سلامت دانش آموزان هم‌اندازه آموزش ارزش دارد

0 3

وزیرآموزش‌وپرورش با اشاره به نگرانی‌های مردم در مورد سلامت کودکانشان اظهار کرد: برای نظام تعلیم و تربیت سلامت دانش آموزان هم‌اندازه آموزش آن‌ها با ارزش است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی در برنامه سیمای خانواده شبکه یک سیما با اشاره به ادامه تعطیلی مدارس از روزهای شنبه تا دوشنبه، اظهار کرد: مجدداً در روز دوشنبه وضعیت را ارزیابی می‌کنیم و اگر لازم باشد تعطیلی استمرار می‌یابد چرا که سلامت دانش آموزان  برای ما به ‌اندازه آموزش مهم است و  هر کاری لازم باشد برای اطمینان از سلامت دانش آموزان انجام می‌دهیم لذاتعطیلی مدارس هم از این موارد است و به‌منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا انجام ‌شده است.

وی افزود: ستادی برای مدیریت شرایط موجود و مقابله مؤثر با این ویروس تشکیل شده است که یکی از مأموریت‌ها و وظایف آن پیشگیری از شیوع بیماری است و اگر بیماری در منطقه‌ای شیوع یافت از گسترش بیشتر آن جلوگیری کند و آموزش دهد.

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه مدارس را در این مرحله برای سه روز تعطیل کردیم، گفت: این هفته طبق اعلام وزارت بهداشت هفته پیک این ویروس است و باید مراقبت‌ها شدیدتر باشد و استان‌های آلوده و استان‌هایی که آلوده نیستند مشمول این مصوبه و تعطیلی هستند و مهم‌ترین عامل پیشگیری، پرهیز از حضور در اجتماعات است.

نزدیکی دانش آموزان در کلاس‌های درس عاملی برای انتشار ویروس کرونا

وی تصریح کرد: دانش آموزان در مدرسه در فاصله نزدیک به همدیگر می‌نشینند و به ویژه در مدارس پرجمعیت مراقبت سخت است و مهم‌ترین توصیه پرهیز از اجتماع است که یکی از مهم‌ترین اجتماعات، اجتماع مدرسه است و در برخی از مدارس تعداد زیادی دانش‌آموز داریم که بعضی از مدارس۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰دانش‌آموز دارد.

تعطیلی مدارس باهدف کاهش انتقال ویروس کرونا

حاجی میرزایی بیان کرد: شنیده می‌شود که افراد در سنین پایین کمتر احتمال ابتلا به بیماری رادارند و این افراد ممکن است مقاوم‌تر باشند اما این احتمال وجود داردکه ناقل باشند و تعطیلی مدارس باهدف مهار این ویروس و حداکثر کنترل است.

خانواده‌ها کودکان را حتماً در خانه نگهداری کنند

وزیرآموزش‌وپرورش اظهار کرد: تمام مؤسسات و مراکز غیردولتی نیز موظف هستند نسبت به آنچه اعلام می‌شود توجه داشته و از آن تبعیت کنند و خانواده‌ها مراقب باشند چراکه باید دانش آموزان از اجتماع دوری کرده و حداکثر حضور را در خانه داشته باشند زیرا این اقدام بیش از۸۰ درصد در مصونیت از بیماری مؤثر است.

قصد تغییر تقویم آموزشی را نداریم

وی با اشاره به نگرانی دانش آموزان کنکوری از تعطیلی کلاس‌ها وعقب‌افتادگی درسی، اذعان کرد:کنکور را می‌توان به اشکال دیگری نیز جبران کرد و باید برنامه‌های آموزشی به‌گونه‌ای پیش برود که تقویم زمانی رعایت شود.

حاجی میرزایی در ادامه اضافه کرد: قصد تغییر تقویم آموزشی را نداریم و تلاش می‌کنیم تا از طریق آموزش مجازی، جریان آموزش را به کمک معلمان و مدیران مدارس پیگیری کنیم .

باید شرایط عمومی کشور را تا زمان کنکور ارزیابی کرد

وزیرآموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: در شرایطی هستیم که تا کنکور فرصت زیادی داریم و باید دید شرایط عمومی کشور تا آن زمان چگونه خواهد و تاکنون تصمیمی برای تغییر تاریخ کنکور گرفته نشده است و ما با وزارت علوم و سازمان سنجش هماهنگ هستیم و اگر درآینده اقتضا کند این کار انجام خواهد شد.

