دومین رویداد ملی (فهما) افتتاح شد

0 6

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی، با بیان اینکه مدل فعالیتی کانون‌های فرهنگی هنری فعالیت خالصانه در دل مسجد است، گفت: در دومین رویداد ملی فهما فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در ۳ عرصه شبستان نوآور، شبستان فرهنگ و شبستان هنر است که این شبستان ها در دل خود ۱۲ رواق مختلف را جای داده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلیمن حبیب رضا ارزانی در آئین افتتاحیه دومین رویداد ملی فهما که به صورت مجازی با حضور مدیران مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اصفهان برگزار شد، گفت: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از ۲ سال گذشته با راه اندازی زیست بوم مجازی بچه های مسجد برنامه ریزی های لازم برای فعالیت کانون ها بر بستر فضای مجازی را فراهم کرده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور به اهمیت فعالیت در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: ثبت کانون در سامانه بچه های مسجد به منزله آغاز فعالیت کانون در فضای مجازی است و با شیوع ویروس کرونا اهمیت این موضوع بیشتر برای همه مجموعه های فرهنگی مشخص شد.

وی به فعالیت های فرهنگی در مساجد بدون دریافت اعتبارات ریالی اشاره کرد و تصریح کرد: وظیفه ما بسترسازی برای کمک به مساجد است و در نظام اسلامی همه باید به مساجد کمک کنند چرا که مسجد یک مکان مقدس است که خدمات آن برای عموم جامعه قابل لمس است.

حجت الاسلام ارزانی به موفقیت ۹۸درصدی نخستین رویداد ملی فهما اشاره کرد و گفت: در این رویداد ملی بزرگ، تمام کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور حضور داشتند.

وی با بیان اینکه اهالی مسجد در صف مقدم جنگ نرم فعالیت می کنند، اظهار داشت: مدل فعالیتی کانون ها و مساجد، فعالیت خالصانه در دل مسجد است اما ثبت برنامه ها در سامانه بچه های مسجد به معنای اشتراک گذاری برنامه ها با سایر کانون ها و مجموعه های فرهنگی کشور است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اهمیت اتحاد و همدلی کانون ها و پایگاه های بسیج اشاره کرد و ادامه داد: در دومین رویداد ملی فهما فعالیت کانون های فرهنگی هنری مساجد در ۳ عرصه شبستان نوآور، شبستان فرهنگ و شبستان هنر است که این شبستان ها در دل خود ۱۲ رواق مختلف را جای داده اند.

وی افزود: یکی از موضوعات مهم در  دستور کار ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، ثبت رسمی کانون ها در سال جاری است که این موضوع می تواند در جذب اعتبارات برای کانون ها نیز تاثیر بالایی داشته باشد.

ارزانی همچنین به برگزاری موفق طرح ملی «سه شنبه های تکریم» اشاره کرد و گفت: خوشبختانه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تمام قوا از این طرح که بر تکریم خانواده های معظم شهدا تاکید دارد، حمایت کرده است و هر سه شنبه یا به صورت مجازی یا حقیقی از خانواده های شهدا از استان های مختلف کشور بازدید کرده اند.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در پایان به تصویب فعالیت «مهدهای فهما» اشاره کرد و افزود: پیش از این در برخی مساجد، مهدهای کودک فعالت داشته اند اما با تاییدیه سازمان بهزیستی کشور نبوده است که خوشبختانه این موضوع امروز مورد تایید قرار گرفته است و به زودی دستورالعمل فعالیت مهدهای فهما صادر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.