گفت‌و‌گو با راننده‌ای که همیشه به مقصد می‌رسد/ ماجرای بازگشت کیف چند میلیاردی به دست صاحبش

0 0
گفت‌و‌گو با راننده‌ای که همیشه به مقصد می‌رسد/ ماجرای بازگشت کیف چند میلیاردی به دست صاحبش

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، در دنیای پر از اخبار اختلاس، دزدی و تجاوز می‌توان اخبار امید بخش هم شنید و مخابره کرد تا فراموش نکنیم برای خوب بودن خودت باید خوب باشی و قید زمان و مکان نمی‌تواند توجیهی برای بد بودن‌ها باشد.

اگر دزدان زیادی وجود داشته باشد که با استفاده از جایگاه کاری خود و یا اعتماد مردم اقدام به زدن خسارت زدن به دیگران کردند، هستند آدمایی که حتی یک لقمه حرام نیز از گلویشان پایین نمی‌رود، در روزهای خبرهای تلخ و سیاه انسان به انسانیت امید دارد از مهربانی با حیوانات تا کمک به معیشت همنوعان و امانتداری در امانت.

زنجان را اگرچه با حسن نعلبندش می‌شناسند اما این استان از این مردان کم ندارد، امانتداری خوی پسندیده افرادی است که بلد نیستند حق کسی را بخورند و دست در سفره کسی دیگری دراز کنند.

اگر خبرهای ریز و درشت اختلاس و دزدی تیتر صفحه‌ها باشد و فضای مجازی را پر می‌کند اما نیکوکاران در خفا و سکوت راه انسانی خود را ادامه می‌دهند تا کسی نتواند بگوید انسانیت و اخلاق مرده است.

یکی از این انسان‌ها محمد ترکی، راننده اخلاق مدار ابهری است که نشان داد امانت دار بودن را می‌توان نه با حرف که با عمل به دیگران آموخت.

وی یک کیف پر از طلا و پول مسافر بین راهی خود را با وجود اینکه می‌توانست بدون هیچ دردسری تصاحب کند اما به روزی قانع ماند و آن را به صاحب اصلی بازگرداند، با توجه به اقدام قابل تقدیر این راننده ابهری گفت‌و‌گویی با محمد ترکی داریم که در ادامه می‌خوانید.

فارس: آقای ترکی خود را معرفی کنید و بفرمایید که از چه زمانی به فعالیت در حوزه حمل و نقل مسافران مشغول هستید؟

راننده ابهری: محمد ترکی هستم متولد ۱۳۷۲ و ۲۷ ساله و مدت کوتاهی است که متاهل شده‌ام، بنده از سنین پایین کار و فعالیت خود را با شاگردی در اتوبوس آغاز کردم و به مرور وارد این شغل شده و هم‌اکنون به عنوان راننده اتوبوس مسیر  ابهر – تهران فعالیت دارم.

فارس: از روزی که متوجه کیف موجود در خودرو شدید بفرمایید و اینکه چه شد که تصمیم گرفتید این اقدام را انجام دهید؟

محمد ترکی: دو سه روز پیش با دو سه مسافر از ابهر به سمت تهران در حال عزیمت بودم که مردی را در عوارضی ابهر سوار و در تاکستان پیدا کردم بعد از پایان این سفر در زمان پاک کردن خودرو متوجه یک کیف در داخل اتوبوس شدم به قصد پیدا کردن شماره یا مدارکی داخل آن را باز کردم و شاهد میزان قابل توجهی طلا و پول در داخل کیف شدم، با پیدا کردن شماره صاحب کیف تماس گرفتم و از وی پرسیدم چیزی گم کرده است یا خیر؟ که وی ابراز بی اطلاعی کرد و ناگهان گویا متوجه خلاء نبود کیف خود شد و با نگرانی که از پشت تلفن مشخص شد گفت که کیف خود را گم کرده است.