وی بابیان اینکه تا پایان سال۹۸ هفت روز تحصیلی بعد از دوشنبه باقی‌مانده است، اظهار کرد: روزهای باقی‌مانده تعداد روزهای زیادی نیست و برای جبران عقب‌ماندگی‌ها، آموزش جایگزین ارائه می‌شود و در تعطیلات اوضاع را بررسی می‌کنیم و متناسب با وضعیت مدارس بعد از عید تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وزیرآموزش‌وپرورش گفت: بنده به‌عنوان یک پدر می‌گویم که سلامت دانش آموزان فوق‌العاده اهمیت دارد و لذا اهمیت این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنیم و احترام می‌گذاریم.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به آغازآموزش مکمل از طریق شبکه آموزش ،گفت: نگاه ما به آموزش مجازی به‌عنوان یک ضرورت است و باید این تعطیلی‌ها را جبران کنیم و در درازمدت باید از این ظرفیت برای توسعه عدالت اجتماعی استفاده کرد.

حاجی میرزایی تأکید کرد:یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی این بوده است که توسعه دسترسی به آموزش را امکان‌پذیر کرده است  که موفقیت بزرگی است و در حال حاضر سطح دسترسی دانش آموزان ۹۸،۱۸  صدم درصد است .

وی افزود: از طریق همکاری با سازمان ثبت‌احوال و وزارت تعاون، کودکان بازمانده از تحصیل شناخته می‌شوند اما نمی‌توانیم بگوییم تمام موارد آموزشی که در دسترس قرار داده‌ایم ازنظر کیفیت یکسان است و با این ایده می‌توانیم این خلا را جبران کنیم تا فرصت یادگیری کیفی‌تر در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.

تدریس معلمان در شبکه آموزش ارزیابی می‌شود

حاجی میرزایی با اشاره به برنامه‌های شبکه آموزش و نحوه انتخاب معلمانی که در این مدارس تدریس می‌کنند، اظهار کرد: معلمان بر اساس صلاحدید معاونان آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش و با همکاری اداره کل شهر تهران انتخاب‌شده‌اند که به‌سرعت این معلمان را ارزیابی خواهیم کرد و از نحوه تدریس آن‌ها بازخورد خواهیم گرفت و متناسب با آن تغییرات لازم انجام می‌شود تا این برنامه به شکوفایی برسد.

طبق گزارش وزارت بهداشت ابتلای کودک زیر۱۰سال به ویروس کرونا در سطح کشور نداشته‌ایم

حاجی میرزایی در پاسخ به این سؤال که آیا مورد مشکوکی از ابتلا در بین دانش آموزان، معلمان و کارکنان داشته‌اید؟ تصریح کرد: گزارشی مبنی بر ابتلای دانش آموزان نداشته‌ایم و دیروز در جلسه وزارت بهداشت اعلام شد که ابتلای افراد زیر۱۰ سال را نداشته‌ایم و البته ممکن است کسی سرماخوردگی هم داشته باشد نیز تصور بر این بیماری باشد اما هنوز هیچ تستی موردی از ابتلا را تائید نکرده است.

وزیرآموزش‌وپرورش ادامه داد: معاونت سلامت دو مورد درباره ابتلای کادر آموزشی و ستادی در برخی استان‌ها گزارش داده است که حداکثر مراقبت را اعمال کردیم و در حال حاضر در ستاد و ادارات نیز کنترل و تب سنجی و استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده در حین ورود به ساختمان انجام می‌شود و غذاخوری‌ها و اردوها نیز تعطیل‌شده و تلاش ما مراقبت از سلامت همکاران است.

حاجی میرزایی تأکید کرد: استراتژی تعطیل نشدن آموزش را با جدیت دنبال می‌کنیم چنانکه در سیل سیستان و بلوچستان و زلزله کرمانشاه، پس از سه روز جریان آموزش جریان پیدا کرد و آموزش‌ها در هر دو منطقه ادامه یافت و اکنون هم تمهیدات لازم اندیشیده می‌شود تا آموزش بچه‌ها با تأخیر و اختلال روبرو نشود.

