بیانیه مشترک ایکوم و ایکوموس در تقبیح تهدید ترامپ

0 4

در پی تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران دو نهاد ایکوم و ایکوموس جهانی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت میراث فرهنگی، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«ایکوم و ایکوموس هرگونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را به‌طور مشترک محکوم می‌کنند. در درگیری های مسلحانه و تحولات سیاسی از زمان آغاز هزاره، میراث فرهنگی به طور فزاینده ای مورد هدف قرار گرفته است. همواره میراث‌فرهنگی به منظور تأمین مالی جنگ یا تأثیر بر هویت و اعتماد به نفس دشمنان، غارت شده یا به عمد نابود شده است. موزه ها و همچنین اماکن فرهنگی در بسیاری از کشورهای جهان تحت تأثیر قرار می گیرند. شورای بین المللی موزه‌ها (ICOM) و شورای بین المللی بناها و اماکن (ICOMOS) به عنوان نمایندگان جامعه میراث در جهان بسیار نگران این تحول و به ویژه تحولات اخیر هستند. ایکوم و ایکوموس به همه طرفین درگیری های مسلحانه کنوانسیون لاهه در سال ۱۹۵۴ برای حمایت از اموال فرهنگی در صورت درگیری مسلحانه یادآوری می کنند. در آنجا، دولت‌های عضو موافق هستند که “خسارت به میراث‌فرهنگی متعلق به هر قوم و به معنای آسیب رساندن به میراث فرهنگی همه بشریت است، زیرا هرکس سهم خود را در فرهنگ جهان می گذارد.” ایالات متحده آمریکا کنوانسیون لاهه را در سال ۲۰۰۹ ، ایران در سال ۱۹۵۹ تصویب کرد. 

هر دو کشور همچنین کشورهای عضو کنوانسیون میراث جهانی ۱۹۷۲ هستند که ایالات متحده آمریکا اولین کشوری بود که در سال ۱۹۷۳ تصویب کرد و نقش مهمی در ارتقای آن ایفا کرد. ایران مکان ۲۴ میراث جهانی یونسکو با اهمیت فرهنگی و طبیعی بسیار مهم، نه تنها برای ایرانیان، بلکه بشریت و حافظه جمعی آن است. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۷، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۲۳۴۷ را به اتفاق آرا تصویب کرد که در آن آمده است:

“هدایت حملات غیرقانونی علیه سایت‌ها و ساختمان‌های اختصاص داده شده به مذهب، آموزش، هنر، علم یا اهداف خیرخواهانه، یا بناهای تاریخی ممکن است تحت شرایط خاص و مطابق با قوانین بین المللی تشکیل شود. یک جنایات جنگی را قانون کنید و عاملان چنین حملاتی را باید محاکمه کنید.”

ایکوم و ایکوموس هرگونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را به طور مشترک  محکوم می کنند. ما از همه طرف ها می خواهیم که به توافقنامه‌های بین المللی حاکم بر درگیری‌های مسلحانه احترام بگذارند، و از میراث فرهنگی جهان در هر کجا که باشند، بدون توجه به عقاید مذهبی یا اهداف سیاسی، محافظت کنند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.