وسعت آتش‌سوزی نیزارهای زریوار۸۰ هکتار اعلام شد/ علت آتش‌سوزی عامل انسانی و عمدی است

0 0
وسعت آتش‌سوزی نیزارهای زریوار80 هکتار اعلام شد/ علت آتش‌سوزی عامل انسانی و عمدی است

ابراهیم همت‌بلند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مریوان اظهار داشت: نیزارهای جنوب غربی دریاچه بین‌المللی زریبار مریوان دچار آتش‌سوزی شد و براساس برآورد کارشناسان حدود ۸۰ هکتار از این نیزارها تالاب طعمه حریق شده است.

وی افزود: با اطلاع از آتش‌سوزی بلافاصله نیروهای مردمی، انجمن‌های محیط زیست به ویژه انجمن سبز چیا، منابع طبیعی، آتش‌نشانی و اداره محیط زیست شهرستان‌های مریوان و سروآباد در محل آتش‌سوزی حاضر شدند و اقدام به مهار آتش‌سوزی کردند.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست مریوان یادآور شد: این آتش‌سوزی بعد از هشت ساعت تلاش بی‌وقفه مهار و کنترل شد.

وی با بیان اینکه علت آتش‌سوزی متاسفانه عامل انسانی و عمدی بوده است؛ خاطرنشان کرد: آتش‌سوزی نیزارها علاوه بر تخریب زیستگاه باعث رشد بیشتر نیزارها در سال‌های آتی، آلودگی و تغذیه‌گرایی شدید آب و برهم خوردن پروسه کربن در این تالاب بین‌المللی می‌شود.

وی افزود: پناهگاه حیات وحش زریوار با مساحت ۳ هزار و ۲۹۲ هکتار در فاصله ۳ کیلومتری شهرستان مریوان واقع شده و علاوه بر ارزش‌های زیست‌محیطی، از مکان‌های دیدنی و گردشگری استان کردستان محسوب می‌شود.

پناهگاه حیات وحش زریوار برابر مصوبه ۳۰۴ شورای عالی محیط زیست در تاریخ ۱۳۸۸ ثبت و یکی از منحصر به فردترین تالاب‌های آب شیرین منطقه است که دارای حیات وحش بسیار متنوع بوده و محلی برای حضور پرندگان بومی و مهاجر است و آخرین آمار، شناسایی ۲۷۸ گونه پرنده در پناهگاه است.

تالاب زریوار که در ۱۳ اسفندماه ۹۷ بعنوان بیست و پنجمین تالاب بین‌المللی کشور در کنوانسیون رامسر ثبت شده با وسعت دو هزار و ۴۰۳ هکتار در داخل پناهگاه قرار گرفته که ۸۵۵ هکتار آن پهنه آبی است.

انتهای پیام ۲۳۳۰/۸۷/ی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.