دستاوردهای سفر رئیس جمهوری به اردبیل

0 2

در سفر اخیر رئیس جمهوری به اردبیل تعدادی از پروژه‌های مهم این استان در حوزه‌های مختلف سدسازی، صنعت، معدن، کشاورزی، نیرو، فرودگاهی، میراث فرهنگی، ارتباطات  و بهداشت و درمان  با ارزش بیش از ۵ هزار میلیارد تومان افتتاح و بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان پروژه، عملیات اجرایی‌اش آغاز شد. همچنین  تفاهم‌نامه‌هایی  در راستای توسعه بیش از پیش استان به امضاء رسید که یکی از آنها تامین اعتبار ۲۲۰ میلیارد تومان برای پایاب سد خداآفرین و کیوی بود.

دکتر حسن روحانی در ادامه سفرهای استانی دولت تدبیر و امید روز چهارشنبه ۱۱ دی در سفر یک روزه جهت افتتاح و یا آغاز عملیات اجرایی طرح ها و پروژه های عمرانی و برای سومین بار به استان اردبیل سفر کرد. در سفر استانی پیشین رئیس جمهور به اردبیل ۷۶ طرح یا پروژه تصویب شد و به پروژه های عمرانی ۱۷۴۲۷ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده بود و هم اکنون ۵۰ طرح یا پروژه عمرانی افتتاح شده و یا در حال بهره برداری است.

 

افتتاح پروژه‌های سدسازی

بر اساس هدف گذاری دولت قرار است در ۶ ماه ۲۲۷ طرح و پروژه در زمینه انرژی در کشور افتتاح شود که تا امروز حدود ۹۰ طرح به بهره‌برداری رسیده است. در این راستا در سفر رئیس جمهوری به اردبیل پروژه‌های مهمی در این زمینه به بهره برداری رسید. در مجموع برای طرح‌های آب و برق استان اردبیل ۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

در این سفر عملیات آبگیری سدهای بفراجرد و تازه کند در استان اردبیل با دستور رئیس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد.  سد ‌بفراجرد از نوع خاکی با هسته رسی و حجم مخزن ۶.۹ میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم سالانه ۵.۴ میلیون مترمکعب آب را دارد. این سد با هدف تامین آب شرب شهر خلخال احداث شده است. سد تازه‌کند نیز با حجم مخزن ۷.۴۲میلیون متر مکعب سالانه می‌تواند ۸.۵میلیون متر مکعب آب را تنظیم کند.این سد با هدف تامین آب شرب شهر تازه‌کند و روستاهای اطراف در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

همچنین با حضور رئیس جمهور سد مخزنی احمد بیگلو در شهرستان مشگین شهر نیز به بهره‌برداری رسید. سد مخزنی احمدبیگلو با اعتبار ۲۰۶ میلیارد تومان و سدهای بفراجرد و تازه کند هریک با ۷۷ میلیارد تومان اعتبار به بهره‌برداری رسیده اند.  سد مخزنی و شبکه آبیاری و زهکشی احمد بیگلو شهرستان مشگین شهر که در ای سفر به بهره‌برداری رسید، سدی مخزنی از نوع خاکی با هسته رسی با حجم مخزن ۲۷.۴ میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم سالانه ۱۸.۹۲میلیون متر مکعب با هدف تامین آب شرب مشگین شهر و روستاهای اطراف و ۲۰۳۵هکتار اراضی کشاورزی منطقه را دارد.

دکتر روحانی افتتاح سه سد در این سفر را نشان دهنده اهمیت موضوع دانست و گفت: دولت همزمان با تشویق توسعه آبیاری نوین به صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند به گونه ای که هم اکنون ۶۵ هزار هکتار از اراضی این استان تحت پوشش آبیاری نوین است است که این رقم قبلا ۱۵ هزار هکتار بوده است.

 

افتتاح کارخانه خط تولید لاستیک‌های کامیونی

در این سفر خط تولید لاستیک‌های تمام سیمی کامیونی به عنوان فاز دوم پروژه تولید لاستیک های تمام سیمی رادیال در مجتمع صنعتی ارتاویل اردبیل از سوی رییس جمهور افتتاح شد. در این طرح تولیدی که با  ۴۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و ۶ هزار میلیارد ریال هزینه ریالی به بهره برداری رسیده است سالانه ۲۵ هزار تن محصول تولید می شود که ۳۰ درصد نیاز کشور را تامین می کند.

این واحد تولیدی در فضایی به مساحت ۴۵ هزار متر مربع ساخته شده و برای  ۴۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد کرده است. فاز یک کارخانه لاستیک سازی برای خودروهای سنگین پیشتر در دولت سازندگی افتتاح شده بود. فاز دوم این کارخانه با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار حلقه لاستیک است و می‌تواند بخش زیادی از نیاز کشور را مرتفع کند.

