اهدا کنندگان عضو به افراد نیازمند حیات مجدد می‌بخشند

0 1

جلسه دیدار اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان با معاون اول رییس‌جمهور عصر امروز (چهارشنبه) برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه از اهدای عضو به عنوان کاری بزرگ و انسانی یاد کرد و گفت: اهدا کنندگان عضو در حقیقت به افراد نیازمند فرصت حیات مجدد می بخشند که اقدامی بزرگ و ستودنی است.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری فتوای امام خمینی (ره) مبنی بر جایز بودن پیوند اعضا، اظهار داشت: پیوند اعضاء در کشور با نفس گرم امام راحل آغاز شد و امروز توانمندی علمی کشور در این بخش در میان تمام کشورها زبانزد است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه مردم ایران همواره به کارهای خیر علاقه مند بوده اند، تصریح کرد: اهدای عضو رابطه مستقیمی با فرهنگ مردم کشورمان دارد چرا که اهدای عضو در حقیقت نجات جان انسان های نیازمند است و ایثار و از خودگذشتگی نیز از ویژگی های بارز مردم ایران است.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به درخواست مطرح شده در جلسه مبنی بر نیاز به اعتبار مالی برای فرهنگ سازی و کمک به خانواده های اهدا کننده عضو، خاطرنشان کرد: دولت در حد توان برای ترویج برنامه های انجمن اهدای عضو کمک خواهد کرد و در کنار آن اگر برنامه های این انجمن به خوبی برای خیرین و مردم تشریح شود، شاهد کمک و حمایت های خیرین کشور در این بخش خواهیم بود.
دکتر جهانگیری همچنین از اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان خواست ساز و کاری اندیشیده شود تا اهدا کنندگان عضو و کسانی که حمایت های مالی از اینگونه برنامه ها را انجام می دهند به جامعه معرفی و نام آنها در کشور ماندگار شود.
در این جلسه نماینده اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان گزارشی از تاریخچه فراهم آوری و پیوند اعضا در ایران ارائه کرد و گفت: پیوند اعضا در ایران از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و این اتفاق بزرگ با فتوای امام خمینی(ره) در کشور آغاز شد.
وی به تشریح وضعیت کنونی اهدای عضو در ایران پرداخت و با اشاره به اینکه میزان بیماران نیازمند به عضو پیوندی در کشور ۲۵ هزار نفر است، افزود: با وجود رشد حدود ۷۰ برابری شاخص اهدای عضو در سالهای گذشته، اما روزانه ۷ تا ۱۰ نفر نیازمند پیوند عضو در کشور فوت می کنند.
نماینده اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان همچنین از اثربخشی فراوان پیوند عضو در کشور در صرفه جویی ارزی خبر داد و گفت: میزان صرفه جویی پیوند کلیه در کشور بالغ بر ۲ میلیارد پوند بوده است.
وی با اشاره به توانمندی گسترده کشورمان در بخش پیوند اعضاء افزود: تعداد پیوند کبد فقط در یک مرکز در شهر شیراز سالانه حدود ۷۰۰ مورد است و این در حالی است که رتبه دوم در پیوند کبد، ایالت کالیفرنیا در کشور آمریکاست که سالانه ۴۰۰ پیوند انجام می شود.
در ادامه این جلسه اعضای هیات مدیره انجمن اهدای عضو ایرانیان به بیان دغدغه ها و نیازهای خود پرداختند و خواستار حمایت های دولت برای ترویج فرهنگ اهدای عضو، تامین منابع مالی مورد نیاز و تامین نیروی انسانی برای فعالیت در این حوزه شدند.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.