وقتی بانوان خانه‌دار سرمایه‌گذار می‌شوند/ تولید لنت ترمز برای ۷ برند بزرگ با حمایت کمیته امداد

0 0
وقتی بانوان خانه‌دار سرمایه‌گذار می‌شوند/ تولید لنت ترمز برای 7 برند بزرگ با حمایت کمیته امداد

گروه گزارش استانها – قنبر رسولی، بعد از ۴۰ سال کار در سیستم اداری و بعد از بازنشستگی تصمیم گرفته تا در عرصه تولید وارد شود و اتفاقا به دلیل تحلیل درست و کار کارشناسی، کارش گرفته است.

بهروز قربانی، رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا؛ متولد ۱۳۴۱ است و لیسانس حقوق دارد، با همت و پشتکار و پس از گرفتن تسهیلات بانکی و تسهیلات از کمیته امداد در راستای عمل به فرمایش مقام معظم رهبری و وارد کردن سرمایه‌های خرد در بخش صنعت و کمک به تولیدات داخلی وارد عرصه سرمایه‌گذاری در مورد تولیدات قطعات خودرو وارد عرصه تولید شده است.

چطور شد وارد عرصه تولید لنت ترمز شدید؟

می‌گوید؛ در قالب کلینیک صنعت یک واحد تولید لنت ترمز را به مدت سه ماه کامل بررسی و مشکلات واحد را احصا و به طور کامل و دقیق گیر و گورهایش را رصد کردیم و همین عامل باعث شد که وارد عرصه تولید لنت شویم.

ابتدا با اجاره یک واحد کوچک وارد عرصه شدیم و سپس در عرض یک سال با حمایت کمیته امداد و بانک صنعت و معدن و در قالب یک تعاونی با خرید زمین و ایجاد شرکت تولیدی به نام «شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا» تولید را آغاز کردیم.

قربانی با تشریح نحوه ورود خود و اعضای شرکت تعاونی به عرصه تولید قطعات خودرو می‌گوید: در این عرصه واقعا بازار خوبی وجود دارد و ما با کار کارشناسی و پس از شناسایی کامل عرصه، وارد چرخه تولید شدیم.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه ما ابتدا همه جوانب امر را شناسایی و بعد از آنکه همه مشکلات این عرصه را بررسی شد، اقدام به ایجاد شرکت تعاونی کردیم، تصریح کرد: در برخی موارد که شرکت‌ها دچار مشکل می‌شوند علت این است که افراد بدون شناخت وارد کار می‌شوند که موجبات زمین خوردن واحد تولیدی را سبب می‌شود.

برای چند نفر اشتغال آفرینی کرده‌اید؟

وی با بیان اینکه مجموعه در حدود هشت ماه است که راه‌اندازی شده و بسیار نوپا است، گفت: این واحد در حال حاضر با ایجاد اشتغال برای ۲۵ نفر فعالیت دارد و جا برای گسترش فعالیت و تولید دارد.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه به حول و قوه الهی جا برای کار و تولید زیاد است، تصریح کرد: این شرکت به شرط حمایت توانایی افزایش تولید و جذب کارگران جدید را دارد.

در مورد سرمایه اولیه خود توضیح می‌دهید؟

وی در مورد اعضای شرکت و کسانی که در این واحد سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: این واحد با سرمایه‌های خرد افراد بازنشسته و بانوان خانه‌دار ایجاد شده است و غیر از این شرکت شرکت دیگری هم با سرمایه‌های اعضا راه‌اندازی شده است.

قربانی با بیان اینکه سرمایه اولیه شرکت چیزی در حدود ۵ میلیارد تومان بود که یک میلیارد آن وامی است که از بانک صنعت و معدن گرفته شده و چیزی حدود ۲۵۰ میلیون تومان هم از کمیته امداد وام گرفته‌ایم، تصریح کرد: با همین مبلغ این شرکت زمینه اشتغال ۲۵ نفر را فراهم کرده است.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه در قبال وامی که داده شده از سوی کمیته امداد پنج نفر از مددجویان کمیته در این واحد مشغول به کار شده‌اند، تصریح کرد: به ازای هر مددجو از سوی کمیته امداد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات  اعطا شده است.

