اعلام آمادگی کامل تولیدکنندگان ملزومات بهداشتی برای تامین نیاز کشور

0 0

باشیوع ویروس کرونا در برخی از مناطق کشور و با توجه به مشکلاتی که در مسیر تامین برخی اقلام کالایی بهداشتی و ضدعفونی کننده در سطح کشور به وجود آمده است؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای رسالت اجتماعی و مسئولیت خود در قبال واحد های تولیدی و مردم، جلسه ای را با تولید کنندگان ملزومات بهداشتی، مواد شوینده و ضد عفونی کننده برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از  شاتا،در این نشست که با حضور سخنگوی دولت برگزار شد؛ روند تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحد ها و همچنین مسائل مرتبط به تامین زنجیره تولید این اقلام کالایی و پشتیبانی از روند تولیدات واحدها مورد توجه قرار گرفته و تعدادی از تولیدکنندگان و نمایندگان واحدهای تولیدی در انجمن های تخصصی مربوطه نظرات خود را مطرح نمودند.
در این جلسه با اعلام آمادگی تولید کنندگان در خصوص تولید و تامین کالاهای مورد نیاز مردم برای تسریع در توزیع این اقلام درشبکه قانونی توزیع کالاهای تاکید شد.
همچنین فعالسازی تمامی ظرفیت های تولید و فعالیت ۳ شیفت واحد تولیدی برای کاهش دغدغه های موجود در سطح عرضه و تامین نیاز مردم از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و سخنگوی دولت مورد تاکید ویژه قرار گرفت.
اتحاد تولیدکنندگان برای تامین امنیت بهداشتی مردم
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: طی ۲ روز گذشته تقاضای برخی اقلام مرتبط با کرونا افزایش یافته است که تمهیدات لازم برای تامین آنها اندیشیده شده است و حتی هماهنگی های لازم با سایر دستگاه های ذیربط در این خصوص انجام شده است.
رحمانی اضافه کرد: دولت وظیفه تدارک و پشتیبانی ستاد مبارزه با بیماری کرونا را بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده و طی جلسات فشرده و مستمر سعی شده تامین همه اقلام عمومی و اقلام مرتبط به این بیماری با جدیت پیگیری شود.
وی ادامه داد: در تامین اقلام کالاهایی مانند الکل، مواد ضدعفونی و شوینده هیچ مشکلی در سطح کشور نداریم و واحدهای تولیدی ما به صورت شبانه‌روزی در این خصوص فعال شده‌اند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تولید در حوزه شوینده ها شبانه روزی و سه شیفته شده است، بیش از ۷۰ واحد در این حوزه در کشور فعالند و حدود ۲۵۰ هزار تن در مایع دستشویی و ۵۵ هزار تن صابون دستشویی ظرفیت تولید داریم.
رحمانی گفت: تفاهمات لازم را با وزارت بهداشت انجام دادیم تا به طور میانگین تولید در مواد شوینده و ضدعفونی کننده ۲ برابر شود و مردم بدانند که حتی با وجود ظرفیت بالای تولید، به تعدادی از واحدهای نیز مجوز تغییر محصول داده شده است تا کمبودی نباشد.
وزیر صمت اضافه کرد: مجوز واردات اقلام مورد نیاز مرتبط با این بیماری با تعرفه صفر و با اولویت گروه یک کالایی داده شده است، تسهیل در روند ترخیص این کالاها در گمرک نیز در دستور کار است.
وی ادامه داد: اگر انجمن ها و تولیدکنندگان با مشکلی مواجهند و یا مانعی در روند تولید دارند، موضوع را حتما اطلاع دهند تا در اولویت پیگیری و رفع مشکل قرار بگیرد و البته برخی مشکلات واحدهای تولیدکننده شوینده و بهداشتی در بسیاری از موارد معلول غیرتولیدی دارد.
رحمانی افزود: تشدید برخورد با متخلفان و سودجویان در حوزه مواد شوینده، بهداشتی و ضدعفونی مورد تاکید است و در اقلامی که با تشدید تقاضا مواجه شده ایم و کمبودهای برهه ای ایجاد شد، تسریع در تامین در دستور کار است.
