پیرغلام ۸۷ ساله و سپیدموی سقایان همدان درگذشت +فیلم

0 1
پیرغلام 87 ساله و سپیدموی سقایان همدان درگذشت +فیلم

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، حسن افلاکیان معروف به حاج حسن ذاکر پیرغلام ۸۷ ساله همدانی درگذشت.

حسن افلاکیان معروف به حاج حسن ذاکر متولد ۱۳۱۳ شمسی در همدان از ۱۵ سالگی مداحی را در خانه اهل بیت(ع) آغاز می‌کند، او اربعین سال ۴۲ در سفر به کربلای معلی در تل زینبیه از خداوند طلب کمک می‌کند تا پرچم خانم زینب(س) را به اهتزاز درآورد، انگیزه‌ای که درست پس از بازگشت از آن سفر روحانی به تاسیس هیأت حسینیه زینبیه در همدان ختم می‌شود.

حجت‌الاسلام ابراهیم افلاکیان تنها فرزند پسر حاج حسن از خاطرات کودکی و منبر و روضه، از هیأت و پیرغلام و عنایت ائمه(ع) نسبت به پدرش می‌گوید: «از وقتی که خودم را شناختم برنامه‌های هفتگی هیأت در حسینیه زینبیه برقرار بود از تلاوت قرآن تا قرائت زیارت عاشورا سالانه مرتب و بدون وقفه برگزار می‌شد، پدر هم اغلب در هیأت بودند بعد از نماز صبح، دو سه شب در هفته و شب‌های جمعه و صبح جمعه متناوب و البته سالانه برنامه برگزار می‌کردند.

فیلمی از گزارش خبرگزاری فارس در خصوص این پیرغلام امام حسین

بابا از دوران کودکی پا به هیأت گذاشتند و در این مسیر گام برداشتند؛ حتی در زمان رژیم منحوس پهلوی به واسطه برگزاری هیأت و مراسم عزای سیدالشهدا چندین بار توسط ساواک دستگیر شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند در اصل سابقه مذهبی ایشان مربوط به امروز و دیروز نیست. یکی از ویژگی‌های پدر این بود که در ایام شهادت مغازه و محل کسب خود را تعطیل می‌کردند اگرچه برخی اشکال می‌گرفتند اما بابا معتقد بود «امروز کسب ما در خانه سیدالشهداست و باید در خانه اباعبدالله کسب کنیم».

بابا برای امام حسین(ع) در هیأت‌ها پول خرج می‌کرد البته برای هیچ مداحی و نوحه‌خوانی تا به حال هزینه‌ای دریافت نکرده اما از ابتدا به ما آموزش داد شما سر سفره امام حسین(ع) بزرگ می‌شوید و ریزه‌خوار خوان اباعبدالله هستید، افتخار ما هم مدال نوکری دَر خانه سیدالشهداست.»

حاج حسن سپیدموی سقاهای ایران است و هیأت حسینیه زینبیه همدان از سالیان گذشته هم زمان با سوگواری سید و سالار شهیدان آیین سقایی را برگزار می‌کرده، در این آیین پیرغلامان و جوانان هیأت لباس سقایی بر تن می‌کنند و سربندی به نام لچک بر سر می‌بندند، سقا‌ها ذکر ویژه‌ای در سوگ حضرت عباس(ع) می‌خوانند.

مراسم تشییع این پیرغلام فردا چهارشنبه ۱۳ مردادماه از ساعت ۹:۳۰ در صحن امامزاده عبدالله برگزار و خاکسپاری در قطعه ۳۱ باغ بهشت همدان انجام خواهد شد.

خبرگزاری فارس، درگذشت این پیرغلام آستان امام حسین(ع) را به خانواده معززش و جامعه مداح کشور تسلیت می‌گوید.

گزارش خبرگزاری فارس در خصوص این پیرغلام را که سال گذشته تهیه شده بود، اینجا بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.