نماینده کلیمیان در مجلس: اقلیت‌های دینی در جوامع شیعه زندگی بهتری دارند

0 4
نماینده کلیمیان در مجلس: اقلیت‌های دینی در جوامع شیعه زندگی بهتری دارند

به گزارش خبرنگار قرآن و‌فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس، سیامک مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در نشست علمی حقوق اقلیت‌های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران، الگوی تحقق عدالت اجتماعی که از صبح امروز (سه‌شنبه ۲۴ دی ماه) در حال برگزاری است، با بیان اینکه هفته گذشته برای ملت ایران ایامی ناراحت کننده بود، گفت: با وجود روزهای ناراحت‌کننده، اما انعکاس شهادت سردار سلیمانی در جهان و نقش آن در وحدت ملی بسیار ارزشمند بود و شاید در حدی از دست دادن این سردار بزرگ را برای ما جبران کند.

سردار سلیمانی نمونه عدالت اجتماعی در جهان بود

وی با اشاره به اینکه سردار سلیمانی نمونه عدالت اجتماعی در جهان بود، افزود: انسان ممکن است به خاطر تعلقات مذهبی و اعتقادی برای کشورش جانفشانی کند، اما اینکه کسی برای خارج از مرزها آن هم برای سایر ادیان جانفشانی کند کار بزرگی است که تنها از روح بزرگ برمی‌آید.

کمک‌های سردار سلیمانی در عراق و سوریه به ادیان قابل تقدیر است/ اروپایی‌ها خجالت بکشند

مره‌صدق با بیان اینکه زمانی که داعش تمام ادیان را تحت فشار قرار داد، سردار سلیمانی تنها کسی بود که جان‌نثارانه وارد عمل شد، خاطرنشان کرد: کمک‌هایی که این سردار بزرگ در عراق و سوریه به ادیان می‌کرد، قابل تقدیر است. در همایشی با حضور نمایندگان پارلمان اروپا با اشاره به خدمات سردار سلیمانی، عنوان کردم که اروپایی‌ها باید خجالت بکشند که کاری برای مردم خود نمی‌کنند.

وی ادامه داد: کشوری که این چنین افراد بزرگی پرورش می‌دهد، می‌تواند جایی برای تحقق عدالت اجتماعی باشد.

اهتمام رهبر انقلاب برای رفع مشکلات اقلیت‌های دینی

نماینده اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از پیروزی اسلامی و آغاز رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، اولین فتوای ایشان یکسان بودن اهل کتاب بود، تصریح کرد: این امر نشانگر رویکرد مثبت ایشان درباره اقلیت‌های دینی است. حتی وقتی ما مشکلی داریم، به دفتر رهبر معظم انقلاب مراجعه کردیم و ایشان معضلات را برطرف کردند. مثلًا از سوی رسانه ملی مشکلی داشتیم، با مکاتبات با دفتر ایشان به نتایج رسیدیم.

وی به توقع نظام جمهوری اسلامی ایران از اقلیت‌ها گفت: توقعی که نظام از اقلیت‌ها دارد، این است واقعیت‌ها را به درستی انعکاس دهند که اقلیت‌ها در این عرصه به خوبی درخشیده‌اند. علاوه بر این نباید فراموش کنیم در حکومت اسلامی همراهی دین و سیاست می‌تواند مشکلات جهان را مرتفع کند.

گام بزرگ انقلاب اسلامی برای حمایت از اقلیت‌ها

مره‌صدق با بیان اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی نسبت به دوران مشروطه به اقلیت‌های مذهبی توجه ویژه‌ای شده است، بیان داشت: در مشروطه نام بردن از اقلیت دینی با عنوان کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان مقیم ایران بود که از نظر حقوقی بار معنایی خاصی دارد و شهروند محاسبه نمی‌شود. حتی در دوران مشروطه و در برهه‌ای از دوران قاجار مشکلات اقلیت‌های دینی به وزارت خارجه ارجاع داده می‌شد. گاهی هم ملل متنوعه برای ادیان اطلاق می‌شد. اما بعد از پیروزی انقلاب در قانون اساسی از اقلیت‌های مذهبی با عناوین ایرانیان کلیمی، ایرانی مسیحی و ایرانیان زرتشتی نام برده شد که این اقدام گام بزرگی برای حمایت از اقلیت‌ها بود.

اقلیت‌های دینی در جوامع شیعه زندگی بهتری دارند

وی با اشاره به اینکه اقلیت دینی در جوامع شیعه بهتر از سایر ملت‌های مسلمان زندگی می‌کنند، افزود: این امر به طور حتم به خاطر اعتقاد شیعیان به خاندان اهل بیت (ع) است که این اعتقادات در قانون اساسی هم جلوه می‌کند. به طوری که پس از انقلاب علاوه بر وطن و منافع ملی مشترک، «توحید، نبوت و‌ معاد‌» هم به اشتراکات ادیان اضافه و جمهوری اسلامی باعث شد عدالت اجتماعی عمق بیشتری پیدا کند.

روند رو به رشد قوه قضاییه برای بهبود جایگاه ادیان

نماینده اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی مشکلات ادیان اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی ادیان دینی در قانون نیست، بلکه در اجرای آن است. البته با پیگیری آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه و‌ تیمی که مسؤول وکلای قوه قضاییه تشکیل داد‌، بسیاری از موارد قابل حل شدن است و با این روند حرکت رو به بهبود برای جایگاه ادیان بهبود می‌یابد.

در ۱۲ سال خدمت به مردم، حس کردم روال رو به بهبود است

وی با بیان اینکه عدالت محورانه‌ترین برخورد در قوانین برابر شدن دیه اقلیت‌های دینی با مسلمانان است که توسط فتوای رهبری صورت گرفت، ادامه داد: در ۱۲ سال خدمت به مردم، حس کردم روال رو به بهبود است و طبیعتاً هر چه کشور آرامش بیشتر و دغدغه درباره دشمن خارجی کمتر شود، فرصت برای بهبود وضعیت نیز بیشتر است. بنابراین، باید برای آرامش کشور تلاش بیشتری کنیم.

شهادت قاسم سلیمانی منجر به پیروزی مقاومت در سطح جهان خواهد شد

مره صدق با اشاره به وظایف شهروندی ادیان نسبت به ایران گفت: ارامنه و کلیمیان بیشترین حضور در جنگ را داشتند و به شهادت رسیدند. این امر نشان می‌دهد وقتی رابطه شهروندی برقرار می‌شود، هم حقوق شهروندی به خوبی برقرار می‌شود و هم وظایف شهروندی به درستی صورت می‌گیرد.

وی افزود: اقلیت‌های دینی تقریباً به بهترین نحو سعی کردند وظایف خود را انجام دهند. امیدواریم با تدابیر رهبری و مقاومت مردم در برابر دشمن‌ها مشکلات با دنیای خارج را به حداقل برسانیم و ثمره خون شهدای انقلاب و شهید قاسم سلیمانی باعث شود مقاومت در سطح جهان به پیروزی برسد و‌ وعده همه ادیان که ضعیفان وارثان زمین‌خواهند بود، تحقق یافته و حکومت عدالت الهی برقرار شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.