مساحت خشکی تالاب های کشور ۶۰ درصد کاهش یافت

0 0

مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بارش های اخیر در کشور برای احیای تالاب ها بسیار حیاتی بود، گفت: بررسی تصاویر ماهواره ای نشان می دهد مساحت خشکی تالاب ها با ۶۰ درصد کاهش از ۵۵ به ۲۲ درصد رسیده است.

مسعود باقرزاده کریمی افزود: پیش از بارش ها ۴۵ تالاب مهم کشور بین ۱۰ تا ۹۰ درصد خشک شده بود که این میزان هم اکنون بسیار کمتر شده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون بسیاری از تالاب های مهم کشور از جمله مهارلو، هورالعظیم و شادگان براثر این بارندگی ها به طور کامل احیا و آبگیری و میزان آب تالاب هامون نیز به ۴۰ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه تالاب جازموریان نیز هم اکنون از ۳۰ تا ۴۰ درصد آب برخوردار شده است، بیان کرد: بر اثر این بارندگی ها تالاب های قم نیز که به طور کامل خشک و کانون تولید گرد و غبار شده بود، احیا شده و شاهد حضور پرندگان نیز در این تالاب ها هستیم.
وی با بیان اینکه این بارش ها بیشترین تاثیر را بر روی دریاچه ارومیه گذاشته است، ادامه داد: میزان آب دریاچه ارومیه هم اکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲ میلیارد مترمکعب افزایش یافته و به بیش از چهار میلیارد مترمکعب رسیده است که این امر باعث شده تا تراز آبی این دریاچه به یکهزار و ۲۷۱ متر و ۷۰ سانتی متر برسد.
مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اتفاقات بسیار جالب و باارزش در افزایش حجم آب این دریاچه حل شدن نمک ها در عمق آن است که براساس عمق سنجی های انجام شده این میزان به بیش از ۳۰ سانتی متر رسیده است. 
باقرزاده اظهار داشت: پیش از دولت تدبیر وامید، آب موجود در کشور برای بخش های شرب، کشاورزی و صنعت تخصیص می یافت اما در دولت یازدهم حقابه محیط زیست آن هم با اولویت دوم یعنی بعد از آب شرب تعیین شد که نشان از آگاهی دولت نسبت به اهمیت حفظ محیط زیست دارد. 
وی همچنین در خصوص برخی اخبار مبنی بر اختصاص اعتبار مربوط به احیای تالاب‌ها به مدیریت سیل در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این تصمیم درستی نیست زیرا تالاب‌ها در چنین شرایطی که آب به آن‌ها وارد شده است، نیاز به مدیریت و اجرای برنامه‌های احیا دارند که این اقدام می تواند لطمات جبران ناپذیری به روند این برنامه ها وارد ساخته و دوباره شرایط به وضعیت وخیم گذشته بازخواهد گشت.
به گزارش ایرنا هم اکنون ۱۰۵ تالاب شناسنامه دار به مساحت سه میلیون هکتار در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۵ تالاب ارزش و معیارهای جهانی داشته و در سایت جهانی کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است.
تامین غذا، کنترل سیلاب و خشکسالی، جذب آلاینده ها، کنترل گرد و غبار، تامین آب، ارزش های فرهنگی، ذخیره کربن، پاکسازی هوا، تنوع زیستی، تعدیل خرده اقلیم ها و تفرج و گردشگری از جمله مزایای این زیست بوم های با ارزش است. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.