پیامدهای حمله موشکی سپاه به عین الاسد؛در آینده شرایط سیاسی خاصی برای آمریکایی ها درخاورمیانه ایجاد خواهد شد/ امیر موسوی در گفت وگو با شفقنا

0 4

شفقنا- یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: مسئولان آمریکایی و رژیم صهیونیستی همیشه از موشک های ایران به عنوان موشک های قدیمی و غیر فعال یاد می کردند و اظهارات مسئولین ما را غلو می دانستند، اما پس از حمله موشکی سپاه به مواضع آمریکا در بغداد متوجه شدند که اینطور نیست. از سوی دیگر با ضربه ایران به مواضع آمریکا در عراق، دیگر هیچ جای امنی در عراق برایشان وجود ندارد. علت ترس اسرائیلی ها و مرتجعین عرب این است که وقتی آمریکا از خود نمی تواند دفاع کند چطور می خواهد در آینده از رژیم صهیونیستی و عربستان و امارات دفاع کند و این درسی فراموش نشدنی خواهد بود.

امیر موسوی در گفت وگو با شفقنا، در مورد پیامدهای بین المللی و منطقه ای حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین الاسد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با این پاسخ یک معادله بین المللی بزرگ را به هم ریخت. بعد از جنگ جهانی دوم کشوری نبود که به طور رسمی به جایگاه های آمریکا حمله کند، در واقع آمریکا از خود تعریفی کرده بود که هیچ کسی در دنیا جرأت نمی کرد علیه آمریکایی ها حمله رسمی داشته باشد و در حقیقت این یک معادله خطرناک کاملاً استکباری بود که آمریکایی ها علیه سایر کشورها اعمال کردند و جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار این معادله را بر هم زد.

اثبات اقتدار و پیشرفت فوق العاده تکنولوژی ایران

وی ادامه داد: قبل از این حمله یا هنگام این حمله یک حرکت الکترونیکی بسیار پیشرفته انجام شد و این مساله اقتدار عینی و تکنولوژی ایران را به اثبات رساند که در جهان زبان زده شده است و آن فلج کردن هواپیماهای بدون سرنشین بود که در طول ۲۴ ساعت در آسمان پایگاه عین الاسد آمریکا پرواز می کردند. سیستم پدافند هوایی این پایگاه از طریق هک کردن فلج شدند به همین دلیل موشک ها به راحتی وارد عین الاسد شدند و نقطه زن بودند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه، نقطه زن بودن موشک های سپاه پاسداران را پیشرفت ویژه ای دانست و تصریح کرد: معمولاً در دنیا موشک های بالستیک نقطه زن، بسیار محدود هستند. معمولاً موشک های کروز که از هواپیما پرتاب می شوند، نقطه زن هستند به دلیل اینکه پیشرفت تکنولوژی آن بسیار بالاست، اما اینکه موشک های دور بُرد یا میان بُرد نقطه زن باشند، تحول بسیار بزرگ و پیشرفت جدیدی است که ایران توانست این پیشرفت را به دست آورد.

وی گفت: نکته دیگر اینکه پایگاه عین الاسد دو قسمت دارد، یک قسمت آمریکایی و یک قسمت عراقی. اینکه ایران فقط قسمت آمریکایی ها را مورد هدف حمله قرار داد، خود یک پیام مهمی بود، هم برای مردم عراق که مشکلی با جمهوری اسلامی ایران ندارند و هم برای آمریکایی ها که بدانند ایران پاسخ جسارت تروریستی علیه شهدای فرودگاه بین المللی بغداد را داد.

موسوی در پاسخ به اینکه چرا در حمله موشکی ایران به پایگاه ها آمریکایی ها در عین الاسد، پناهگاه ها مورد هدف قرار نگرفت؟ گفت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپاه نقشه کامل این پایگاه را داشتند، سربازان آمریکایی هم در صحبت های خود به این موضوع اعتراف کردند. ایران با موشک های دقیق خود نقاط حساس از جمله مقر فرماندهی این پایگاه را هدف قرار دادند.

مورد حمله قرار دادن سیستم های جاسوسی آمریکایی ها

وی افزود: سیستم راهدارهای پایگاه آمریکایی ها در عراق از فلسطین اشغالی تا ایران را جاسوسی می کرد، زمانی که این سیستم را راه انداختند، آمریکایی ها اعلام کردند که این سیستم ها را به منظور کنترل کردن تحرکات نیروهای ایرانی در منطقه نصب کردیم. بنابراین این پایگاه یک مرکز جاسوسی بزرگی در منطقه بوده و سیستم های بسیار پیشرفته در آنجا به کار گرفته بودند و ایران آن را مورد حمله قرار داد.