وی در ادامه اضافه کرد: در فاصله بین آموزش‌های ارائه‌شده برنامه‌های متنوعی تدارک دیده ‌شده است تا محیط آموزش جذاب‌تر شود و ممکن است در ایام تعطیل چند روزی استراحت داده شود ولی به میزانی که لازم باشد آموزش‌های تکمیلی مجازی را ادامه خواهیم داد و اگر لازم باشد در ایام عید هم این کار انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: به‌طورقطع هرکاری که شروع می‌شود باید بازخورد آن گرفته شود و اگر لازم باشد زمان آموزش افزایش یابد، معلمان تغییر کنند و یا از شبکه‌های دیگر به‌جز شبکه آموزش استفاده کنیم با مسئولان صداوسیما متناسب با شرایط و نیاز هماهنگی خواهیم کرد تا آموزش‌ها را گسترش بدهیم و با مسئولان صداوسیما گفت‌وگو کرده‌ایم و این آمادگی از سوی رسانه ملی وجود دارد تا آموزش‌ها متناسب با نیاز و شرایط توسعه یابد.

وزیرآموزش‌وپرورش در پاسخ به این سؤال که نگرانی اولیاء ، از آلودگی به ویروس کرونا در صورت تعطیل نشدن مدارس در روزهای آتی و بعد از دوشنبه را چگونه برطرف می‌کنید؟ اظهار کرد: اهمیت و حساسیت این موضوع را به‌خوبی درک می‌کنیم. فرض کردیم که اگر بنا بود امروز مدارس دایر شود باید چه می‌کردیم؟ برای همین دستورالعمل‌های متنوعی را با کمک وزارت بهداشت برای معلمان، دانش آموزان و خانواده‌ها آماده کردیم و انجمن اولیاء و مربیان مأموریت پیداکرده است که برای رانندگان سرویس‌های مدارس و خانواده‌ها آموزش‌ها را انجام دهد.

حاجی میرزایی با اشاره به جلسه ویدئو کنفرانسی که برای تمام معاونان سلامت برگزارشده است، اظهار کرد: آگاهی‌های لازم داده ‌شده است و از مدیران کل استان‌ها خواستم تا از وضعیت مدارس و آمادگی آن‌ها اطمینان یابند و باید حتماً مراجعه موردی داشته باشند و مدارس را کنترل کنند تا اگر مدرسه باز شد اطمینان داشته باشیم که فرزندان ما درخطر نیستند.

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه آموزش‌وپرورش همواره در عرصه‌های مختلف ازجمله دوران دفاع مقدس پیشگام بوده است گفت: در این شرایط هم تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا آموزش دچار اختلال و افت نشود بنابراین مطمئن هستم که معلمان با تمام وجود این فضا را فراهم خواهند کرد.

وی تأکید کرد: این تهدید برای ما فرصت است که ظرفیت خود را برای ارائه شیوه‌های متنوع آموزش فراهم کنیم و البته هیچ‌چیزی جایگزین ارتباط چهره به چهره معلم بادانش آموز نیست اما آموزش مکمل به ویژه در شرایط بحرانی کمک‌کننده است.

اگر روزی بگوییم مدرسه تعطیل نیست، حتماً در آن روز تهدیدی متوجه دانش آموزان نخواهد بود

حاجی میرزایی بابیان اینکه توسعه عدالت آموزشی نیز باید مدنظر باشد، گفت: آموزش مکمل و فضای مجازی ظرفیت را برای توسعه عدالت آموزشی فراهم می‌کند و استفاده از ظرفیت صداوسیما برای توسعه و کیفی کردن آموزش‌ها حائز اهمیت است.

وزیرآموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه خود را مسئول همه ۱۵میلیون دانش‌آموز می‌دانم و وظیفه مراقبت شایسته از آن‌ها را بر عهده‌داریم، گفت: کسانی که دوره تحصیلی‌شان در زمان جنگ بوده از خاطراتشان  در خصوص آموزش دروس از طریق تلویزیون صحبت می‌کنند و این اتفاقات طبیعی هرچند که رنج ایجاد می‌کند و روال عادی زندگی را مختل می‌کند اما عناصر بسیاری در درون خودش برای یادگیری دارد.

وی در ادامه اضافه کرد: این شرایط زمینه یادگیری‌های نافذ و عمیق‌تری را فراهم می‌کند و امیدواریم که باریشه کن کردن کرونا روزی فرا برسد که ارتقای بهداشت و سطح سلامت جامعه و بهداشت مدارس به‌طور کامل رقم بخورد و مدارس به سطح خوبی از استانداردها مجهز شوند.

