نمایشگاه بین المللی قرآن گشایش یافت

0 1

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و مهمانان داخلی و خارجی گشایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، «سید عباس صالحی» عصر شنبه در آیین گشایش بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به این که برخی لغات هزار بار و برخی تنها یک بار در قرآن کریم نام برده شده است، گفت: کلمه الله دوهزارو ۷۰۰ بار در قرآن بکار رفته که از جمله واژه های پر تکرار بوده و این نشان دهنده اهمیت و کانونی بودن در نظام معرفتی قرآن است.
وی افزود: برخی از واژه ها مانند کلمه کوثر تک دانه و همچون صدف هستند و رمضان نیز از جمله واژه هایی است که تنها یکبار در قرآن آمده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با وجودی که ۱۲ماه در سال وجود دارد، تنها نام ماه رمضان در قرآن آمده چراکه کانون رمضان قرآن است.
صالحی در عین حال تصریح کرد که شرافت ماه رمضان، قرآن است و تجلی اعظم پرودگار نیز قرآن این کتاب آسمانی و نازل شده در ماه رمضان بر پیامبر اکرم (ص)است.
وی با اشاره به این که هم اکنون در فضای چهلمین سال انقلاب اسلامی زیست می کنیم، افزود: جنبش امام خمینی(ره) و حرکتشان با قرآن پیوند دارد.
صالحی افزود: آثار دیگر یاران امام خمینی (ره)مانند شهیدان مطهری، طالقانی و بهشتی و دیگر روشنفکران نیز با قرآن پیوند های مشترک زیادی دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: موج قرآنی که در دهه ۴۰ و ۵۰ در کشور وجود داشت مدرسه به مدرسه ، دانشگاه به دانشگاه را در نوردید و بر سفره انقلاب نشست.
وی افزود: قرآن برای حفاظ و خواص نیست بلکه کتاب هویت است و هم اکنون در دهه پنجم انقلاب اسلامی و گام دوم باید رجعتی داشته باشیم از دل آنچه از آن برخواسته ایم.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که تاکنون فعالیت های خوبی در حوزه قرآن انجام گرفته است، گفت: آن سفره های که سبب وقوع انقلاب اسلامی شد بین قرآن و زندگی افراد ارتباط برقرار و زندگی فردی و اجتماعی افراد را نیز لحاظ می کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تاکید براینکه قرآن آمده تا ناپاکی ها را از وجود انسان ها بیرون کند، ابراز امیدواری کرد: نمایشگاه محدود به دوره زمان مشخصی نباشد و نقطه عطفی به رویکرد قرآنی داشته باشد.
عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه از حضور کشور پاکستان در نمایشگاه بین المللی قرآن به عنوان میهمان ویژه نام برد و گفت: قرآن باید در فضای فردی و اجتماعی به افراد بیشتر نفوذ پیدا کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.