خط آهن هرات-خواف دستاورد مهمی برای ایران و افغانستان است

0 2

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تکمیل و راه اندازی راه آهن هرات- خواف را دستاوردی بزرگ و مهم برای دو کشور دانست و توسعه آن را مهم خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» گفت که این مسیر ریلی، دو کشور را از طریق راه آهن به یکدیگر وصل می‌کند و یکی از دستاوردهای بزرگ برای روابط دو جانبه خواهد بود.

خطیب زاده افزود: این راه آهن افغانستان را از طریق ایران به اروپا متصل می‌کند و بسیاری از مراودات ما در انتقال کالا برای بازرگانان را راحت‌تر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر در مرزهای افغانستان و ایران کامیون‌های زیادی منتظر ورود می‌مانند و یا بعضا برای رفت و آمد دچار مشکل می‌شوند، افزود: این راه آهن تحولی در مرزهای ما بوجود خواهد آورد و می‌تواند زمینه‌های یک توسعه پایدار را در منطقه فراهم کند.

وی با بیان اینکه تاریخ رسمی افتتاح آن بزودی نهایی و اعلام می‌شود، گفت زمان راه اندازی احتمالا در یکی از روزهای آذرماه خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در راستای توسعه روابط دوجانبه و همچنین فراهم کردن زمینه‌های گسترش آن بویژه حوزه‌های فرهنگی رسانه‌ای و دیپلماسی عمومی و ارتقاء روابط دو کشور به کابل سفر کرده است تا در گفت و گو با مقامات افغانستان این مسایل را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

پروژه راه آهن هرات- خواف بر اساس تفاهمنامه بین ایران و افغانستان جزو کمک ‌های بلاعوض جمهوری اسلامی ایران به افغانستان است که توسط طرف ایرانی ساخته می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.