جزییات مصوبات جلسه امروز ستاد ملی کرونا

0 11

دکتر ربیعی سخنگوی دولت در استودیو خبر ۲۱ شبکه یک جزییات مصوبات جلسه امروز ستاد ملی کرونا را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، ربیعی با تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن (ع) و تبریک به مناسبت امامت حضرت مهدی (عج) گفت:  امروز خدمت مقام معظم رهبری جلسه ستاد  ملی مقابله با کرونا را داشتیم. ابتدا به سهم خودم و همکارانم تشکر می کنیم از معظم له که شرایطی فراهم کردند که بتوانیم با این جلسه با پشتکار و هماهنگی بیشتر ان شاالله بتوانیم به فعالیت مان ادامه بدهیم و سپاسگزاری می کنیم از شرایطی که برای دولت فراهم می کنند که بتواند با جدیت و آرامش بیشتر کار را دنبال کند.

ربیعی گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته شد تا در شهر تهران تعداد ۵۰ درصد از کارمندان بر سر کار بروند و مدیران دستگاه ها موظف هستند طوری برنامه ریزی کنند تا به کار خللی وارد نشود.

وی افزود: البته خوشبختانه استفاده از دولت الکترونیک و زیرساختهای خوبی که در دولت الکترونیک از سوی وزارت ارتباطات فراهم شد این امکان امروز بیش از سالهای گذشته و حتی ماه های گذشته فراهم شد.

سخنگوی دولت تشریح کرد: در ارتباط با شهرهایی که هم رعایت پروتکل ها پایین بوده و هم شیوع و مرگ و میر بالا بوده به جز مشاغل گروه اول مثل ادارات، نیروی انتظامی، بیمارستان ها، خدمات عمومی و فروشگاه های مواد غذایی و مواردی از این قیبل بقیه تعطیل خواهند بود. مواردی شامل ورزشگاه ها، تئاتر، سینما، مراسم عبادی و مذهبی و از این قبیل.

وی افزود: این موارد فعلا تا یک هفته در نظر گرفته شده است اما بعد از یک هفته ارزیابی خواهد شد تا دو هفته هم قابل تمدید خواهد بود.

ربیعی گفت: البته این نیست که فقط این شهرستان ها باشند در طول هفته نیز بررسی می شود اگر شهرستان های دیگر نیز همین وضعیت را داشتند به ۴۳ شهرستان ما اضافه خواهند شد و اگر پایان هفته برخی شهرستان ها وضعیت بهتری پیدا کردند نیز از این لیست خارج خواهند شد. مثلادر استان تهران، ورامین و دماوند الان وضعیت نامناسبی از لحاظ شیوع و رعایت پروتکل ها داریم و ممکن است اگر تا میانه آبان ماه وضعیت بهتری پیدا کنند تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم.

وی با بیان اینکه خود تهران جزء این ۴۳ شهر نیست و مقررات در نظر گرفته شده برای تهران جداگانه است گفت: در تهران بنا شد نیمی از کارمندان سر کار نیایند؛ چرا که قطعا حضور مستمر روی حمل و نقل عمومی و مترو تاثیرگذار خواهد بود.

وی افزود:   اگر نتوانیم شرایط را کنترل کنیم تصمیمات جدید اتخاذ می شود و ممکن است حتی سیاست های سختگیرانه تری نیز اتخاذ شود.

ربیعی گفت: امروز بعد از جلسه خدمت مقام معظم رهبری، دستگاه ها و کمیته های مختلف مشغول به کار بودند. هم در بحث آموزش و اطلاع رسانی  و هم بحث کنترل و نظارت، پیگیری و قواعد سختگیرانه. امروز نیز تا دیروقت دستگاه ها جلساتی داشتند و قطعا بعد از این هم برای در نظر گرفتن جرائم، سختگیری خواهیم کرد. روز اول هم اعلام کردیم هدف ما از جریمه و مچ گیری نبوده است، اما برخی نمی خواهند رعایت کنند و با اعمال جریمه قصد بازدارندگی داریم.

وی افزود: استانداران برای پیگیری نحوه مصوبات امروز موظف هستند. همچنین بازرسین وزارت بهداشت کمک خواهند کرد. فرمانداری ها و  بخش داری ها نیز برای اجرای این مصوبات در ۴۳ شهر نظارت خواهند کرد. به جز مشاغل گروه اول بقیه تعطیل خواهند بود و کسانی که رعایت نکنند با جرائم سنگین رو به رو می شوند.

سخنگوی دولت در ادامه در خصوص ایجاد قرارگاه برای مقابله با کرونا گفت: وزارت بهداشت در ارتباط با مسائل بهداشتی و آمار شیوع و مرگ  میر اطلاع رسانی می کند. امروز مقام معظم رهبری نکته را گفتند که چندگانه صحبت نشود و جوری صحبت نشود که مردم دچار تردید شوند. این مساله ممکن است نیاز به بازنگری داشته باشد و در جلسه آینده ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد که بتوانیم در خصوص تصمیمات کلی ستاد پیگری شود. قرار گاه نیز که مدنظر مقام معظم رهبری بود بعد از جلسه خدمت رئیس جمهور دقایقی در این خصوص صحبت داشتیم؛ تصمیم بجایی است از این لحاظ که تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا روی زمین نمی ماند. ما یک هماهنگی های میان بخشی بیشتری در این زمینه نیازمند بودیم و این ستاد عملیاتی هم پشتیبانی می کند از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت می کند بر نحوه اجرای آن و اگر موانعی هم در اجرا باشد آن را برطرف می کند و آقای رئیس جمهور به زودی رییس آن را معرفی می کند و اثربخشی ستاد را بیشتر می کند.

وی در خصوص برنامه دولت برای حمایت از مشاغل آسیب دیده ناشی از کرونا نیز گفت:  6 میلیون شغل رسمی و غیررسمی کشور بر اثر کرونا در تهدید قرار گرفت.

۱۴ هزار میلیارد تومان وام برای ۵ هزار ۴۴۴ هزار کار پیش بینی کردیم. نهایتا یک میلیون و ۶۰۰هزار نفر آسیب دیدند از بازار کار خارج شدند. از این تعداد ۸۵۰ هزار نفر  به اضافه ۲۴۰ هزار نفر از مشاغل رسمی که در بیمه بیکاری داشتیم تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند. بیش از یک میلیون و ۱۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند. در دور جدید ۱۶۹ هزار نفر بیشتر نیامدند یعنی به نوعی برگشت به کار داشتیم.

آنچه فرمایش مقام معظم رهبری است شاغلین غیررسمی هستند که بیکار شدند . ۶میلیون شغل غیررسمی در کشور داریم که پوشش بیمه ای نداشتند در مرحله اول بخشی از یک میلیارد صندوق توسعه ملی را (۳۰۰ میلیارد تومان) برای بیمه بیکاری اختصاص دادیم.

امروز نیز در وزارت رفاه جلسه ای برگزار شد که چگونه افرادی که بیکاری بودند وافرادی که بیکار شدند وتامین اجتماعی ندارند تحت پوشش قرار دهند. البته پبش از این نیز ۳ میلیون نفر از این افراد را در چهار مرحله سبد دادیم و به تعدادی وام ارزان قیمت ۶ میلیون دادیم. در مجموع برای حمایت از این افراد باید کار کارشناسی بیشتر شود تا پوشش بیمه بیکاری برای این افراد بیشتر کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.