پزشکانی که خستگی را خسته کرده‌اند/مبارزه با کرونا؛ از بنا شدن سنگرها در بیمارستان تا فداکاری‌های مدافعان سلامت

0 0
پزشکانی که خستگی را خسته کرده‌اند/مبارزه با کرونا؛ از بنا شدن سنگرها در بیمارستان تا فداکاری‌های مدافعان سلامت

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، در ایران، اول شهریورماه، هم‌زمان با زادروز بوعلی سینا، به‌پاس تألیفات و خدمات وی، به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته، و تجلیل از پزشکان، روز پزشک نام‌گذاری شده است.

ابوعلی سینا، پزشک و فیلسوف معروف متولد شهر بخارا است و مدفن او در همدان، یکی از شهرهای تاریخی ایران است و از مشهورترین و تأثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران است که آثارش درزمینهٔ فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت بسیار دارد.

در آستانه دوساله شدن، ورود ویروس کرونا به زندگی مردم در سراسر جهان می‌گذرد، میهمانی ناخوانده که آمدنش، زندگی مردم را در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، ورزشی و هنری تحت تأثیر قرار داده است، این ویروس ناشناخته هرروز با چهره‌ای جدید پا به عرصه مبارزه با سلامتی مردم می‌گذارد و وجود گونه‌های مختلف، مقابله با آن را نیز سخت‌تر کرده است.

از روزهای نخست شیوع کرونا در سراسر کشور، کادر درمانی بیمارستان‌های خراسان‌شمالی نیز در بیمارستان‌ها، خط مقدم مبارزه با این ویروس حضور مستدام دارند و لحظه‌ای میدان را خالی نکرده‌اند، این روزها و در شرایط بحرانی جامعه، رسالت و تعهد سنگینی را در قبال سلامتی مردمان این سرزمین بر عهده‌دارند، مدافعان سلامت، این روزها در مقابل تمام کمبودها و کاستی‌ها صبر پیشه کرده‌اند و بر اساس وظیفه انسانی‌شان تنها به نجات جان مردم فکر می‌کنند.

کرونا جان پزشکان زیادی را گرفته است

در میدان مبازره با کرونا، پزشکان بیش از هر زمان دیگری تقدس و شرافت حرفه‌ای به منصه ظهور رسانده‌اند و روزانه شاهد صحنه‌های فراموش‌نشدنی از نمایش قهرمانانه ایثار و فداکاری آن‌ها بر بالین بیماران هستیم و مثل هر زمان دیگری درمان بیماران را بر جان خود مقدم شمرده‌اند.

متأسفانه در این مسیر، پزشکان زیادی در سنین و تخصص‌های مختلف جانشان را فدای مردم سرزمینشان کردند و تاآخرین‌نفس در میدان مبارزه ماندند و شاید بشود این روزها را همچون روزهای جنگ تحمیلی خواند، چراکه کووید ۱۹ نیز درزمانی بر مردم تحمیل شد که هیچ‌گونه شناختی در رابطه با آن وجود نداشته است و اکنون به‌گونه‌ای پیش روی کرده که کمتر خانواده‌هایی هستند که این بیماری را تجربه نکرده باشند.

در خراسان شمالی نیز شهید مدافع سلامت، شهید دکتر وحید یحیوی از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی و پزشک فوق تخصص انکلوژی استان، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا و پس از مدتی بستری در بیمارستان جان خود را از دست داد.

وضعیت بحرانی بیمارستان‌ها در پیک پنجم کرونا، شرایط را برای کادر درمان دشوارتر کرده است، خستگی جسمانی این مجموعه در مقابله با وضعیت روحی آن‌ها کم آورده است، فوت روزانه تعداد زیادی از افرادی که هرکدام خانواده‌هایی دارند که پشت در بیمارستان منتظر خبر بهبودی‌شان هستند، بار تحمل این روزها را به‌شدت سخت و طاقت‌فرسا کرده است.

خستگی کادر درمان در بیمارستان‌های کرونایی

شاید امروز که روز پزشک است، این عزیزان بیش از هر تبریک و هدیه‌ای نیازمند رعایت حداکثری پروتکل‌ها از سمت مردم هستند، مردمی که شاید گروهی از آن‌ها حتی نسبت به زدن یک ماسک ساده نیز مقاومت می‌کنند، به‌راحتی بار سفر می‌بندند و در روزهایی که دولت قرنطینه کرونایی اعلام می‌کند که با محدودیت‌های تردد وسایل نقلیه کمی این ویروس کنترل شود، بار سفر می‌بندند و گویی تاکنون نسبت به وجود این ویروس اعتقاد پیدا نکرده‌اند و خانواده‌هایی که فارغ از هر دغدغه‌ای دورهمی های خانوادگی و مراسم‌های، جشن‌ها و تولدها را برگزار می‌کنند و در مقابل گروه زیادی را روانه بیمارستان‌ها می‌کنند.

این روزها وضعیت کرونا در استان خراسان‌شمالی خوب نیست، نبود تخت، خستگی کادر درمان، نبود اکسیژن و دارو سختی‌های کار را چند برابر کرده است.

