ایران تنها کشور مسلمان دارای دانش شناسایی خون نادر است

0 1

مدیرعامل سازمان انتقال خون از وجود اساتید و جوانان اندیشمند کشور به عنوان یک نعمت ارزشمند یاد کرد و ضمن برشمردن مزایای گسترش برنامه ملی اهدای خون نادر، گفت: ایران تنها کشور مسلمان است که فناوری و دانش شناسایی و ذخیره سازی خون نادر را دارا است.

به گزارش شورای اطلاع رسانس دولت به نقل از وبدا، پیمان عشقی در مراسم بزرگداشت روز ملی خون های نادر نجات جان یک نفر را مانند نجات جان تمام انسانها دانست و افزود: این ما را دلگرم می کند که در مسیری قرار گرفته ایم که نجات بخش جان هموطنانمان است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به باور اغلب مردم به اینکه گروه خون oمنفی نادر به حساب می آید گفت: ۳ درصد مردم کشورمان دارای این گروه خونی هستند اما گروه های خون نادر در یک هزار تا ۵ هزار نفر جمعیت مشاهده می شوند و گروه های بسیار نادر نیز بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر جمعیت یک مورد قابل مشاهده است.

وی تاکید کرد: در کشورمان کسانی هستند که تنها از گروه خونی خودشان می توانند استفاده کنند و به این منظور خون خود را باید ذخیره کنند و این خدمتی است که سازمان انتقال خون انجام می دهد.

 عشقی با اشاره به مورد خون نادر شناسایی شده در زاهدان گفت: تنها برادر این خانم هم خون وی بود و مواردی از این دست ضرورت تقویت طرح ملی خون های نادر را اثبات می کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران راه اندازی آزمایشگاه سرولوژی و رفرانس و تشکیل تیم تخصصی قوی که در این رابطه شکل گرفته است را لازمه این سیستم دانست که کاری دشوار به حساب می آید.

وی با تاکید به برتری علمی ایران در زمینه خون نادر و سرولوژی اختصاصی گفت: ایران هم اکنون مرجع کشورهایی به شمار می رود که با ما قطع رابطه کرده اند یا کشورهایی در منطقه که به سختی زیر پرچم برتری علمی ایران قرار می گیرند اما در این زمینه ناچار به مکاتبه، مراوده و درخواست نمونه شده اند.

گفتنی است همایش بزرگداشت روز ملی خون های نادر با حضور اهدا کنندگان و بیماران دریافت کننده این گروه های خونی و مسئولان سازمان انتقال خون امروز در سالن همایشهای بیمارستان دکتر شریعتی برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.