مدارس ماندگار جزو میراث فرهنگی تمامی ایرانیان است

0 1

وزیر آموزش‌وپرورش در آیین امضای تفاهم‌نامه با وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی و شهرداری تهران بابیان اینکه مدارس ماندگار جزو میراث فرهنگی تمامی ایرانیان است، اظهار کرد: مدرسه را به‌عنوان کانون حیات و عنصر پویا در زندگی اجتماعی تقویت کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، عصر امروز محسن حاجی میرزایی در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری سه‌جانبه بین وزارتخانه‌های آموزش‌وپرورش و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و همچنین شهرداری تهران که با حضور علی‌اصغر مونسان، پیروز حناچی و برخی از معاونان وزارت آموزش‌وپرورش و میراث فرهنگی و اعضای شورای شهر تهران به امضا رسید، اظهار کرد: مدرسه یک ساختمان نیست بلکه کانون زندگی، هویت‌ساز، شخصیت ساز، آینده‌ساز و شاخص‌ترین عنصر فرهنگی یک جامعه است.

وی با اشاره به اینکه توجه به مدرسه توجه به آینده یک جامعه است، اظهار کرد: مأموریت داریم تا مدرسه را به‌عنوان کانون حیات و عنصر پویا در زندگی اجتماعی تقویت کنیم. در میان مدارس، مدارس ماندگار ویژگی منحصربه‌فردی دارند که این مدارس را به بخشی از تاریخ یک جامعه تبدیل کرده است. زندگی بزرگان و اندیشمندان و صنعتگران جامعه در این مدارس اتفاق افتاده است و خاطرات و خطرات گسترده‌ای در طول تاریخ پیرامون این مدارس وجود داشته است.

حاجی میرزایی ادامه داد: همه ما بهترین دوران و عمیق‌ترین لحظه‌های زندگی خود را در مدرسه تجربه کرده‌ایم و مدرسه تأثیر عمیق و شگرفی در شخصیت هر یک از ما داشته است. بنابراین مأموریت داریم تا این مدارس را مورد توجه قرار دهیم و برای پایداری و ادای حق آن‌ها تلاش کنیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید بابیان اینکه برای تصمیم‌گیری در مورد مدارس ماندگار، بررسی‌های مختلفی انجام و تجربیات جهانی را مرور کردیم، اظهار کرد: بهترین شکل استفاده از این میراث فرهنگی حفظ کارکرد مدارس ماندگار است. مدارس ماندگار باید کارکرد مدرسه را داشته باشد و فرایند آموزشی در آن ادامه پیدا کند؛ بنابراین بر حفظ کارکرد آموزشی مدرسه تأکید داریم.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: مدارس ماندگار جزو میراث فرهنگی تمامی ایرانیان است و همه مردم در این مدارس سهم دارند و نسل‌های آینده باید این مدارس را در اختیار داشته باشند. با این نگاه ایده مدرسه موزه شکل گرفت و مدارس ماندگار به‌طور هم‌زمان دارای کارکردهای آموزشی برای تداوم کارکرد فضا و موزه برای استفاده همه مردم از این فضارا خواهند داشت.

وی در پایان با اشاره به اینکه افرادی که در این مدارس درس‌خوانده‌اند احساس عمیقی نسبت به این مدارس دارند و این افراد باید بتوانند در حفظ نگهداری این مدارس سهم داشته باشند، گفت: در نقطه آغاز این حرکت هستیم و در تمام استان‌های کشور مدارسی داریم که به‌عنوان میراث فرهنگی ما هستند و باید درب‌های آن را به روی همه مردم باز کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.