باید همه ظرفیت‌های ارتباطی به کمک ترمیم اجتماعی بیاید

0 3

سخنگوی دولت در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هوشمند کردن مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از مهم‌ترین اقدامات دولت در این زمینه عنوان کرد و با بیان اینکه در پساکرونا اقتصادها آباد می‌شود گفت: باید از همه ظرفیت‌های ارتباطاتی برای ترمیم اجتماعی کشور بهره برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی، سخنگوی دولت طی سخنانی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تبریک روز جهانی ارتباطات به جامعه ارتباطات و اطلاع‌رسانی کشور، گفت: امیدوارم به برکت شب‌های قدر و تلاش‌های اعضای این جامعه تا امروز و تداوم آن در آینده، بتوانیم جامعه‌ای فعال‌تر و پویاتر در مقابله با همه مشکلات، به‌ویژه در مسیر مبارزه با کرونا و مقاومت در برابر تحریم، داشته باشیم.

 وی افزود: در اصلاح قانون قاچاق کالا و ارز فعال بودم و دو نظر در این زمینه وجود داشت، یکی اساساً مخالف تشکیل این‌گونه ستادها در ساختار دولت هستند اما یک نظر قوی‌تر وجود دارد که ما با توجه به ساختار اقتصادی و جغرافیایی و مرزهای کشور نیازمند به چنین ستادی هستیم. قطعاً لایه‌هایی در این ستاد است که دیده نمی‌شود، ارتباط مستقیم با توسعه و برنامه‌های آن دارد.

ربیعی با اشاره به ارتباط فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با برنامه‌های توسعه کشور گفت: فعالیت این ستاد با حفظ اشتغال و فقرزدایی و تولید در کشور نیز ارتباط مستقیم دارد.

سخنگوی دولت با اشاره به دو بخش قاچاق ورودی و خروجی کالا از کشور گفت: بیشترین قاچاق ورودی به کشور در بخش کفش و پوشاک، لوازم‌آرایش و لوازم‌خانگی و قطعات خودرو است که اقلام درشت قاچاق را تشکیل می‌دهد و تنها در دو بخش کفش و پوشاک ظرفیت یک‌میلیون شغل را از ایرانی‌ها گرفته است.

وی با بیان اینکه پول قاچاق بر اساس ارزش کار و تولید ملی نیست به پدیده کولبری و رنج مرزنشینان اشاره کرد و گفت: هوشمند کردن مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ایجاد سامانه از مهم‌ترین اقدامات دولت برای مبارزه با قاچاق بوده است.

ربیعی با بیان اینکه ۲۵ دستگاه اطلاعاتشان در این سامانه وارد می‌شود گفت: در مبارزه با قاچاق ساختارمند و بنیادی عمل می‌کنیم و به سمتی می‌رویم که بتوانیم به‌صورت ساختارمند جلو قاچاق را بگیریم.

ربیعی در بخش دیگری از اظهارت خود با اشاره به روز ارتباطات گفت: وقتی درباره اقدامات جامعه اطلاعاتی و ارتباطی در دوران کرونا سخن می‌گوییم، نمی‌توانیم نسبت جامعه اطلاعاتی و ارتباطی با کرونا را موردبحث قرار ندهیم. ما نیاز به یک پویش نظری در ارتباط با وظایف جامعه اطلاعاتی و ارتباطی با کرونا داریم.

سخنگوی دولت اظهار کرد: همه ما در دهه‌های اخیر واقف هستیم که جهان ارتباطات مسائل مختلفی داشته است و امروز پرسش‌های زیادی درباره آثار جدید و تحولات آینده فرآیندهای ارتباطی در پیش روی ماست. شاید اگر یک روز درباره جهانی‌شدن و جهانی‌سازی نزاع بود، هر چه بود آثار آن آثار واقعی بود.

وی با بیان اینکه امروز با بیماری‌های جهانی شده روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: بیماری‌هایی که قطعاً بر فرآیندهای ارتباطات، زمینی، هوایی و دریایی و ارتباطات انسانی استوار شد و ارتباطات دیجیتال هم به‌سرعت آثار و اپیدمی روانی خود را به‌جای داشته است به‌طوری‌که یک درگیری فیزیکی داشتیم یک درگیری روانی انسان‌ها.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهور گفت: دوران کرونا ما را به فهم جدیدتر و تأمل عمیق‌تر واداشته است. ما در بعد ارتباطات با نوعی شوک مواجه شدیم که با هیچ هراس رسانه‌ای و زیستی با قبل خودش قابل‌مقایسه نیست.

وی تأکید کرد: بار روانی اشباع و بیش‌ از حد نوعی از اخبار و اطلاعات از آثار اقتصادی کرونا، امروز ویرانگر عمل می‌کند در برخی موارد ویرانگر هم عمل کرده است.

