، فقط در معدودی از بیماران ممکن است حالت تهوع، نفخ یا دل درد خفیف ایجاد شود که با مصرف دارو بعد از غذا این عوارض برطرف می‌شود.

ایرانشاهی تاکید کرد: مصرف این دارو، در مراحل آغازین شروع علایم کرونا موثرتر است هرچند که در بیماران بستری و حالت شدید بیماری هم می‌تواند کمک به بهبود بیماری بکند.

استاد گروه فارماکوگنوزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تولید انبوه کارخانه‌ای دارو از اوایل خرداد آغاز می‌شود ولی فعلا به تعداد محدود از طریق ارسال ایمیل به golexir@live.com قابل تهیه است.

وی گفت: در کارآزمایی‌های بالینی انجام شده در درمان بیماری کرونا، اثر بخشی داروی کووکسیر پارس که به شکل کپسول تولید شده است در کاهش سرفه، تنگی نفس و افزایش اکسیژن اشباع خون به اثبات رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.