نمایندگان کشاورزان در تصمیم‌گیری‌ها نقش‌آفرینی می‌کنند

0 3

وزیر جهاد کشاورزی در اولین برنامه تلویزیونی رویش گفت: یکی از اصلی‌ترین رویکردهای ما توجه جدی به جامعه کشاورزی و نقش این افراد است؛ کشاورزان و نمایندگان آنها باید در تصمیم‌گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته باشند که از روزهای اول حضور بنده این موضوع را عملی کردیم و جلسات بسیاری را با نمایندگان کشاورزان گذاشتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در افتتاح برنامه «کانال تلویزیونی کشاورزی» با عنوان برنامه «رویش»، ضمن تشکر از رئیس سازمان صدا و سیما برای آماده سازی این برنامه اظهار کرد: با وجود شرایط کرونا در کشور هیچ خللی در تولید و تامین مایحتاج اولیه و اساسی مردم به وجود نیامد که این امر را مدیون تولیدکنندگان بخش کشاورزی به خصوص دامداران، تولید کنندگان مرغ و تخم‌مرغ هستیم.

وی افزود: یکی از اصلی‌ترین رویکردهای ما توجه جدی به جامعه کشاورزی و نقش این افراد است؛ کشاورزان و نمایندگان آنها باید در تصمیم‌گیری‌های وزارت جهاد کشاورزی نقش داشته باشند که از روزهای اول حضور بنده این موضوع را عملی کردیم و جلسات بسیاری را با نمایندگان کشاورزان گذاشتیم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: آنچه به شدت پیگیر آن هستیم، تامین امنیت غذایی پایدار است؛ امنیت غذایی پایدار یعنی غذا به اندازه کافی، در دسترس و غنی باشد و این تولیدات پایدار برای نسل های آینده حفظ شود.

به گفته وی، یکی از مباحث مهم در وزارت جهاد کشاورزی، افزایش درآمد کشاورزان است تا بتوانند در بخش کشاورزی حضور فعال داشته باشند.

خاوازی با اشاره به وضعیت بهره‌وری در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: در بخش باغبانی پتانسیل ۸ برابری در تولید داریم، در زراعت سه تا چهار برابر ظرفیت تولید داریم، در دام دو برابر و در شیلات یک تا دو برابر ظرفیت تولید داریم که باید به آن پرداخته شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دلایل عدم استفاده از تمام ظرفیت‌های بخش تولید گفت: یکی از دلایل نپرداختن به بهره‌وری و عدم استفاده از ظرفیت‌های تولید، موضوع سرمایه‌گذاری و بخش قابل توجهی از آن نبود دانش است که در برنامه رویش ورود انبوهی از دانش را خواهیم داشت.

وی افزود: زعفران ۴ تا ۵ کیلوگرم در هکتار تولید می شود اما رکورد پیشتازان تولید زعفران بیش از این است که این امر از طریق آموزش مروج ها و رسانه‌ها می تواند به کشاورزان منتقل شود.

خاوازی تاکید کرد: انتقال چهره به چهره دانش به کشاورزان، تاثیر بالایی دارد اما در توان هیچ کشوری نیست، به همین دلیل از رسانه‌ها استفاده می شود و من خوشحالم که این برنامه شکل گرفت و می تواند زندگی کشاورزان را از طریق آن ارتقا داد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این نکته که نفوذ فناوری بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: در فناوری بذور، اگر بذر مناسب در اختیار کشاورزان قرار گیرد ضریب نفوذ افزایش پیدا می‌کند و این مسئله در رابطه با کود، آفت‌کش‌ها و واکسن صدق می کند.

خاوازی در رابطه با پروژه ۴۶ هزار هکتاری دشت سیستان اذعان کرد: یکی از افتخارات وزارت جهاد کشاورزی پروژه آبیاری دشت سیستان است که اجرای آن، تمام بحران های آبی منطقه را برای همیشه حل می کند.

وی افزود: نزدیک ۶ هزار کیلومتر لوله گذاری در این ظرح انجام شده و آب از طریق لوله به زمین های پنج هکتاری کشاورزان منتقل می‌شود، ما تمام ۴۶ هزار هکتار را که در دل ۲۰۳ هزار هکتار قرار گرفته مدیریت می‌کنیم که در حال حاضر ۳۲ هزار هکتار از آن کاملا آماده شده و ۱۴ هزار هکتار هم در دست اقدام است تا شروع کشت پاییزه، این طرح، کام کشاورزان سیستانی را شیرین خواهد کرد.

خاوازی ادامه داد: با اجرای این طرح  ۵۰ هزار شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با طرح یاوران تولید اظهار کرد: ما طرحی را در شرایط کرونا آماده کردیم به نام یاوران تولید که در این طرح بالغ بر دو هزار نفر از مروجین ما در سال جهش تولید به بهره برداران کمک خواهند کرد و تمام دانش خود را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهند.

وی افزود: این طرح در تمام استان‌ها انجام خواهد شد و مجری این طرح موسسه آموزش و ترویج و عملیات آن بر عهده سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی است.

خاوازی گفت: انتظار من این است که از این برنامه تلویزیونی مانند یک نهال کوچک مواظبت کنید تا این برنامه صدای کشاورزان باشد.

گفتنی است؛ در پایان، برنامه «مسابقه مهارتی رویش» هم افتتاح شد که روزهای زوج از ساعت ۲۰ بر روی آنتن شبکه آموزش خواهد رفت.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.