سخنگوی دولت :با همت وزارت صمت و تلاش تولید کنندگان، نیاز کشور به ملزومات بهداشتی مقابله با کرونا فراتر از شرایط موجود تأمین می شود
سخنگوی دولت نیز در نشست با تولیدکنندگان مواد شوینده، بهداشتی و ضد عفونی کننده که در حضور وزیر صمت برگزار شد، تاکید کرد: با همت وزارت صنعت، معدن و تجارت و تلاش تولیدکنندگان و ایجاد فضای مناسب می توانیم نیاز کشور برای مقابله با کرونا و حتی فراتر از آن تامین کنیم.
سخنگوی دولت خطاب به تولید کنندگان تصریح کرد: از شما تولیدکنندگان که در این شرایط حساس کنار دولت هستید سپاسگزاری ویژه ای می کنم. بی شک فداکاری تولید کنندگان در این است که اعلام آمادگی برای تولید شبانه روزی و اشباع بازار داشته اند.
ربیعی تصریح کرد: این بیماری روی ابعاد مختلف اقتصادی مانند صادرات و روی کنش های اجتماعی مردم تاثیر دارد و در همین راستا با برخی زمینه های سودجویانه روبه رو هستیم.
ربیعی با بیان اینکه امکان تولید مواد شوینده با ۳ برابر ظرفیت کنونی در کشور وجود دارد، گفت: شوکی که بر اثر این بیماری بوجود آمد شرایط را برای افزایش تقاضای مواد بهداشتی و ضدعفونی مهیا کرده و زمینه ساز برخی رفتارهای سوداگرانه شد، اما ظرفیت تولید به انداره کافی وجود دارد و جای نگرانی نیست. همچنین ظرفیت لازم برای اشباع بازار وجود دارد و در این خصوص اقدام خواهیم کرد و حتی مجوز برای تغییر خطوط تولید برای تامین اقلام‌مورد نیاز مرتبط با این ویروس نیز صادر می شود.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت تولید در این حوزه به گونه ای است که حتی ظرفیت برای صادرات هم وجود دارد، بیان کرد: توان و کیفیت تولیدات مواد شوینده و بهداشتی و ضدعفونی و استانداردهای آنها کاملا بالا است و مسایل مرتبط با ارز و گمرک و …، مورد نظر واحدهای تولیدی در اسرع وقت مورد رسیدگی قرار می گیرد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه تا چند ماه آینده هیچ گونه افزایش قیمتی نخواهیم داشت، گفت: برخورد با افراد سودجو و سوداگر بازار در دستور کار است و مردم نیز در مصرف و عدم اشباع تقاضای بازار باید فداکارانه عمل کنند.
ربیعی تصریح کرد: ارز دولتی برای بخش بهداشتی برای سال آینده علیرغم همه محدودیت ها فراهم شده است و بخش دارو و تجهیزات پزشکی از جمله حوزه های مورد نظر جهت تخصیص ارز دولتی در سال آینده است.
اعلام آمادگی تولیدکنندگان ملزومات بهداشتی برای تامین نیاز کشور
در این نشست همچنین تعدادی از تولیدکنندگان و روسای انجمنهای شوینده، بهداشتی و ضدعفونی کننده نظرات و مسائل مرتبط با حوزه تولید خود را مطرح کردند.
در همین راستا رئیس انجمن تولیدکنندگان شوینده کشور به نمایندگی از تولیدکنندگان این حوزه اطمینان داد که در تامین شوینده‌ها در کشور مشکلی نخواهیم داشت و مازاد بر مصرف کشور نیز تولید داریم و حتی شرایط برای صادرات نیز وجود دارد.
نماینده تولیدکنندگان کالاهای ضد عفونی اعلام کرد: در تامین این اقلام هیچ محدودیتی وجود ندارد و واحدهای تولید کننده نیاز مصرفی کشور را به طور کامل تامین خواهند کرد.
انجمن اتانول نیز با اشاره به ذخایر کافی الکل در کشور گفت: هیچ گونه کمبودی بابت تامین وجود ندارد و مردم در این خصوص نگرانی نداشته باشند.
تولید کنندگان مواد اولیه ماسک و گان نیز اعلام نمودند: تولیدات این حوزه با آخرین فناوری های روز دنیا در سطح کشور انجام می شود و هیچ گونه مشکلی در تامین نیاز بخش بهداشتی و درمانی و همچنین عموم مردم وجود ندارد.
تولید کنندگان انواع محصولات شوینده بهداشتی و ضدعفونی در این نشست تاکید کردند که در سریعترین زمان ممکن اقلام مورد نیاز داروخانه ها را تا سطح اشباع در بازار تأمین می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.