آشنایی دانش آموزان با سیره شهید سلیمانی ضرورت دارد

0 2

 وزیر آموزش و پرورش در سفر به قم و در جمع  اساتید روحانی دانشگاه فرهنگیان با اشاره به شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: دانش آموزان باید با این اسوه بزرگ تاریخ اسلام در دوره معاصر آشنا شوند و این آشنایی برای همه ما یک ضرورت است، انشالله راه او برقرار و با تمام توان ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی در دوره آموزشی _ مهارتی ویژه روحانیون دانشگاه فرهنگیان و همچنین مسولان دفاتر نهاد، اعضای هیئت علمی و ائمه جماعت، که در مجتمع یاوران مهدی عجل الله قم برگزارشد، با تسلیت شهادت سردار سلیمانی اظهارکرد: نه تنها ایران بلکه همه کشورهای اسلامی و همه مردم  دنیا آسایش و آرامش خود را مدیون تدبیر و فرماندهی این سردار بزرگ هستند.

وی شهید سلیمانی را نماد عزت، افتخار و شرف ایران برشمرد و افزود: او بود که جهان را از خطر تروریست نجات داد وچهره کشورهای اسلامی را از لوث وجود داعش پاک کرد، آنها که داعیه دار مبارزه با تروریسم هستند کسی را ترور کردند که فرمانده مبارزه با بزرگترین تروریست های قرن بود.

وزیر آموزش و پرورش، سردار سلیمانی را برطرف کننده خطر بالقوه از دنیا دانست و خاطرنشان کرد: یاد او همیشه در سرزمین ما جاودان خواهد بود و در آموزش و پرورش از او به عنوان اسوه جهاد و شهادت، مقاومت و ایثار یاد خواهیم کرد و در همه مدارس برای عظمت و بزرگی او تلاش می کنیم.

وی تاکید کرد: دانش آموزان باید با این اسوه های بزرگ تاریخ اسلام در دوره معاصر آشنا شوند و این آشنایی برای همه ما یک ضرورت است. انشالله راه او برقرار و با تمام توان ادامه پیدا خواهد کرد.

وزیرآموزش و پرورش افزود: پیام قاطع رهبری به مناسبت شهادت سردار سلیمانی به ما می گوید استوار باشید و در برابر حوادث مقاومت کنید و به پیش بروید لذا این راه باید استمرار پیدا کند.

 عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به اینکه معلمی جز قوی ترین، موثرترین و پایدارترین نقش در جامعه است و امروز و فردا و فردا های ما در گروی تدبیر و ظرفیت معلمان ما است، گفت: در جامعه هرکسی بخشی از کارها را بر عهده دارد یکی معدن استخراج می کند، دیگری نفت و گاز، یکی کشاورز و دیگری باغدار است و یکی صنعت را فراوری میکند همه این ها برای حیات جامعه ضروری است و استمرار جامعه به این توانمندی ها متکی است. اما معلم زیربنای همه تحولات جامعه است و معلمان فراوری جان و روح انسان را بر عهده دارند و با جان و با خود انسان سروکار دارند واین شرافت بزرگ و جایگاه رفیعی است.

وزیر آموزش و پرورش معلم را تعالی بخش روح و جان انسان ها برشمرد و اظهار کرد: همه شکل ها و جلوه های بیرونی که قابل مشاهده است، محصول یادگیری یک جامعه است و یادگیری و آموختن کار معلم است.

وی اضافه کرد: اگر تمایزاتی در طول تاریخ در جوامع وجود داشته و در جامعه امروز وجود دارد این تمایزات قابل ارجاع به ظرفیت یادگیری یک جامعه است. در یک جامعه هرچه این ظرفیت غنی تر و پر بارتر  باشد آن جامعه سرافرازتر و استوارتر خواهد بود.

 عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: همه سرافرازی های و دستاوردهای انقلاب اسلامی در دوره شکوهمند شکل گیری انقلاب و بعد در دوره دفاع مقدس، چنانکه رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ آثار اهتمام و تدابیر و تلاش فرهنگیان را در درون خود دارد. بنابراین این انقلاب بدون تلاش فرهنگیان نه شکل می گرفت و نه استمرار می یافت لذا شکل گیری و استمرار تحت رهبری امام راحل و مقام معظم رهبری به میزان بسیار زیادی مرهون تلاش فرهنگیان است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در آموزش و پرورش۳۶ هزار دانش آموز شهید و ۵ هزار معلم شهید داریم که نشان دهنده آن است که معلمان تغذیه کننده دفاع مقدس بوده اند، خاطرنشان کرد: سند تحول می گوید معلم باید مربی باشد معلم باید از انتقال دهنده دانش به سازمان دهنده فرصت های یادگیری تبدیل شود.

