عملکرد موفیقت آمیز سازمان خصوصی سازی در وصول سهام عدالت

0 1

سهام عدالت یکی از پرمخاطب ترین طرح دولت در چند سال گذشته بوده است که علی رغم همه آشفتگی ها، در دولت یازدهم و دوازدهم ساماندهی  و حقوق مردم در حد توان دولت در این طرح احقاق شده است. در حال حاضر مرحله پایانی پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال مالی ۹۶ شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت در حال انجام است.  سازمان خصوصی سازی تا کنون اقدام به پرداخت سود سهام عدالت میان ۴۱.۵ میلیون مشمول کرده است.

سود سال مالی توزیع شده بین مشمولان مربوط به عملکرد سال ۹۵ شرکت‌های سرمایه پذیر ۳۴۰۰ میلیارد تومان و سود سال مالی مربوط به عملکرد سال ۹۶ شرکت‌های سرمایه پذیر ۴۰۰۰ میلیارد تومان است. در مجموع میزان سود توزیع شده میان حدود ۴۱.۵ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت که شماره شبا بانکی نزد سامانه سهام عدالت دارند مجموعاً در دو سال گذشته تا کنون حدود ۷۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

تلاش برای آزادسازی سهام عدالت

همچنین با توجه به پایان مدت ۱۰ ساله مهلت قانونی اجرای طرح سهام عدالت، ساماندهی آن و دستیابی ملموس به اهداف اولیه طرح بیش از هرزمان دیگری مورد توجه است و با اولویت در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است.  در این مدت نشست‌ها و جلسات تخصصی متعددی برای ساماندهی امر و آزادسازی سهام عدالت برگزار شده است. متعاقب همین امر، لایحه ساماندهی سهام عدالت موضوع اصلاح مواد (۳۴) تا (۳۸) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی به تصویب هیات وزیران رسیده و برای طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است. با توجه به ملاحظاتی که در خصوص آزدسازی سهام عدالت وجود دارد و با توجه  به اینکه دارندگان آنها عمدتا از اقشار کم‌درآمد جامعه بوده و در صورت آزاد‌سازی احتمالا اکثرا فروشنده باشند بررسی ها در این زمینه در مجلس ادامه دارد.  ارزش روز سبد سهام عدالت بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.  

آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت

مرحله پایانی پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال مالی ۹۶ شرکتهای سرمایه‌پذیر سهام عدالت مربوط به آخرین گروه مشمولان شامل کارکنان و شاغلین دستگاههای اجرایی و خانواده های آنها و همچنین بازنشستگان صندوقهای بازنشستگی، کشوری، لشگری و تامین اجتماعی از روز شنبه (۲۱ اردیبهشت) آغاز شده است.

در این مرحله ۱۱ میلیون نفر از مشمولان، سود سهام عدالت خود را که در مجموع حدود ارزش آن به یک هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود، دریافت کرده  و می کنند.

همچنین مشمولان دیگر گروه های سهام عدالت که شماره شبای بانکی خود را در سامانه سهام عدالت قبلا وارد کرده و به تائید بانک عامل مربوط رسیده باشد و تا کنون در طی چند مرحله قبل سود سهام عدالت خود را دریافت نکرده اند نیز همزمان با مشمولان این دوره سود سهام عدالت خود را دریافت می کنند. با اجرای اقدامات واریز سود و پرداخت آن در این مرحله به حدود ۱۱ میلیون نفر از مشمولین، مجموعا بیش از ۴۱ میلیون نفر از جمعیت کشور که مشول سهام عدالت بوده و اطلاعات شماره حساب بانکی خود را نیز به سامانه سهام عدالت ارائه و تائیدیه دریافت کرده اند به طور کامل از دومین نوبت پرداخت سود سهام عدالت پس از تسویه حساب این سهام با دولت برخوردار می شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.