 

افتتاح خط تولید خودروی تجاری سنگین با نام «چاپار»

همچنین  در این سفر خط تولید خودروی تجاری سنگین با نام اصیل ایرانی «چاپار» افتتاح شد.  عملیات اجرایی این واحد تولیدی خودروسازی در سال ۸۶ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار آغاز شد و تولید خودروهای سنگین در ۳ فاز برای این مجموعه پیش‌بینی شده است که فاز اول این طرح از سوی دکتر روحانی افتتاح شد.

برای بهره‌برداری فاز اول این طرح عظیم که به صورت کامل توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود، ۱۰ هزار میلیارد ریال هزینه شده و برای ۱۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی دارد. پیش‌بینی شده که در ۴ سال آینده این طرح عظیم خودروسازی به صورت نهایی تکمیل و راه‌اندازی شود که در آن صورت ۵ هزار نفر در این واحد تولیدی مشغول به کار خواهد شد.

دکتر روحانی در مراسم افتتاح این کارخانه گفت: این بسیار افتخار آمیز است که مجموعه ای در استان اردبیل قادر باشد یک کامیون سنگین بسازد و با نام و برند ایرانی چاپار تحویل دهد و ما در این سفر از اولین کامیون ساخت مهندسان و کارگران ایرانی فعال در این مجموعه رونمایی کردیم.

وی با اشاره به ظرفیت تولید بالای این کارخانه کامیون‌سازی، افزود: بحمدالله در دوران تحریم هر قطعه‌ای که بنا بوده از خارجی‌ها بگیرند و آنها تحریم کردند، مهندسان ایرانی در داخل ساختند و این خیلی مهم و باعث افتخار است.

 

افتتاح ترمینال یک فرودگاه اردبیل

ترمینال یک فرودگاه اردبیل و همچنین فاز اول بهسازی عوامل پرواز فرودگاه  ترمینال یک فرودگاه این استان در زمینی به مساحت ۸ هزار و ۱۰۰ متر مربع با هزینه ۶۰۰ میلیارد ریال از سوی رئیس جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت. عملیات اجرایی این ترمینال از سال ۹۱ آغاز شده بود.

یکی از پژوه های بهداشتی و درمانی که در سفر رئیس جمهوری به اردبیل مورد بهره برداری قرار گرفت، افتتاح مرکز سوانح و سوختگی بیمارستان امام خمینی(ره) بود.  این مرکز با اعتبار ۸۶۰ میلیارد ریال در ۵ طبقه با زیربنای ۱۶ هزار ۴۰۰ متر مربع با ۱۲۰ تخت بستری به بهره‌برداری رسید و دارای بخش‌های سوختگی، جراحی، ارتوپدی، اورژانس و آی‌سی‌یو، است.

تصمیم گیریهای جدید در خصوص توسعه راه آهن این استان نیز از دیگر موارد مهمی بود که در این سفر مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای طرح راه آهن اردبیل اختصاص یافت و طبق قول رئیس جمهوری تلاش می شود، این طرح تا نیمه اول ۱۴۰۰ تکمیل شود.

 

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۸۰ عنوان طرح و پروژه اقتصادی و زیربنایی

در جلسه شورای اداری و افتتاح که با حضور رئیس جمهوری انجام شد همزمان پروژه های اقتصادی و زیربنایی استان اردبیل از طریق ویدئوکنفرانس دستور افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۸۰ عنوان پروژه زیربنایی و اقتصادی در این استان را با اعتباری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی برای بیش از ۲۵ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم، صادر شد.

افتتاح پل معلق هیر شامل ۲۱۶ متر پل، دو دستگاه زیپلاین و مرکز فروش صنایع دستی، افتتاح محوطه گردشگری قصر چوبی ازناو، افتتاح فاز اول مجموعه آب درمانی و اقامتی شرکت گردشگری سلطان آبهای جهان، افتتاح ۵ واحد هتل و اقامتگاه بوم گردی، افتتاح طرح‌های احیا، مرمت و ساماندهی بناهای تاریخی و گردشگری شامل احیای دروازه عالی قاپو، مرمت پایگاه جهانی شیخ صفی، ساماندهی بقعه شیخ کلخوران، ساماندهی محوطه باستانی شهریئری، مرمت دو خانه تاریخی و احیای غارهای دستکند و ایجاد نمایشگاه دائمی صنایع دستی، آغاز عملیات اجرایی محوطه گردشگری شرکت بهشت خاطره، آغاز عملیات اجرایی سه هتل و مرکز اقامتی، آغاز عملیات اجرایی منطقه نمونه گردشگری سولان، آغاز عملیات اجرایی تعداد ۵ طرح مرکز تفریحی، سرگرمی، پذیرایی و گردشگری در حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و افتتاح پروژه برقراری پوشش ۳G و ۴G در مناطق شهری، جاده‌ای روستایی و گردشگری، اینترنت پرسرعت روستایی در ۱۹۱ روستا با ایجاد دو سایت و ارتقای ۵ سایت شامل افتتاح پروژه ارائه خدمات الکترونیک و توسعه پوشش تلفن همراه روستایی، آغاز عملیات اجرایی توسعه شبکه فیبر نوری روستایی، آغاز عملیات اجرایی راه اندازی ۶۹ سایت تلفن همراه و ارتقای ۶۳ سایت همراه اول و یک سایت رایتل به نسل ۳ و ۴ در ۱۶ شهر استان در حوزه پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از جمله پروژه هایی بود که با دستور رئیس جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