وی با اشاره به آیه ای از کلام الله مجید اظهار کرد: با تدبیر در این آیه گفته شده است چه تحکم و قدرتی برتر از معلم است، تحکمی که تنها به معلم داده شده است. معلم سمع و بصر و فواد دارد اما حاکم سمع و بصر دیگران هستند لذا نظم دهنده و پرورش دهنده سمع و بصر دیگران هستند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد:این قدرتی است که به معلم داده شده و هیچ قدرتی برتر و با عظمت تر از آن نیست لذا به همین دلیل است که انبیاء معاونت و خداوند نیز معلم است همه اولیا معلم هستند چون موضوع سخنانشان سمع و بصر و فواد انسان ها است.

حاجی میرزایی معلمان را دارای جایگاه رفیع دانست و گفت: بهره مندی موثر از این جایگاه رفیع  نیازمند درک عمیق و سنجیده از رسالت عظیم معلم است.

عضو کابینه تدبیر و امید با بیان اینکه برای پرورش سمع و بصر و و فواد معلم باید تدبیر کنیم و این شوکت را باید بزرگ بداریم، گفت: دانشگاه فرهنگیان کار تربیت معلمان را بر عهده دارد باید معلمانی با تدبیر و درکی این چنین پرورش دهد لذا رسالت بسیار بزرگی بر عهده دانشگاه فرهنگیان است. دانشگاه فرهنگیان وظیفه دارد از تمام ظرفیت های علمی و تربیتی جامعه برای تغذیه با ارزش ترین وجه انسانی و با ارزش ترین جلوه از زندگی انسانی خوب تدبیر و برنامه ریزی کند.

وی افزود: دانشگاه فرهنگیان باید بهترین روش ها و مسیرهای سنجیده ای را برای بهره مندی معلمان انتخاب کند و خود را به واقعیت ها و دانش ها تجهیز کند و این تجهیز باید قادر باشد این چنین محصولی را ارائه دهد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: باید بتوانیم پاسداشت مقام معلمان را در جلوه ای از تلاش های ناب آن ها آشکار کنیم. جامعه باید با محتوای رسالت فرهنگیان آشنا شود و معلمان را در آن جایگاهی که هستند درک کند. منزلت معلمان و جایگاه رفیع آن ها  بهترین پشتوانه برای امنیت ملی و پیشرفت و توسعه کشور و بهترین پشتوانه برای دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی است.

حاجی میرزایی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان باید برای سنجش صلاحیت های معلمان آنگونه که این ظرفیت را می تواند در درون خودش بپروراند و افراد را از نظر طبقه بندی و صلاحیت ها متجلی کند؛ و دانشگاه فرهنگیان را در این موضوع تجهیز کند، تاکید کرد: باید معلمان را در تمام فرایندهای تصمیم سازی و تصمیم گیری و برنامه ریزی خودمان مشارکت دهیم.

وی بر تقویت مرجعیت معلمان در جامعه تاکید و عنوان کرد: کسانی که پرورش معلمان را بر عهده دارند باید رسالت معلم را عمیق‌تر و همه جانبه تر درک کنند لذا یکی از ظرفیت های که می تواند این موضوع را محقق کند الگوی عملی بودن است.

وی ادامه داد: وجود سردار شهید قاسم سلیمانی و اقداماتش تربیت کننده بود، او با رفتارش جان ما را آباد کرد لذا شما مدرسان دانشگاه به عنوان سفیران فرهنگی باید در رفتار و منش و سیره خود دیگران را به این عرصه علاقمند کنید و به میزانی که بتوانیم این گونه رفتارها را در عمل خودمان داشته باشیم و بتوانیم موثر باشیم.

حاجی میرزایی گفت: چنانکه در امر به معروف و نهی از منکر خود عامل نباشیم این کار نوعی فضولی است آن بخشی مهم است که آثار یک رفتار را در وجود ما منعکس کند. معتقدم اینچنین است اما با تلاش بیشتری باید درون سازی شود تا شما بتوانید بر روح دانشجو معلمان رسوخ کنید و آنها را تحت تأثیر قرار دهید تا بتوانید آنها را شیفته تعالی کنید.

وی افزود: اگر یک معلم درست تربیت شود همه چیز ما درست می شود من از معلمان به جانشین همه نداشتن ها تعبیر می کنم.  اگر هیچ چیز نداشته باشیم اما معلم خوب داشته باشیم، می توانیم همه چیز را جبران کنیم  اما اگر معلم خوب نباشد همه ظرفیت ها در بهترین شرایط اعم از محتوا و فضای خوب را داشته باشیم کاری از پیش نخواهیم برد و این مسولیت برعهده شما اساتید دانشگاه فرهنگیان است.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: امروز برنامه ما آمیخته شد با یاد سردار سلیمانی، ما این آمیختگی را به فال نیک می گیریم و متعهد می شویم و پیمان می بندیم که برای تربیت معلمین توانمند و متعهد و الهام بخش همه ظرفیت ها را به کار بگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.