اگر اهداف استراتژیک کشور مورد حمله قرار گیرد، پاسخ محکم می دهیم

وی تصریح کرد: در حمله ایران به عین الاسد چند نکته به اثبات رسید، یکی اینکه ایران تعارف ندارد، زمانی که اهداف استراتژیک کشور مورد حمله قرار گیرد، پاسخ محکم می دهد؛ ایران این قدرت را در موضوع هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در تنگه هرمز یا کشتی انگلیس نشان داد و این اقدامات اقتدار نظام و ملت ایران و نیروهای مسلح را بالا برد. دوم شجاعت برخورد و توانمندی های نظامی و تکنولوژی ما به اثبات رسید. من فکر می کنم که آمریکایی ها به همین دلیل پاسخ حمله موشکی ایران را ندادند؛ در واقع این برخورد بزرگ ایران را تحمل کردند؛ در ابتدا بیان کردند که حمله ایران به پایگاه آمریکا خرابی های جزئی به همراه داشته و حمله خاصی نبوده است، اما اکنون مشخص شده که چه خسارت های سنگینی به این پایگاه وارد شده است. از سوی دیگر همین که به پایگاه آمریکایی حمله شود، کار بزرگی بود چرا که هیچ کشوری در دنیا چنین جرأتی ندارد، یا اگر علیه آمریکا اقداماتی انجام می شود هیچ کشوری به طوری رسمی مسئولیت آن را برعهده نمی گیرد، ایران به مواضع آمریکا در عراق حمله کرد و مسئولیت آن را برعهده گرفت به خاطر اینکه آمریکایی ها هم عملیات تروریستی خود علیه شهدای بغداد را به رسمیت شناختند و آن را برعهده گرفتند، لذا فکر می کنم یک معادله همتایی در منطقه و دنیا برقرار شد که آمریکایی ها فهمیدند از این به بعد اگر بزنند، می خورند.

ایجاد اتحاد ملی بی نظیر در میان ملت و میان دو کشور ایران و عراق

این کارشناس مسائل خاورمیانه، به پیامدهای داخلی حمله موشکی سپاه به مواضع آمریکا در عراق اشاره و خاطرنشان کرد: این حمله اثر مثبتی در داخل کشور داشت، یک اتحاد ملی بی نظیری ایجاد کرد و پیوند ملت و رهبری چند برابر شد. دنیا و تاریخ ایران تاکنون به خود ندیده است که یک فرمانده نظامی به این صورت تشییع شود و در واقع مردم ایران رکورد بی نظیری را به ثبت رساندند. نکته بعدی اینکه پس از شهدای مقاومت، پیوند خوبی بین ملت عراق و ایران ایجاد شد به خاطر اینکه خون های دو فرمانده محبوب با هم مخلوط شد و همچنین دو پرچم ایران و عراق با هم پیوند پیدا کردند.

وی ادامه داد: آمریکایی ها، سعودی ها، اماراتی ها و رژیم صهیونیستی در این چند ماه اخیر بسیار تلاش کردند که این دو کشور و ملت از هم جدا شوند و میان آنها فاصله بیفتد و دیدیم که برخی از وابسته ها به سفارت آمریکا، سعودی و امارات چه حرکاتی در چند ماه اخیر انجام دادند، اما خون این شهدا این نقشه ها را شست و درخت تنومند روابط دو کشور آبیاری شد و ریشه آن مستحکم تر گردید و برای روابط دو کشور آینده خوبی ترسیم شد.

آمریکایی ها از عوامل خود در منطقه خسته و نا امید شدند

موسوی بیان کرد: اینکه آمریکایی ها مستقیماً وارد میدان شدند و این عملیات تروریستی را انجام دادند و مسئولیت آن را برعهده گرفتند، نشان می دهد که از عوامل خود در منطقه خسته و نا امید شدند، این همه هزینه و تلاش کردند و ۷ پایگاه در عراق ایجاد کردند و تبلیغات سختی انجام دادند که ایران را از منطقه بیرون یا منزوی کنند یا اینکه ایران مورد هجمه دیگران قرار گیرد، اما به اهداف خود نرسیدند لذا خود وارد میدان شدند؛ این مساله نشان می دهد که نقشه های قدیمی آنان نقش بر آب شد و همه این موارد برای آمریکا هزینه دارد. معتقدم که آمریکایی ها بعد از این ضربه و عملیات تروریستی، پشیمان شدند به خاطر اینکه پیام های مختلفی برای ایران ارسال کردند، واسطه گری های بسیاری صورت گرفت، شخصیت های مختلفی آمدند تا عکس العمل ایران را کمتر یا ایران را آرام کنند و این امر نشان می دهد که ترسیدند، پیشمان شدند و همچنین متوجه گزارشات اشتباهی شدند که به کاخ سفید رسیده است.

