انتقام ایران، متناسب و علیه اهداف قانونی خواهد بود

0 6

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه اعلام کرد که پاسخ جمهوری اسلامی به ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس، به‌‎نحوی متناسب و علیه اهداف قانونی خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از ایرنا، ظریف روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت: قانون بین المللی جنگ، در مورد اهداف قانونی، بسیار واضح است.

ظریف از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عنوان رژیمی انتقاد کرد که هیچ احترامی برای قانون بین المللی قائل نیست و به ارتکاب جنایات جنگی و حمله به اماکن فرهنگی، تهدید می کند.   

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار سی‌بی‌اس مبنی بر اینکه پاسخ ایران از سوی نظامیان جمهوری اسلامی داده می شود یا توسط نیروهای نیابتی و متحد ایران در خاورمیانه روی می دهد، گفت: ما نیروهای نیابتی نداریم. باید در خیابان های عراق دیده باشید که ما مردم را داریم، نه نیروهای نیابتی. این مردم تحت کنترل ما نیستند، زیرا نمایندگان ما نیستند.

ظریف افزود: آنها، مردمی با احساسات هستند، ‌ مستقل می اندیشند و به همین دلیل گفتم که آنچه انجام می دهند، ‌ تحت کنترل ایران نیست.

وی گفت: ترور سردار سلیمانی، اقدام جنگی بود که در قالب یک عملیات تروریستی و بزدلانه انجام شد و ایران پاسخی متناسب خواهد داد.

وی افزود: اقدام آمریکا، تبعاتی دارد که اتفاق خواهد افتاد و معتقدم این تبعات آغاز شده است.۹۱۰۹

ظریف در مورد رای پارلمان عراق درخصوص اخراج نیروهای خارجی از این کشور، ‌ به عنوان مدرکی دال بر اولین پیامد سیاست «فشار حداکثری» ترامپ بر ایران، گفت: فشار حداکثری، مرده است، همانطور که حضور آمریکا در منطقه ما مرده است.

سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیروهای مردمی عراق به همراه ۸  نفر دیگر بامداد روز جمعه (۱۳ دی) در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.