بناهای تاریخی جزو هویت ملی ما هستند

0 1

وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی در آیین امضای تفاهم‌نامه با وزارت آموزش و پرورش و شهرداری تهران گفت: این تفاهم‌نامه می‌تواند باعث اجرایی شدن ایده مدرسه ‌موزه شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش،علی اصغر مونسان در این مراسم طی سخنانی، گفت: بناهای تاریخی جزو هویت ملی ما هستند. کشور ما با پیشینه‌ای تاریخی و میراث گران‌بها، کشوری است که بناهای تاریخی فراوانی دارد و موضوعات متنوعی را در خود جای داده است.

او افزود: در این میان آموزش و پرورش نیز مدارسی را در اختیار دارد که جزو بناهای تاریخی ارزشمند محسوب می‌شوند و علاوه بر این که میراث ملموس هستند به واسطه برخی از موضوعات میراث ناملموس را نیز در بر می‌گیرند، بنابراین به نظر می‌رسد میراث ملموس و میراث ناملموس هر دو از موضوعاتی است که در آموزش و پرورش وجود دارد.

مونسان بیان کرد: «به سهم خودم از تلاش‌های وزیر آموزش و پرورش تشکر می‌کنم. این تفاهم‌نامه می‌تواند باعث اجرایی شدن ایده مدرسه‌موزه شود تا مدارس نیز در کنار موزه‌هایی که در کشور فعالیت می‌کنند به معرفی مفاهیم مرتبط با میراث‌فرهنگی و توسعه گردشگری کمک کنند.

او یادآور شد: سال گذشته مجلس قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن دستگاه‌های مختلف که دارای بناهای تاریخی هستند باید به حفظ و صیانت از این آثار کمک کنند. این مصوبه خوبی است و می‌تواند به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بودجه اندکی که در اختیار دارد در خصوص صیانت بهتر از آثار تاریخی کمک کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، گفت: خوشبختانه شهرداران نیز در این خصوص همکاری خوبی با ما دارند و در تهران شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر به این موضوعات توجه ویژه‌ای دارند.

او خاطرنشان کرد: ایده موزه ‌مدرسه نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت، با توجه به این که تعداد موزه‌های خصوصی ما در سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته، مدرسه ‌موزه نیز می‌تواند در راستای شناخت و معرفی هرچه بهتر مفاهیم میراثی به ما بیش از پیش کمک کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.