همچنین افتتاح مرکز تروما و سوختگی بیمارستان امام خمینی(ره) اردبیل ، افتتاح بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی شهدای پارس آباد، افتتاح کلینیک امام علی(ع) اردبیل، افتتاح مرکز غربالگری سرطان و شیمی درمانی پارس آباد، افتتاح بخش سی.تی آنژیوی بیمارستان امام خمینی اردبیل، افتتاح پروژه توسعه بخش بستری بیمارستان ولی عصر مشگین شهر، افتتاح دو مرکز جامع سلامت در شهرستان‌های سرعین و عنبران و سه باب خانه بهداشت روستایی در شهرستان های اردبیل و پارس آباد، آغاز عملیات اجرایی بلوک A دانشکده پیراپزشکی و دانشکده دندانپزشکی، آغاز عملیات اجرایی احداث بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی اردبیل و آغاز عملیات اجرایی احداث بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی نجف زاده در حوزه پروژه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز افتتاح پروژه شبکه آبیاری و زهکشی با سیستم‌های نوین آبیاری سنترپیوت و کلاسیک ثابت مجهز شده ، افتتاح ۴ پروژه مجتمع گلخانه ای برای تولید ۴۳۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی در ۱۷ هزار هکتار، افتتاح دو طرح سامانه نوین آبیاری، افتتاح ۷ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی، افتتاح ۱۴ طرح دام و طیور شامل ۲۴۰۰ راس دام سبک و سنگین و ۲۴۰ هزار قطعه طیور ، افتتاح ۲۰ پروژه منابع طبیعی و عشایری شامل ۱۷ طرح آبخیزداری، یک پاسگاه حفاظتی و یک طرح آبرسانی عشایری در سطح ۳۷۶۰ هکتار، آغاز عملیات  اجرایی فاز یک شهرک کشاورزی گلخانه ای ۱۶۰۰ هکتاری ، آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح آب و خاک شامل شبکه آبیاری کم‌فشار، شبکه داخلی مزارع، بهسازی شبکه فرعی و عملیات زیربنایی، آغاز عملیات اجرایی سه طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی ، آغاز عملیات اجرایی ۵ مجتمع تولیدی دام و طیور، آغاز عملیات اجرایی ۲۳ پروژه آبخیزداری در سطح ۴۱ هزار و ۵۰۰ هکتار و آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه آبرسانی عشایری شامل ۹۹ کیلومتر خط انتقال لوله برای ۳هزار و ۵۳۰ خانوار عشایری شاهسون در ۲۳۷ قشلاق در حوزه پروژه های وزارت جهاد کشاورزی از دیگر طرح های اقتصادی و زیربنایی بود که با دستور رئیس جمهور به بهره برداری رسید.

