هلاکت ۱۵۰۰ نفر از مزدوران ائتلاف سعودی در یمن

0 6

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن در نشست خبری به تشریح عملیات البنیان المرصوص پرداخت و گفت که ائتلاف سعودی برای اینکه از کوتاه‌ترین راه ممکن به صنعاء پایتخت یمن برسد، از ماه‌ها پیش خود را برای این حمله آماده کرده بود.

او گفت که منطقه «نِهم» در شرق استان صنعاء طی هفته‌های گذشته شاهد تشدید حملات از سوی متجاوزان بود، حملاتی که نیور‌های یمن را مجبور کردند که با جدیت با این حملات به مقابله بپردازند.

سرتیپ سریع گفت: «بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده بودیم، دشمن از ماه‌ها پیش با هدف رسیدن به نزدیک‌ترین منطقه در صنعاء خود را آماده شده بود».

او گفت که ائتلاف سعودی برای اینکه در این حمله موفق شود، ۱۷ لشکر و تعدادی گردان به همراه تجهیزات نظامی مختلفی به منطقه گسیل کرده بود.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن گفت که ائتلاف سعودی همچنین برای اینکه نیروهایش بر روی زمین پیشروی کنند، اقدام به پوشش هوایی آن‌ها کرد، ولی از ترس موشک‌های پدافند یمن مجبور شد جنگند‌ه‌های خود را در ارتفاع بالاتر نگه دارد. او گفت که جنگنده‌های سعودی ۲۵۰ سرت پرواز برای بمباران نیرو‌های یمنی داشته است.

او گفت که پدافند هوایی فاطر یک نقش مهمی در شوک وارد کردن به جنگنده‌های ائتلاف سعودی داشت و مانع از ادامه حملات آن‌ها شد. یحیی سریع گفت که پدافند موشکی یمن در ۲۵ عملیات موفق بوده است.

سرتیپ سریع گفت که در عملیات بنیان مرصوص یگان‌های موشکی و پهپادی یمن، تعدادی از فرودگاه‌های عربستان سعودی را که برای اهداف نظامی از آن‌ها استفاده می‌شد، هدف قرار دهند. فرودگاه‌های نجران و جیزان و پایگاه هوایی حمیس مشیط از جمله این اهداف بود که با چند موشک بالستیک هدف قرار گرفت.

او گفت: «تداوم حملات هوایی دشمن علیه نیرو‌های ما، باعث شد که یک اقتصادی متعلق به شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) را به همراه دو هدف حساس در عمق خاک سعودی هدف قرار دهیم».

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن گفت که یگان پهپادی و موشکی ارتش یمن در داخل و خارج این کشور به ترتیب، ۴۱ و ۲۱ عملیات علیه اهداف ائتلاف سعودی انجام داد.

سرتیپ سریع گفت: از نتایج پاتک ارتش یمن علیه ائتلاف سعودی، این بود که شمار زیادی از نظامیان «مزدور» از صحنه نبر پا به فرار گذاشتند و امینت منطقه نهم به صورت کامل تأمین شود. به گفته وی در چند روز از عملیات ارتش و کمیته‌های یمن، ۸۰۰ کیلومتر مربع از در استان الجوف آزاد و پاکسازی شد.

وی ادامه داد: «مساحت مناطقی ر. ا. که در استان‌های مأرب و الجوف به اضافه نهم آزاد کردیم ۲۵۰۰ کلیومتر مربع است». او گفت که بیش از ۳۵۰۰ نفر از نیرو‌های متجاوز کشته، زخمی و یا اسیر شده‌اند.

به گفته سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن در عملیات بنیان مرصوص، ۱۵۰۰ نفر از متجاوزان کشته شده‌اند که جسد بسیاری از آن‌ها همچنان در مناطق عملیاتی قرار دارند. به گفته وی ۱۸۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

سرتیپ یحیی سریع گفت که به دلیل شمار زیاد تلفات و زخمی‌های متجاوزان، فرماندهان یمنی، کمیته‌های انسانی و تفحصی برای جمع‌آوری اجسادو رسیدگی به زخمی‌ها تشکیل داده‌اند.

او گفت: در این عملیات بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دستگاه و نفربر از ائتلاف عربستان سعودی و امارات به غنیمت گرفته شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.