ربیعی با بیان اینکه جامعه ما امروز با سردرگمی و فشارهای روانی بسیاری روبرو است، گفت: همه ما در اخبار می‌بینیم که مردم آمریکا، بریتانیایی‌ها و آلمانی‌ها در اعتراض به آنچه قرنطینه بود، بیرون ریختند. ما این اخبار را بسیار سرسری نگاه کردیم. من فکر می‌کنم این یک اعتراض به شرایط روحی و روانی کرونا است و نشان می‌دهد که تعادل‌های اجتماعی – روانی به هم ریخته است.

سخنگوی دولت اظهار کرد: بیرون ریختن مردم با اسلحه در آمریکا آن‌هم در جامعه‌ای که معنابخش‌های زندگی هم کمتر هست، نوعی اعتراض به آثار روانی پدیده کرونا است. ما حق نداریم صرف این اخبار را مطالعه کنیم و به نظرم نیاز به یک مطالعه عمیق‌تر داریم.

 وی گفت: امروز هرکدام از ما به جامعه نگاه کنیم نوعی احساس بی‌اتکائی ممکن است اپیدمی شود. نیاز به حمایت اجتماعی و حمایت از هم را احساس می‌کنیم و این نیازها در حال رشد است.

 ربیعی افزود: قبلاً درباره حفاظت از جان توأمان در برابر تهدید سلامت و تهدید معیشت هم نوشتم و هم گفتم. امروز در روز جهانی ارتباطات از ضرورت حفاظت از تعادل‌های روانی و اجتماعی صحبت کنم و معتقد هستم مفهوم امنیت انسانی باید بازتعریف شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اخبار جعلی نگران‌کننده، مقایسه‌های ناامیدکننده از وضع مردم، بدشماری و پرشماری بدبختی، سرگشاده نویسی­هایی که هیچ راه‌حلی در آن نیست و بر ناامیدی دامن می‌زند، این‌که هیچ‌کس به فکر شما نیست، هیچ کاری درست صورت نمی‌گیرد. آینده بیمناکی در انتظار ما است.

وی ادامه داد: متأسفانه در فضای مجازی و برخی نوشته‌ها و بیانیه‌ها بدون توجه به تعادل‌های روحی و روانی که در دوران کرونا خودبه‌خود به وجود می‌آیند و اینکه جامعه چقدر به یک تعادل روانی نیاز دارد، این‌گونه از اطلاعات بسیار تولید شده است.

وی با بیان اینکه به گسترش ارتباطات آیینی، ارتباطات تسلی‌بخش و گفتگو گشا نیاز داریم افزود: فرایند اطلاعات و ارتباطات امروز باید ما را به سمت جامعه خوشحال ببرد. اپیدمی ناامیدی و آدم‌های مبتلا به ناامنی فکری نباید در جامعه گسترش پیدا کند.

ربیعی افزود: نباید کلافه گیری همه‌گیر ایجاد کنیم و گریز از جمع باید تبدیل به گریز از تنهایی تبدیل شود.

وی تأکید کرد: باید همه ظرفیت‌های ارتباطاتی به کمک ترمیم اجتماعی در تولید محتوا بیاییم. باید از قاعده‌های سرزنش و منفی باقی پرهیز کنیم. با این بیانم نمی‌خواهم نقد را تخطئه کنم. این‌که سیاست‌گذار را راهنمایی کنیم که چگونه سیاست‌گذاری کند قطعاً مورد نیاز جامعه ایران است.

سخنگوی دولت گفت: من اطلاعاتی که از روز ۳۰ بهمن در جامعه پخش شد را رصد کردم. از روز ۳۰ بهمن که ما موضوع شیوع کرونا را فهمیدیم و در پاستور حدود ساعت ۱۲ به ما گفتند که آزمایش ۲ نفر قمی قطعی است، به این نتیجه رسیدیم که احتمالاً از ۱۵ بهمن کرونا در کشور جاری بوده است و ما در ۳۰ بهمن فهمیدیم.

ربیعی گفت: فردای ۳۰ بهمن یعنی یک اسفند عکس یک نفر در جلوی بیمارستان با یک آمبولانسی که در حالت قرنطینه نبود منتشر شد و از آنجا تخریب و مقایسه‌ها دائم به ذهن جامعه شروع شد. عکس‌ها و فیلم‌هایی بیرون آمد و ما قدرت تخریبگر آن‌ها را متوجه نبودیم. به هم زدن تعادل‌های روانی جامعه را متوجه نبودیم.

وی در پایان با بیان اینکه در پسا کرونا اقتصادها آباد خواهد شد، گفت: در پساکرونا تلاش خواهیم کرد که اشتغال‌ها برگردند. در پساکرونا باید بتوانیم زندگی کنیم. در پساکرونا باید بتوانیم به آغوش بکشیم. در پساکرونا نباید با ذهن‌ها و روان‌های آسیب خورده مثل تصادفی که لنگان‌لنگان باید حرکت کند نباید برخورد کنیم. این وظیفه جامعه اطلاعاتی و ارتباطاتی است که به سمت بازآفرینی روحیه جامعه حرکت کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.