فارس: از میزان ارزش محتوای کیف مطلع شدید؟ چگونه آن را به صاحب بازگردانید؟

راننده امانتدار ابهری: با وی قرار گذاشتم و در تاکستان کیف را به دست وی رساندم هنوز هم دست و پایش میلرزید و نگرانی و ترس را می‌شد در رفتارش تشخیص داد وی گفت طلا فروش بوده و داخل کیف یک کیلو طلا به همراه داشته و با توجه به اینکه از صرافی باز‌گشته است مبلغی معادل یک میلیارد تومان دلار هم همراهش بوده است.

 با تحویل کیف آن را مقابل من نگه داشت و از من خواست هر چیزی که دوست دارم بردارم ولی من این کار را برای رضای خداوند کردم و از بنده دعوت کرد یک بار همراه با خانواده مهمان خانه این مرد باشیم.

فارس: چرا این کیف را پس دادید؟ آیا با دیدن این پول وسوسه نشدید و به نیت تصاحب آن را برنداشتید؟

محمد ترکی: این اتفاق در شغل ما چیز نادر و عجیبی نیست، از ابتدا نیز همواره تلاش کرده‌ام پول حلال سر سفره ببرم و از حرام خوری دوری کنم اما در حقیقت حادثه‌ای که برای خودم روی داد باعث شد مزه امانتداری را بچشم و با خود عهد ببندم همواره اموال دیگران را برای خودم یک امانت بدانم.

فارس: می‌توانید در مورد اتفاقی که برای شما روی داده و موجب شده امانتداری را سرلوحه کار خود قرار دهید بیشتر توضیح دهید؟

راننده ابهری: مدتی پیش گوشی همراه من در خودروی یک راننده تاکسی جا ماند و بیش از ارزش تلفن همراهم به شدت نگران محتوای آن و فیلم‌ها و عکس‌های شخصی و خانوادگی خود بودم و آبروی خود را در خطر می‌دیدم اما با دریافت تماسی از سوی راننده تاکسی درون شهری ابهر به سرعت گوشی همراهم به دستم رسید و آرام گرفتم پس از آن حادثه همواره در صورت یافتن مالی از اموال دیگران تمام تلاش خود را انجام می‌دهم تا آن را سریعتر به دست صاحب و مالک آن برسانم.

فارس: گفتید که این موضوع چیز جدید و عجیبی در شغل شما نیست، آیا پیش از این چنین تجربه‌ای داشته‌اید؟

ترکی: بله بارها کیف و گوشی همراه مسافران در اتوبوس جا می‌ماند و دیگر به یک اتفاق معمول تبدیل شده که هر بار همه تلاش خود را می‌کنم تا آن را به صاحب خود برسانم، گویا این روزها مردم حواس جمعی ندارد و بیش از گذشته وسایل خود را جا می‌گذارند.

فارس: به عنوان سؤال آخر آیا شده از رویه در پیش گرفته توسط خودتون برای امانتداری پشیمان شوید؟

راننده ابهری: خیر همواره چهره شاد و خوشحالی افراد در هنگامی که گمشده خود را دریافت می‌کنند مرا به یاد روزی می‌اندازد که امانتداری راننده تاکسی مرا به وجد آورد و خداوند را از این شرایط که فرصت جبران به بنده داده شکر می‌کنم.

به گزارش خبرگزاری فارس، همانگونه که می‌تواند شر زنجیر وار ادامه یافته و زمینه انحطاط را فراهم می‌کند انجام کار خیر نیز می‌تواند عاملی برای ادامه داشتن آن و ایجاد جامعه‌ای بهتر برای زندگی در کنار یکدیگر باشد، پس اگر همه ما کار هر چند به نظر کوچک خیری در جامعه ساری و جاری کنیم روزی شاهد بهبود شرایط زندگی برای خود در اثر آن کار خواهیم بود، اثر پروانه‌ای تئوری معروفی است که می‌گوید هر کاری هر چند کوچک می‌تواند تاثیری بس بزرگ بر روی اطراف بگذارد و هر یک از ما نیز می‌توانیم اثر پروانه‌ای خود را در جامعه داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.