نگاهی به سهمیه‌های ایران در ۲ المپیک توکیو/ رکورد کسب سهمیه شکسته می‌شود؟

0 1
نگاهی به سهمیه‌های ایران در 2 المپیک توکیو/ رکورد کسب سهمیه شکسته می‌شود؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، توکیو به عنوان نخستین شهر آسیایی در سال ۱۹۶۴ میزبان بازی‌های المپیک بود که ۹۳ کشور در آن شرکت کردند. در این دوره از بازی‌ها ۵ هزار و ۱۵۱ ورزشکار حضور داشتند که ۴ هزار و ۴۷۳ ورزشکار مرد و ۶۷۸ ورزشکار زن بودند.

* رقابت ۶۳ ورزشکار و کسب ۲ مدال برنز برای ایران

کاروان ورزشی ایرانی نیز در این دوره از بازی‌ها شرکت داشت که با ۶۳ ورزشکار (۵۹ مرد و ۴ زن) در ۱۰ رشته ورزشی به رقابت پرداخت.

شنا و شیرجه، دوومیدانی، بوکس، فوتبال، وزنه‌برداری، کشتی، ژیمناستیک، تیراندازی، دوچرخه‌سواری و شمشیربازی رشته‌هایی بودند که کاروان ورزشی کشورمان در آن شرکت داشت.

حاصل کار ایران در این دوره از بازی‌ها ۲ مدال بود که در کشتی به دست آمد. علی اکبر حیدری و محمدعلی صنعتکاران ۲ کشتی‌گیر کشورمان بودند که کاروان ایران را صاحب مدال کردند.

* میزبانی توکیو بعد از ۵۶ سال برای دومین بار

توکیو بار دیگر بعد از ۵۶ سال در سال ۲۰۲۰ موفق شد میزبانی بازی‌های المپیک را بر عهده بگیرد تا تنها شهری باشد که دو دوره المپیک تابستانی را برگزار می‌کند. البته این شهر برای این دوره از بازی‌ها مشکلات زیادی را پیش رو داشت به طوری که شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بازی‌های المپیک به مدت یکسال به تعویق بیفتد.

افزایش هزینه‌های برگزاری به بیش از ۱۵ میلیارد دلار، نارضایتی مردم از برگزاری بازی‌ها، اعلام شرایط اضطراری در شهر میزبان و استانهای همجوار و … از مشکلاتی است که سامورایی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

* کسب ۵۲ سهمیه المپیک برای ایران در سال ۹۹

به دلیل همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان تعدادی از رویدادهای کسب سهمیه المپیک به حالت تعلیق درآمد به طوری که ورزشکاران کشورمان نتوانستند در برخی از رویدادها شرکت کنند اما تا زمان برگزاری مسابقات کاروان ایران توانست در ۱۲ رشته ورزشی ۵۲ سهمیه کسب کند. نیما عالمیان ملی‌پوش تنیس روی میز کشورمان موفق شد در تاریخ ۳۰ اسفند آخرین سهمیه ایران را در سال ۱۳۹۹ کسب کند تا ایران با ۵۲ سهمیه به استقبال سال ۱۴۰۰ برود.

با توجه به اینکه برخی از رویدادهای کسب سهمیه هنوز باقی مانده این امیدواری وجود دارد تا تعداد المپیکی‌های ایران افزایش یابد. قایقرانی (روئینگ و کانوئینگ)، ژیمناستیک، صخره‌نوردی، کشتی، وزنه‌برداری، تیراندازی با کمان، کاراته و … همه از رشته‌هایی هستند که امید به کسب سهمیه در آنها وجود دارد.

* رکورد کسب سهمیه در ایران شکسته می‌شود؟

از اواخر فروردین‌ماه تا خرداد رقابت‌های مختلف کسب سهمیه برگزار خواهد شد. مقامات ورزشی کشور این پیش‌بینی را کرده‌اند تا ایران برای بازی‌های توکیو ۶۰ تا ۶۵ سهمیه المپیک کسب کند اما باید دید با توجه به شیوع ویروس کرونا مسابقات کسب سهمیه طبق برنامه برگزار خواهد شد و ایران به سهمیه‌های مورد نظر دست پیدا خواهد کرد؟

بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان ایران در تاریخ بازی‌های المپیک بعد از انقلاب، مربوط به المپیک ۲۰۱۶ ریوست. کاروان ورزشی ایران در بازی‌های ریو ۶۳ سهمیه کسب کرد که حاصل کار ۳ طلا، یک نقره و ۴ برنز بود. کاروان کشورمان در بازی‌های ۲۰۱۲ لندن ۵۳ ورزشکار داشت که با کسب ۷ طلا، ۵ نقره و یک برنز رکوردی تاریخی را به جای گذاشت.

البته ایران در بازی‌های ۱۹۶۴ توکیو هم ۶۳ سهمیه داشت و حالا با برگزاری رقابت‌های کسب سهمیه باید منتظر بود و دید ایران می‌تواند رکورد کسب سهمیه ریو و توکیو را بشکند یا خیر؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.