بستری‌ها در خراسان‌شمالی از ۹۰۰ نفر گذشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی گفت: با بستری ۱۸۳ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم‌اکنون ۹۰۶ بیمار دارای علائم بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تعداد موارد ابتلا و بستری به‌قدری افزایش‌یافته که دیگر تخت خالی وجود ندارد و بیمارستان‌ها در حالت بحرانی قرار دارند.

هاشمی گفت: شدت بیماری‌زایی همراه با تأخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خوددرمانی سبب افزایش میزان بستری و مرگ‌ومیر شده است.

وی افزود: از همه مردم درخواست می‌کنیم شدیداً به رعایت پروتکل‌ها پایبند باشند و به‌محض شروع علائم بیماری به در دسترس ترین پزشک مراجعه کنند و زمان طلایی درمان را از دست ندهند.

نیاز بیمارستان‌های خراسان‌شمالی به بونکر اکسیژن

هاشمی با اشاره به اینکه نیاز کنونی بیمارستان‌های استان به اکسیژن، اکسیژن با فشار بالا است، اظهار کرد: برخی از دستگاه‌های اکسیژن ساز کوچک هستند که آن‌ها پاسخ گوی نیاز بیمارستان‌ها نیست.

وی افزود: بیمارستان‌ها به حدود ۱۰ تا ۱۲ لیتر در دقیقه به اکسیژن نیاز دارند و این امر سبب می‌شود که مجبور شویم از دستگاه‌هایی با فشار بالای اکسیژن استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی عنوان کرد: کپسول‌های اکسیژن تا حدودی کارساز هستند و معمولاً اگر بخواهیم اکسیژن را با فشار بالا استفاده کنیم طی مدت کوتاهی به اتمام می‌رسد و باید دوباره شارژ شوند.

وی تصریح کرد: بنابراین با این وضعیت هرچقدر کپسول اکسیژن در بیمارستان‌ها جانمایی کنیم اندک است، بنابراین باید به فکر چاره‌ای اساسی بود.

هاشمی گفت: تعداد بیماران بستری در بیمارستان‌های استان از تعداد ۹۰۰ نفر گذشته است و بیشتر این بیماران مبتلابه کرونا نیازمند اکسیژن هستند.

وی افزود: در حال حاضر بیمارستان‌های استان مملو از بیماران مبتلابه کرونای بدحال است و باید به‌تمامی این افراد خدمت داده شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: وقتی در یک بیمارستان ۳۲۰ تخت خوابی تمام تخت‌ها در حال استفاده از اکسیژن هستند، مسلم است که بیمارستان دچار کمبود اکسیَژن می‌شود.

وی تأکید کرد: بنابراین با اوضاع پیش‌آمده باید بونکر اکسیژن نصب کنیم که به دنبال خریداری و نصب دو بونکر اکسیژن در دو بیمارستان امام حسن(ع) و هاشمی رفسنجانی شیروان هستیم.

هاشمی بابیان اینکه برای خرید هر بونکر ۱۴ میلیارد ریال اعتبار نیاز است، گفت: در حال حاضر به علت خدمات‌رسانی به حجم زیادی از بیماران، بیمارستان‌ها به‌شدت تحت‌فشار هستند و به‌شدت ضرر شده هستند و برای خرید این بونکر نیازمند کمک‌های نقدی خیران هستیم.

 ائمه جمعه هر آنچه در اختیاردارند در اختیار علوم پزشکی قرار دهند

حجت‌الاسلام رضا نوری، نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌شمالی نیز با توجه به‌شدت گرفتن این ویروس در استان در اظهار کرد: مقام معظم رهبری با درک علمی و فقهی، با توجه به ماهیت کاری پرستاران و پزشکان که در ایام کرونا جانشان را به خطر می‌اندازند اعلام کردند، کسانی که در این راه جانشان را از دست می‌دهند شهید هستند.

وی گفت: با توجه به کشته شدن قریب به ۵۰۰ نفر از مردم در این روزها به‌واسطه ویروس کرونا، مقام معظم رهبری نیز این مسئله را مسئله اول کشور دانستند و از همه نیروهای کشور خواستند با تمام ظرفیت‌ها پای‌کار بیایند.

حجت‌الاسلام نوری افزود: درصورتی‌که علوم پزشکی اعلام نیاز کند، تمام ائمه جمعه باید هر آنچه در اختیاردارند مانند مصلی را در اختیارشان قرار دهند.

درخواست کادر درمان از مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است

حالا که در روزهای سخت کرونایی قرار داریم، بیشتر از همیشه قدردان زحمات و ایثارگری‌های کادر درمان هستیم و شاید این فرصت هرگز تکرار نشود که چنین صحنه‌های تلخی را ببینیم که پزشکان از شدت خستگی، فقط برای دقایقی کوتاه چشمان خود را می‌بندند تا استراحتی کرده باشند.

جامعه پزشکی کشور از ما درخواست دارد که حداقل به فکر جان خودمان باشیم و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به کاهش موارد ابتلا کمک کنیم.

جامعه پزشکی این روزها همچون روزهای هشت سال دفاع مقدس، مشغول جنگ است اما جنگ با کرونا به‌مراتب سخت‌تر است، زیرا این ویروس هرلحظه با چهره‌ای جدید ظاهر می‌شود که می‌تواند تمامی محاسبات پزشکی را بر هم بزند و کار مقابله را سخت‌تر و سخت‌تر کند.

انتهای پیام/آ/س

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.