میزان نیترات محصولات کشاورزی زنجان در حد نرمال است

0 3

ایسنا/زنجان رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: تعداد ۱۰ نمونه محصول به مرکز تحقیقات کشاورزی جهت پایش نیترات ارسال شد اما بررسی‌ها حاکی از آن بود که نیترات محصولات در حد نرمال است

جواد تاراسی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مقادیر کود توزیع شده در میان کشاورزان استان زنجان، به صورت کاملا یارانه‌ای و دولتی بوده است، اظهار کرد: البته لازم به ذکر است که میزان سطح زیرکشت محصولات زراعی در سطح استان زنجان نسبت به سال گذشته هیچ افزایشی نداشته است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: تا پایان سال بالغ بر ۵۷ هزار تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه توزیع می‌شود که نسبت به سال گذشته حدود ۳۰۰۰ تن افزایش داشت.

وی با اشاره به اینکه برای بررسی آلودگی نیترات آب‌ها، شرکت آب و فاضلاب استان و شبکه بهداشت به صورت دوره‌ای از آب‌های شرب نمونه‌برداری می‌شود، افزود: هر چند برخی از روستاهای شهرستان نیترات دارد، اما دلیل این موضوع آلودگی از ناحیه کشاورزی نیست؛ چراکه اغلب در مناطق دیم‌خیز هستند و عملا در این مناطق مصرف کود بسیار کم و ناچیز است.

این مسئول تصریح کرد: برای نمونه در سال گذشته، تعداد ۱۰ نمونه محصول به مرکز تحقیقات کشاورزی جهت پایش نیترات ارسال شد اما بررسی‌ها حاکی از آن بود که نیترات محصولات در حد نرمال است و بالاترین نیترات ثبت شده نمونه‌ها ۳۳ بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان با بیان اینکه استان و به‌ تبع آن شهرستان طارم، حدود ۴۰ درصد زیتون تولیدی کشور را تولید می‌کند، ابراز کرد: به دلیل امکانات کامل موجود در ایستگاه زیتون و نیروهای متخصص در زمینه‌های مختلف، طارم به مناسب‌ترین منطقه برای ذخایر زنتیکی زیتون تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.