یتیمان ترامپ!/ بن‌سلمان و بن‌زاید، دو بازنده شکست رئیس‌جمهور فعلی آمریکا

0 0
یتیمان ترامپ!/ بن‌سلمان و بن‌زاید، دو بازنده شکست رئیس‌جمهور فعلی آمریکا
روزنامه صبح نو در گزارشی به این موضوع پرداخته است که بن‌سلمان و بن‌زاید بازندگان اصلی شکست ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا هستند. بخش‌های مهم این گزارش را در ادامه می‌خوانید.
پنج سال پیش و در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان، سخنانی را به زبان آورد که نشان از جایگاه فرومایه عربستان در سیاست خارجی آمریکا داشت. او با گاو شیرده توصیف کردن نظام سیاسی مستقر در عربستان، گفت: آل‌سعود برای ما همچون گاوی شیرده‌اند که هروقت دیگر نتواند به ما دلار وطلا بدهد آنگاه دستور ذبح آن را صادر می‌کنیم و یا از دیگران می‌خواهیم این‌کار را بکنند.
به برکت حمایت‌های سیاسی و نظامی گسترده دونالد ترامپ، نظام سیاسی مستقر در عربستان سعودی طی چهار سال گذشته رویکردی کاملاً ستیزه‌جویانه نسبت به همسایه شمالی خود یعنی جمهوری اسلامی ایران پیدا کرد. این رویکرد خصمانه و در نوع خود بی‌سابقه پس از انقلاب اسلامی تا جایی پیش رفت که بن‌سلمان، ولیعهد متوهم و جاه‌طلب سعودی در دی‌ماه سال‌۹۶ همزمان با وقوع برخی شورش‌های پراکنده در ایران، تهدید کرد که جنگ را به داخل کشورمان خواهد کشاند.

تأمین ماشین جنگی بن‌سلمان
حمایت‌های ترامپ از بن‌سلمان و سیستم تحت فرمان او در عربستان، ابعاد سیاسی و نظامی گسترده‌ای را شامل می‌شد. از جمله این حمایت‌ها، فروش انواع و اقسام تجهیزات نظامی به عربستان بود که طی چند قرارداد میلیارد دلاریِ جداگانه، در اختیار ماشین جنگی سعودی قرار گرفت. ترامپ حتی کار را تا جایی پیش برد که بدون مصوبه کنگره و با هدف جلوگیری از شکست عربستان در تجاوز به یمن، یک سری تجهیزات نظامی را به ارتش عربستان تحویل داد.
اما مهم‌ترین حمایت نظامی ترامپ از خاندان سلمان، به سفر او به عربستان در اردیبهشت سال‌۹۶ (تنها چند ماه پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا) مربوط می‌شود. ترامپ در آن سفر، قراردادی به ارزش تقریبی هزار و ۱۰۰‌میلیارد دلار با عربستان به امضاء رساند که در نوع خود در تاریخ بی‌نظیر بود.
پس از حمله نیروهای مقاومت به تاسیسات نفتی آرامکو در شهریورماه سال‌۹۸ که منجر به سقوط شدید ارزش نفت عربستان شد نیز بار دیگر کمک‌های ترامپ برای خاندان سلمان سرازیر گشت و وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که به درخواست بن‌سلمان، سه هزار نیروی نظامی این کشور به عربستان گسیل داده خواهند شد. بعدها ترامپ فاش کرد که عربستان در ازای اعزام نیروهای آمریکایی به منطقه، هزینه آن را تقبل کرد.

نفس‌ها در سینه بن‌سلمان حبس می‌شود
با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بسیاری از تحلیلگران بر این باور پای می‌فشرند که بن‌سلمان به‌عنوان سرکرده نظام سیاسی عربستان، اکنون تنهاتر از هر زمان دیگری شده و سکوت او در قبال پیروزی جو بایدن، موید همین حس تنهایی و برهم خوردن تمامی معادلات قبلی اوست.
حتی پیش از این، برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌بودند که در صورت شکست ترامپ در انتخابات آمریکا، وضعیت بسیاری از قراردادهای نجومی ترامپ با عربستان، در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت. برای مثال، روزنامه القدس العربی، چاپ لندن در مهرماه امسال، در گزارشی تاکید کرد که قرارداد ۴۶۰‌میلیارد دلاری فروش سلاح به عربستان با رفتن ترامپ به افسانه می‌پیوندد.
وضعیت بغرنج و غیرقابل پیش‌بینی بن‌سلمان پس از شکست ترامپ، در گزارش اخیر رویترز به خوبی بازتاب داده شده است. این خبرگزاری با انتشار مطلبی با عنوان «نفس عربستان با پیروزی جو بایدن در سینه حبس شد» نوشت که محمد‌بن‌سلمان، ولیعهد عربستان ساعت‌ها پس از اعلام پیروزی جو بایدن سکوت اختیار کرد؛ حال آنکه وی در همین زمان از انتخاب مجدد رییس‌جمهوری تانزانیا استقبال کرد و با لحنی بسیار گرم به وی تبرک گفت.
رویترز تاکید کرد: مقامات عربستان که با شکست دونالد ترامپ یکی از بزرگترین حامیان سیاست‌های منطقه‌ای و بزرگترین پشتیبان خود برای مقابله با ایران را از دست داده‌اند برخلاف دیگر متحدان ایالات متحده در خاورمیانه و اغلب کشورهای عربی هیچ عجله‌ای برای ارسال پیام تبریک به نامزد دموکرات از خود نشان نداده‌اند.

یتیمان ترامپ
ترندشدن هشتگ «یتیمان ترامپ» در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز نمونه دیگری بود که عمق بحران سیاسی حکام عربستان و شرکای منطقه‌ای آن در عصر پساترامپ را به خوبی نشان می‌داد. در همین باره، روزنامه قطری «الشرق» درباره این مسأله نوشت، پیش‌از اعلام پیروزی جو بایدن در این دوره از انتخابات آمریکا، طی چهار روز گذشته، با اعلام هر خبری درباره پیشتازی بایدن، «گریه و فریاد در ابوظبی و قاهره» به گوش می‌رسید.
به گزارش این روزنامه، گریه و فریاد سران ابوظبی و قاهره، بسیار بیشتر از گریه و فریاد اعضای جمهوری‌خواه در آمریکا بود. همین مسأله باعث تمسخر این افراد توسط فعالان شبکه‌های اجتماعی شد که به هر‌کس بیش از جمهوری‌خواهان، از ترامپ دفاع می‌کرد، لقب یتیمان ترامپ را دادند.  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.