نهضت ساخت داخل مختص شرایط امروز و تحریم نیست

0 3

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نهضت ساخت داخل یک برنامه اساسی و راهبردی کشور است که مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسایل اساسی کشور عمل کند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از شاتا، رضا رحمانی پس از پایان مراسم میز ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی در گفتگو با خبرنگاران، افزود: یکی از برنامه‌های راهبردی امسال مان نهضت ساخت داخل است و هر کالا یا مواد اولیه ای به کشور در هر رشته ای واردات می شود، به خصوص در حوزه‌های صنعتی تبدیل به ساخت داخل بشود.

وی ادامه داد: این موضوع در قالب یک برنامه زمان بندی شده پیگیری می‌شود و فعلاً برنامه ای سه ساله تا ۱۴۰۰ برای این منظور داریم که به لطف الهی این تفکر به خوبی در جامعه، مردم، صنعتگران و تولیدکنندگان در حال رشد است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به شرکت‌های سفارش دهنده نیز از این موضوع استقبال خوبی کرده اند، تصریح کرد: نمونه اش میز ساخت داخل تجهیزات صنعت پتروشیمی است که امروز برگزار شد و ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو تجهیزاتی که در گذشته از خارج واردات می شد، به سازنده داخلی سفارش داده شد.

رحمانی با تأکید بر اینکه بخش خصوصی با اعتقاد و باور وارد موضوع ساخت داخل شده است، گفت: امروز این قرارد میان دو هلدینگ سیراف انرژی به عنوان سفارش دهند و ماشین سازی اراک به عنوان سازنده این تجهیزات منعقد شد، این گونه قراردادها در کشور همواره انجام می‌شود و ما فقط برخی از این قراردادها را که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، اطلاع رسانی می‌کنیم.

نهضت ساخت داخل مختص شرایط امروز و تحریم نیست

وی نهضت ساخت داخل را یک برنامه اساسی و راهبردی کشور دانست و اضافه کرد: این برنامه مختص شرایط امروز و تحریم نیست و به نحوی روی این برنامه کار می‌شود تا در هر شرایطی به عنوان راهبرد نجات اقتصاد و حل مسایل اساسی کشور عمل کند.

توجه به ساخت داخل تداوم راه شهیدان است

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: توسعه، اشتغال، حفظ ارزش پول ملی و عمران و آبادنی در گروه توجه به ساخت داخل است که انصافاً استقبال مردم هم خوب بوده است و بر این باوریم که ادامه راه شهیدان بزرگی همچون شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای عزیزمان در حوزه های اقتصادی همین حفظ تولید ملی و ساخت داخل است.

داخلی سازی ۲ میلیارد دلار از واردات نفت، گاز و پتروشیمی در دست اجرا است

رحمانی گفت: در سال گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار واردات کشور بوده است، بخشی از این واردات مواد مربوط به مواد اولیه و موادی است که چون تولید نداریم واردات آنها اجتناب ناپذیر است، اما در بخش عمده‌ای از این میزان واردات هم تولید داریم که حدود ۱۰ میلیارد دلار از این رقم را برای ساخت داخل گذاشته‌ایم که حدود ۲ میلیارد دلار آن در حوزه تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی است که برش سالیانه دارد و پیگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: تا روزی که حتی یک قطعه قابلیت ساخت داخل دارد این نهضت را نمی گذاریم که متوقف بشود.

نهضت ساخت داخل، قائل به شخص نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: این حرکت قائل به شخص نیست و حتی با جابجایی و تغییر مدیران این نهضت ادامه خواهد داشت و ادامه این نهضت ادامه خون پاک شهیدان است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.