کارگاه مجازی بین‌المللی تلفیق کاهش ریسک سوانح در برنامه‌ریزی توسعه با مشارکت اپدیم و چیما برگزار شد

0 2

کارگاه آنلاین تلفیق کاهش ریسک سوانح در برنامه‌ریزی توسعه کشور با همکاری مشترک مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا (اپدیم) و بنیاد پژوهشی چیما (CIMA) و سازمان برنامه و بودجه کشور طی امروز و دیروز (۲۴ و ۲۵ شهریورماه) در این سازمان برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، هدف از برگزاری این رویداد بین‌المللی،‌ ایجاد فرصت و زمینه سازی برای بهره‌برداری از تجارب موفق بین‌المللی به منظور دستیابی به فهم بهتر و دقیقتر از تاثیرات و پیامدهای ریسک و مخاطرات بلایا بر مسیر توسعه کشور و همچنین یافتن را‌ه‌هایی که در آن برنامه‌ریزی ملی توسعه بتواند نگاه روشن‌تر و رویکرد واقع‌بینانه‌تری نسبت به ریسک سوانح و کاهش حداکثری آن اتخاذ کند؛ بود.

جستجوی فرصت‌ها برای شناسایی حوزه‌های همکاری و تشریک مساعی میان دولت جمهوری اسلامی ایران و اپدیم به منظور مدیریت ریسک حوادث و بلایا از طریق فرآیند برنامه‌ریزی ملی توسعه از دیگر اهداف این کارگاه به شمار بود.  

شماری از مقامات و کارشناسان متخصص در حوزه کاهش و تاب‌آوری در برابر ریسک حوادث و بلایا از ابعاد گوناگون به ایراد سخن و تبادل نظر پیرامون ضرورت و چگونگی ادغام برآورد و ارزیابی ریسک سوانح در برنامه‌ریزی توسعه از جمله تدوین هفتمین برنامه ملی توسعه در جمهوری اسلامی ایران پرداختند. 
یوگوچی دانیلز، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران،‌ لتیزیا روسانو، مدیر اپدیم، روبرتو روداری،‌ مدیر تحقیقات بنیاد ایتالیایی چیما و سانجای سریواستاوا، مدیر بخش کاهش ریسک سوانح کمیسیون اقتصادی  واجتماعی ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) از جمله شرکت‌کنندگان خارجی این کارگاه بودند که در روز نخست سخنرانی کردند. 

امیر امینی، رییس ستاد تدوین برنامه هفتم توسعه کشور، علی غلامپور،‌ معاون نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در اسکاپ،‌ مصطفی محقق، هماهنگ کننده ارشد اپدیم از دیگر سخنرانان جلسه افتتاحیه بودند. شماری از مدیران و کارشناسان سازمان برنامه و بودجه کشور نیز از دیگر شرکت کنندگان در این کارگاه بودند که سخنانی در خصوص اهمیت موضوع ریسک بلایا در برنامه‌ریزی توسعه بیان کردند. علاوه بر روسانو و امینی، نسرین وزیری رئیس مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و اموربین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در اختتامیه این کارگاه سخنرانی کردند. محور مشترک این سخنان تاکید بر ادامه همکاری‌های سه جانبه ایران، اپدیم و چیما برای شناسایی شاخص‌های مخاطرات بلایا و تلفیق آنها با شاخص‌های برنامه‌های توسعه بود که منجر به کاهش ریسک ناشی از مخاطرات بلایا شود.

در این کارگاه همچنین از ترجمه فارسی گزارش بلایای آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۹ تحت عنوان «چشم ‌انداز ریسک بلایا در آسیا و اقیانوسیه: مسیرهایی برای تاب‌آوری، فراگیری و توانمندسازی» رونمایی شد. 

این کارگاه دو روزه عصر سه شنبه به کار خود پایان خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.