حاجی میرزایی افزود: در حال حاضر در این روزها مدارس فعال و در حال آماده‌سازی شرایط هستند و ستاد ملی مدیریت کرونا هر تصمیمی که برای سلامت مردم لازم باشد اتخاذ می‌کند و جهاد معلمان و مدیران مدارس برای کسری جبران آموزش از امروز آغاز شده است.

وی با اشاره به آموزش دانش آموزان مدارس استثنایی و استعدادهای درخشان، اظهار کرد: در جلسه‌ای که با رئیس سازمان مدارس استثنایی داشتم گزارش دادند که سامانه‌هایی تدارک دیدند تا به روش مجازی آموزش‌ها ارائه شود و انشالله طی این هفته عملیاتی می‌شود چون این دانش آموزان مراقبت بیشتری نیاز دارند.

دسترسی به بیش از ۱۰۰ هزار فیلم آموزشی برای پخش را داریم

حاجی میرزایی افزود: در حال حاضر پلتفرمی به نام رشد داریم که در فضای ابری قرار می‌گیرد تا مجموع ارتباطات را برقرار کند و بستر مناسبی برای آموزش متنوع فراهم کند. این پلتفرم ظرفیت کتاب الکترونیک دارد و روی وب بارگذاری می‌شود و امکان نمایش کتاب‌های درسی و…را دارند و می‌خواهیم امکانی ایجاد کنیم که اگر کتاب تاریخ را بارگذاری کردیم و درسی در آن بود که می‌شد از طریق وجه نمایشی آن را کامل کرد این کار را بکنیم یا اگر نیاز بود در درس فیزیک و شیمی آزمایشگاهی کار شود ویدئوی آن را بارگذاری کنیم و همچنین امکان بارگذاری بیش از۱۰۰هزار فیلم آموزشی داریم که در طی سالیان برگزاری جشنواره رشد گردآوری‌ شده است.

وی تأکید کرد: باید بستری فراهم شود تا همه‌کسانی که می‌خواهند در امر آموزش فعالیت کنند، بتوانند مشارکت کنند و با هماهنگی سازمان پژوهش سیاست چند تألیفی را پیش‌بینی می‌کنیم تا مؤسسات مختلف از این بستر استفاده کنند و معلمان می‌توانند با استفاده از این ظرفیت تدریس خود را بارگذاری کنند.

وزیرآموزش‌وپرورش بابیان اینکه این مجموعه دارای اینترنت ایمن خواهد بود، گفت: این ظرفیت را به‌صورت محدود در همین روزها برای کمک به جریان آموزش فعال خواهیم کرد و از مهر ۹۹ به شکل جدی‌تری این ظرفیت را در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهیم تا فضای مطلوب‌تری ایجاد کند و محیطی امن و کنترل‌شده از نظر محتوای آموزشی در اختیار آنان قرار گیرد.

حاجی میرزایی بابیان اینکه درآموزش‌وپرورش آنچه به شکل متمرکز و ملی اعلام می‌کنیم حتماً از طریق شبکه‌های رسمی است، گفت: ممکن است معلمان در ارتباط خود با دانش آموزان و خانواده‌ها از شبکه‌های دیگری استفاده کنند که توصیه می‌کنیم این ارتباط‌های مفید با خانواده و دانش آموزان را در بستر شبکه‌های مناسب انجام دهند که البته ۷۷۰ هزار معلم در کشور سلایق مختلفی دارند اما مدیران مدارس بر این موضوع کنترل و نظارت دارند.

وی تأکید کرد: از معلمانی که درک درستی از شرایط دارند و نسبت به کار خود مسئولیت‌پذیر هستند و جریان آموزش دانش آموزان را پیگیری می‌کنند، قدردانی می‌کنم.

حاجی میرزایی در پایان با مخاطب قرار دادن خانواده‌ها گفت: به خانواده‌ها اطمینان می‌دهم که سلامت دانش آموزان برای ما اهمیت زیادی دارد و اگر کوچک‌ترین مخاطره‌ای برای آن‌ها وجود داشته باشد اقدامات لازم را انجام خواهیم داد و اگر روزی بگوییم مدرسه تعطیل نیست، حتماً اطمینان پیداکرده‌ایم که نگرانی متوجه دانش آموزان نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.