نقشه سعودی‌ها برای تجزیه کردن یمن

0 0

به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ درحالی که عربستان ادعا می‌کند، موضع ثابتش در یمن حفظ وحدت آن است، در عمل سیاست‌هایی اتخاذ می‌کند که نشان دهنده تلاش ریاض برای جدایی جنوب یمن از شمال آن است، از جمله آنکه در یکی از همایش‌های مربوط به یمن به جای استفاده از پرچم یمن، از پرچم جدایی طلبان یمن استفاده کرد.

ناظران بر این باورند، این اقدام عربستان موجب تعمیق شکاف‌ها و تشدید بحران در یمن می‌شود و بسیاری را در این کشور تحریک و به واکنش وادار خواهد کرد، به اعتقاد آنها، استفاده از این پرچم به معنای اعتراف ضمنی به جذایی یمن و تعامل با «عیدروس الزبیدی» همچون رئیس رسمی یک کشور است، درحالی براساس توافق ریاض ساختار و تشکیل دولت باید بر اساس توافق باشد.

نقشه سعودی‌ها برای تجزیه یمن/ «الزبیدی» راه ورود اسرائیل به یمن را هموار می‌کند

این درحالی است که برخی طرفداران شورای انتقالی جنوب تاکید می‌کنند، این اقدام ریاض یک نقطه عطف واقعی در مواضع عربستان مقابل بحران یمن و ایده تقسیم یمن به دو کشور است.

آنچه دیدگاه جدایی طلبانه ریاض در قبال یمن را مورد تاکید قرار می‌دهد، ظهور الزبیدی و سخنرانی وی در قالب و هیأت رئیس یک دولت و درخواست از سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری در جنوب یمن و استفاده از فرصت پیش آمده است.

علاوه بر اینکه وی دیدار‌هایی را با مقامات و مسئولان کشور‌های مختلف مانند سفیرای روسیه و چین و در ریاض و فرستاده ویژه خاورمیانه و شمال آفریقا انجام داده است.

نقشه سعودی‌ها برای تجزیه یمن/ «الزبیدی» راه ورود اسرائیل به یمن را هموار می‌کند

از سوی دیگر، برخی از رسانه‌ها بالا بردن پرچم جدایی طلبان توسط عربستان را تحول خطرناکی ارزیابی کرد که نشان دهنده میزان و حجم فشاری است که «عبدربه منصور هادی»، رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن و دولتش برای دادن امتیاز‌های بیشتر و بزرگ‌تر جهت تشکیل دولت جدید، در چارچوب توافقنامه ریاض متحمل می‌شود و نشان می‌دهد، جدایی جنوب اهرم فشاری است که عربستان هرجا منافعش را در خطر ببیند، از آن علیه هادی استفاده می‌کند، به ویژه آنکه الزبیدی سرسپردگی تام خود را به ریاض ثابت کرده است.

اما در این میان منابع آگاه در ریاض تاکید می‌کنند، این اقدام عربستان و تشدید فشار‌ها بر هادی و دولتش به دلیل رد درخواست «محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان در ایجاد کانال‌های تماس با اسرائیل و اتخاذ تدابیر مقتضی جهت عادی سازی روابط با این رژیم است.

برخلاف هادی، الزبیدی به این درخواست به عنوان فرصتی نگاه کرد که با بهره بردن از آن می‌تواند، حمایت عربستان از جدایی طلبان جنوب و به رسمیت شناختن دولت آن‌ها با جدایی از شمال را بدست آورد، لذا از پیشنهاد عادی سازی روابط با اسرائیل استقبال کرد.

نقشه سعودی‌ها برای تجزیه یمن/ «الزبیدی» راه ورود اسرائیل به یمن را هموار می‌کند

این درحالی است که روزنامه عبری «اسرائیل تودی» در گزارشی صراحتا نوشت که تل آویو از تشکیل دولت مستقل در جنوب یمن استقبال می‌کند و آماده است، آن را به رسمیت بشناسد.

از دیگر اقدامات که موضع جدایی طلبانه عربستان در یمن را مورد تاکید قرار می‌دهد، اقدام شورای انتقالی جنوب در ژوئن گذشته در تحکیم سیطره خود بر جزیره سقطری در جنوب یمن و موسسات و نهاد‌های رسمی آن در شهر «حدیبو» است که تحت کنترل دولت هادی بود.

نقشه سعودی‌ها برای تجزیه یمن/ «الزبیدی» راه ورود اسرائیل به یمن را هموار می‌کند

به موازات آن، عربستان با خارج کردن یک هزار نظامی خود از سقطری تامین امنیت آن را به شورای انتقالی محول کرد، تمام این اقدامات و اقدامات مشابه آن تاکید می‌کند، عربستان در راس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.