آیا شرکت توانایی گسترش کار خود و افزایش نیرو را دارد و مهمترین مشکلتان چیست؟

وی با بیان اینکه اگر توان داشته باشیم باز هم می‌توانیم از مددجویان بیشتری استفاده کنیم، تصریح کرد: اشغال ایجاد شده توسط ما در این واحد اشتغال پایدار است و اشتغال ما برای مدت کوتاه و یا مقطعی نیست.

قربانی با بیان اینکه این شرکت با پول کم و پول‌های سرگردان ایجاد شده است، که سرمایه‌های خرد را وارد تولید کرده‌اند، افزود: در حال حاضر شرکت تا اینجا رسیده ولی برای ادامه راه نیاز به سرمایه در گردش داریم و در این راه نیازمند حمایت مسؤولان هستیم.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه ما توانستیم در مدت کوتاه در بازار عرض اندام کنیم و در این راه هم موفق بوده‌ایم، تصریح کرد: ما می‌توانیم ظرفیت تولیدی شرکت را تا دو برابر و به صورت دو شیفت افرایش دهیم.

وی با بیان اینکه ما توان دو برابر کردن تعداد کارگران خود را داریم، گفت: سرمایه در گردش مهمترین مشکل واحد تولیدی ماست که اگر از سوی بانک‌ها به همت و همکاری مسؤولان ایجاد شود زمینه فعالیت بیشتر را دارد.

 آیا توانستید در بازار جایی برای خود داشته باشید؟

قربانی با بیان اینکه تولیدات لنت ما در این شرکت از بهترین و مرغوب‌ترین محصولات فعلی در داخل کشور است، تصریح کرد: ما برای ۶ یا ۷ شرکت برند داخلی بزرگ کشور لنت تولید می‌کنیم که آنها به نام خودشان وارد بازار مصرف می‌کنند.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه استان زنجان می‌تواند به قطب بزرگ تولید قطعات یدکی خودرو تبدیل شود، تصریح کرد: تبدیل شدن به قطب تولید قطعات یدکی خودرو در کشور نیاز به حمایت مسؤولان دارد و برای این کار باید شرایط لازم ایجاد شود.

وی با بیان اینکه باید زمینه صادرات قطعات یدکی استان البته با حمایت مسؤولان استان فراهم شود، تصریح کرد: قطعات تولیدی کشورمان در کشورهای خارجی خواهان فراوانی دارد، ولی ما در بحث صادرات و پیدا کردن بازار خارجی مشکلات بسیاری داریم.

قربانی با انتقاداز نحوه اعطای تسهیلات به شرکت‌ها و واحدهای تولیدی گفت: متاسفانه در برخی مواقع تسهیلات کلان به واحدهایی داده می‌شود که متاسفانه اقتصادی نیست و اگر به جای آن از واحدهای صنعتی کوچک حمایت شود بسیار اقتصادی‌تر است و همچنین اشتغال زیادی را فراهم می‌کند.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه از تولید و تولید کننده به درستی حمایت نمی‌شود، تصریح کرد: همین امر باعث شده تا واحد تولیدی مانند یک فرزند معلول در دستان تولید کننده است و این امر باعث سست شدن گام‌های تولیدکنندگان در راه ایجاد اتشتغال و تولید است.

 ماهانه چه تعداد لنت ترمز تولید می‌کنید و آیا توانایی افزایش تولید را دارید؟

وی با بیان اینکه در حال حاضر ما ماهانه حدود ۲۰ هزار دست لنت تولید می‌کنیم، تصریح کرد: گیر ما در دستگاه پرس است که اگر سه دستگاه پرس به واحد ما اضافه شود، بالغ بر ۵۰ هزار دست لنت ترمز در ماه تولید می‌شود که برای رسیدن به این عدد و تولید نیاز به ۳ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری داریم.

قربانی در ادامه با اشاره به نبود شرکت‌های مدیریت در صادرات در کشور گفت: به وجود آمدن این گونه شرکت‌ها زمینه صادرات تولیدات کشور را فراهم می‌کند.

رئیس هیأت مدیره شرکت تعاونی تولید گستر راسپینا با بیان اینکه تولیدکننده باید فقط به فکر تولید باشد و نباید درگیر بحث صادرات و تبلیغات شود، تصریح کرد: باید در این زمینه فکر اساسی شود، چرا که با این اقدام صادرات رشد فراوانی خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.