با ترور شهدای مقاومت، شرایط آمریکا دگرگون شد

وی گفت: آمریکایی ها این احتمال را داده بودند با شرایطی که در منطقه ایجاد می کنند، می توانند به راحتی فرمانده های ایران یا شخصیت های دیگر محور مقاومت را ترور کنند و عکس العملی از سوی ایران یا محور مقاومت نبینند. پس از اینکه چند نفر کنسولگری ایران در نجف و کربلا را به آتش کشیدند و شعارهایی دادند و حرکت هایی در بغداد و دیگر شهرهای عراق شروع شد، آمریکایی ها گمان کردند که دیگر می توان با ایران به صورت جدی برخورد کرد، اما پس از تشییع که در عراق صورت گرفت و پیکر شهدای مقاومت در فرودگاه نجف توسط حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا سیستانی فرزند ارشد مرجعیت عالیقدر عراق حضرت آیت الله العظمی سیستانی مورد استقبال رسمی قرار گرفت و همچنین مراجع نجف در مراسم تشییع حضور داشتند و نماز خواندند و این حرکت میلیونی که در تشییع پیکر شهدا در بغداد، نجف و بصره انجام شد، متوجه شدند که چه اشتباه بزرگی مرتکب شدند و خون این شهدا چقدر جوشان است. آمریکا با این اشتباه بزرگی که مرتکب شد، میز را علیه خود دگرگون کرد و شرایط به نفع محور مقاومت شد.

ترس آمریکا و رژیم صهیونیستی از عکس العمل های ایران

این کارشناس مسائل خاورمیانه، اظهار کرد: در حال حاضر رژیم صهیونیستی در حال ترس و لرز است. کاملاً مشهود است که رژیم های مرتجع عرب و آمریکا بسیار ترسیدند و رعب و وحشت آنان را گرفته است، اکنون مدام تلاش می کنند که عکس العمل ایران را کمرنگ کنند و از سوی دیگر در تبلیغات، حمله ایران به مواضع آمریکا در عراق را کمرنگ نشان می دهند و از سوی دیگر فرستادگانی به تهران می فرستند که به هر نحوی مذاکره ای شود و آرامشی برقرار گردد؛ این مسایل نشان می دهد که آمریکا کاملاً به اشتباه خود پی برده و متوجه شده که با دم شیر بازی کرده است.

در آینده شرایط خاصی برای آمریکایی ها در منطقه ایجاد خواهد شد

وی به قدرت نظامی ایران اشاره و خاطرنشان کرد: مسئولان آمریکایی و رژیم صهیونیستی همیشه از موشک های ایران به عنوان موشک های قدیمی و  غیر فعال یاد می کردند و اظهارات مسئولین ما را غلو می دانستند، اما پس از حمله موشکی سپاه به مواضع آمریکا در بغداد متوجه شدند که اینطور نیست. نکته دیگر اینکه پایگاه های آمریکا در مناطق دور افتاده است و فکر کردند که از ایران دور باشند و در مناطق امن عراق حضور یابند، با این ضربه دیگر هیچ جای امنی در عراق برایشان وجود ندارد. علت ترس اسرائیلی ها و مرتجعین عرب این است که وقتی آمریکا از خود نمی تواند دفاع کند چطور می خواهد در آینده از رژیم صهیونیستی و عربستان و امارات دفاع کند و این درسی فراموش نشدنی خواهد بود البته تازه این اولین حرکت ایران بوده و فکر می کنم که در آینده یک شرایط خاصی برای نیروهای آمریکایی در منطقه ایجاد خواهد شد؛ آمریکایی ها یا باید از طریق فشار روانی و سیاسی از منطقه خارج شوند یا اینکه برخوردهای امنیتی و نظامی در این رابطه انجام خواهد شد.

وی حمله موشکی سپاه به پایگاه های آمریکایی در عراق را نوعی از قدرت نمایی ایران عنوان و بیان کرد: با این حمله ها ایران قدرت خود را به همه کشورها نشان داد، به همین دلیل امیر قطر و فرستادگانی از سایر کشورها به ایران آمدند، در حال حاضر بسیاری تماس می گیرند و تلاش می کنند که به نحوی با ایران رابطه آرامی داشته باشند چون احساس خطر کردند، مخصوصاً کشورهایی که پایگاه های آمریکایی دارند از جمله ترکیه و پاکستان.

وی افزود: تحرکات سنگینی در منطقه صورت می گیرد و به همین دلیل برخی از کشورها سعی کردند از حادثه دردناک هواپیمای اوکراینی سوء استفاده کنند. این حادثه یک استراحت تبلیغاتی و سیاسی برای این کشورها ایجاد  کرده بود که سخنان مقام معظم رهبری و حضور ایشان در نماز جمعه کاملاً برای شرایط را برای آنان معکوس شد و در حال حاضر همه رسانه ها منتظر هستند که ببینند جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت چه حرکتی انجام می دهد مخصوصاً اینکه بزرگان محور مقاومت و از فلسطین، لبنان، عراق، یمن، سوریه و افغانستان به تهران آمدند و جلسات بسیار مهمی داشتند و هماهنگی های خوبی صورت گرفت به همین دلیل در حال حاضر یک وحشت بزرگی در منطقه برای رژیم صهیونیستی و آمریکا و مرتجعین عرب ایجاد شده است.