افتتاح باند دوم محورهای مواصلاتی بزرگراهی شهرستان های اردبیل، مشگین شهر و گرمی، افتتاح پروژه سایت رادار هواشناسی ، بهره برداری از راههای روستایی به طول ۳۳ کیلومتر، افتتاح پروژه لکه گیری و روکش آسفالت راههای ارتباطی استان اردبیل، افتتاح راه ارتباطی گیوی به خلخال و خلخال به اسالم ، افتتاح ۹۰۶ واحد مسکن مهر ، آغازعملیات اجرایی پروژه سیستم کمک ناوبری و روشنایی فرودگاه اردبیل برای تامین ایمنی نشست و برخاست هواپیما، آغاز عملیات اجرایی احداث باند دوم محورهای مواصلاتی استان ، آغاز عملیات اجرایی بهسازی و آسفالت راههای گردشگری استان، آغاز عملیات اجرایی طرح بازآفرینی شهری و آغاز عملیات اجرایی ۵۴۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن در حوزه پروژه های وزارت راه و شهرسازی و افتتاح طرح های صندوق کارآفرینی امید شامل ۲۶ طرح دامداری و صنایع وابسته ، ۱۷ طرح خدمات ، ۵ طرح پوشاک، ۹ طرح کشاورزی و بسته بندی محصولات، ۷ طرح صنایع دستی و ۵۸ طرح صندوق خرد محلی زنان روستایی، جمعا به مبلغ ۲۴۱ میلیارد ریال تسهیلات ، در حوزه پروژه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و افتتاح شرکت اشجع باطری به  منظور تامین نیاز داخلی باطری انواع خودرو  با ظرفیت تولید ۲۷۰ هزار عدد باطری در سال، افتتاح شرکت نساجی ستاره برای تولید پارچه جین صنایع پوشاک با ظرفیت تولید ۲ میلیون متر پارچه، افتتاح ۱۱ طرح صنعتی در سطح استان شامل تولید انواع شیرآلات، انجماد انواع میوه، اسکلت فلزی و ام.دی.اف، آغاز عملیات اجرایی ۹ طرح صنایع غذایی و دارویی با ظرفیت تولید ۳۳۷ هزار تن انواع مواد غذایی و دارویی، آغاز عملیات اجرایی ۸ طرح صنایع معدنی و مس، آغاز عملیات اجرایی ۶ طرح صنایع شیمیایی و سلولزی با ظرفیت تولید ۱۹۰ هزار مترمکعب و ۲۵ هزار تن ، آغاز عملیات اجرایی دو طرح صنایع فلزی و آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه نساجی ستاره اردبیل با ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار مترمربع در حوزه پروژه های وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز افتتاح ۱۹ کیلومتر اصلاح و توسعه شبکه آب شرب، افتتاح ۱۲ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در سطح استان، افتتاح پروژه های سرمایه گذاری شرکت توزیع برق، افتتاح پروژه برق رسانی به ۱۰ روستا، افتتاح خط انتقال ۲۳۰ و رینگ ۴ مداره اردبیل ، افتتاح دو طرح برق رسانی پاسگاه های مرزی، افتتاح طرح آب رسانی به روستاهای استان شامل آبرسانی به ۲۵ روستا، دو تسویه خانه و تقویت خط انتقال آب روستایی مجتمع شهید بالازاده، افتتاح فاز اول پست ۲۳۰ کیلوولت آرتا به همراه خط ارتباطی، افتتاح ورود و خروج خط جعفرآباد به گرمی در پست بیله سوار، فیبر نوری رینگ غربی اردبیل، آغاز عملیات اجرایی احداث خط انتقال دوم فاضلاب اردبیل ، آغاز عملیات اجرایی ایجاد تاسیسات فاضلاب نمین، آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به ۱۴۴ روستا، آغاز عملیات اجرایی تسویه خانه فاضلاب اردبیل با ظرفیت ۹۶ هزار مترمکعب برای جلوگیری از نفوذ آلودگی در آبهای زیرزمینی و آغاز عملیات اجرایی خط ۴ مداره ۲۳۰ و ۶۳ کیلوولت کمی آباد تا اردبیل در حوزه پروژه های وزارت نیرو و همچنین افتتاح طرح مقاوم سازی واحدهای روستایی در سطح استان به تعداد ۱۲ هزار و ۸۰۰ واحد و افتتاح طرح هادی روستاهای استان در ۴۸ روستا شامل اجرای جدول، زیرسازی، آسفالت و سنگفرش از  دیگر پروژه هایی بود که در ای سفر با دستور رئیس جمهور افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

همچنین در این مراسم و در حضور رئیس جمهور  ۷ تفاهم نامه سرمایه گذاری در پروژه‌های اقتصادی و زیربنایی استان اردبیل میان استانداری اردبیل و برخی بانک‌های عامل کشور، شرکت توسعه گردشگری، صندوق نوآوری و شکوفایی و نمایندگان بخش خصوصی به امضا رسید.

 

میزان تحقق وعده ها و پروژه های سفر استانی پیشین رئیس جمهور به اردبیل

در سفر قبلی رئیس جمهوری به استان اردبیل در حوزه تربیت بدنی ۱۴ طرح با پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۴۸۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال، در زمینه منابع آب ۹ طرح با پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۱۰۲۷۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال، در بخش حمل و نقل ۳ طرح با پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۴۰۵۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال،  در زمینه مسکن و شهری روستایی ۶ طرح با پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۱۰۰۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال،  در زمینه حوادث غیرمترقبه طرح با پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۷۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال،  در زمینه اقتصاد استان ۱۰ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال، در زمینه انرژی ۱۲ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۵۳۳۳۸۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال، در بخش امور قضایی ۵ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۱۴۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال،  در زمینه امور آموزش ۲ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۳۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال،  در زمینه فرهنگ و هنر ۲ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال و در بخش بهداشت و درمان نیز ۲ طرح یا پروژه های مصوب سفر با پرداخت ۳۰۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال انجام شد.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.