نیروهای آمریکایی هر چه سریعتر از منطقه خارج می شوند

موسوی گفت: کشورهای مربوطه این پیام را دریافت کردند که یا اینکه از طریق دیپلماسی، آمریکایی ها را بیرون کنند یا اینکه در آینده خواهیم دید که چه حرکاتی صورت خواهد گرفت. در عراق تقریباً کار جلو می رود، پارلمان و دولت عراق موضع گرفتند و خواستار اخراج آمریکایی ها شدند، جمعه آینده هم مردم عراق به یک راهپیمایی میلیونی دعوت شدند. ملت برای تظاهرات علیه حضور آمریکا در عراق و گروه های مقاومت در عراق تهدیدات خود را انجام دادند چون اگر آمریکا طبق دستورالعمل دولت عراق خارج نشود به عنوان نیروهای اشغالگر محسوب می شوند و گروه های مقاومت حرکات خود علیه آنان را آغاز خواهد کرد و شرایط بسیار حساس و سختی برای آمریکا ایجاد خواهد شد از سوی دیگر می بینیم کشورهایی که پایگاه های آمریکایی مثل کویت، قطر و امارات دارند، تلاش می کنند که از طریق دیپلماسی حرکاتی انجام دهند و باید دید که شرایط در آینده در منطقه چطور پیش خواهد رفت، ولی فکر می کنم که نیروهای آمریکایی هر چه سریعتر از منطقه خارج شوند. در هر صورت خون جوشان این شهدا باقی خواهد ماند و انتقامشان گرفته خواهد شد و اگر ایران و محور مقاومت در این مرحله کوتاه بیاید باید شاهد ترورهای جدید باشیم!

در صورت کوتاه آمدن ایران و محور مقاومت، باید شاهد از دست دادن بزرگان در سطح نظامی و سیاسی باشیم

وی اظهار کرد: معتقدم در صورت کوتاه آمدن ایران و محور مقاومت، آمریکا و رژیم صهیونیستی و حتی کشورهای مرتجع این جسارات ترورهای بیشتر را خواهند کرد و مکررا باید شاهد از دست دادن بزرگان در سطح نظامی و سیاسی باشیم. به همین دلیل فکر می کنم که مسئولان محور مقاومت تصمیم دارند که برخورد جدی با آمریکایی ها شود.

از نظر ایران پایگاه های آمریکا در منطقه، پایگاه های تروریستی هستند

این کارشناس مسائل خاورمیانه، در مورد تشدید تنازع و اختلاف میان ایران و آمریکا پس از ترور سردار شهید سلیمانی و حمله موشکی سپاه به مواضع آمریکا در عراق، گفت: فکر می کنم که در حال حاضر این رابطه مهندسی شده و ضربه به ضربه است. ولی در این حد باقی نخواهد ماند. در حال حاضر به حالت مهندسی شده و کنترل شده باقی می ماند تا اینکه هدف اصلی یعنی خروج نیروهای آمرکایی تحقق پیدا کند چون در حال حاضر پایگاه های آمریکایی از نظر ایران، پایگاه های جسارت کننده و تروریستی هستند و از این پایگاه ها به ایران جسارت شده است، قبلاً ایران چشم پوشی می کرد چون حرکتی به صورت مستقیم و رسمی از این پایگاه ها انجام نشده و ادعایشان این بود که حامی دولت های منطقه بودند، ولی اکنون دیگر به اثبات رسیده هم پایگاه های آمریکا در عراق علیه ایران حرکت کرده و هم العُدِیْد قطر و پایگاه کویتی ها و امارات و ابوظبی ظاهراً در جسارت هایی که انجام شد و در حملات سایبری و نظامی یا هدایت الکترونیکی دخالت داشتند به همین دلیل این پایگاه ها به عنوان پایگاه های تروریستی علیه امنیت ملی ایران محسوب می شوند و قابل چشم پوشی و تحمل نیستند و باید از این منطقه خارج شوند یا به جای دیگری بروند. به همین دلیل یک تحرکات دیپلماتیک در سطح بالا در منطقه و جهان صورت می گیرد که سعی می کند ایران را از این دیدگاه منصرف کند که با نظر مقام معظم رهبری در نماز جمعه هفته گذشته مخصوصاً در خطبه عربی بعید می دانم که ایران از اهداف و برنامه های خود دست بکشد بنابراین نیروهای آمریکایی باید از منطقه خارج شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.