هدفگذاری برای احیای ۱۵۰۰ واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با اشتغال ۲۷ هزار نفر

0 0

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای احیای ۱۵۰۰ واحد صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سال ۱۳۹۹ برنامه ریزی کرده است که میزان اشتغال این واحدها طبق برنامه ۲۷ هزار نفر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شاتا، ۴۵ هزار و ۶۷۶ واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور با حدود ۹۲۱ هزار و ۷۴۰ نفر اشتغال مستقر است که از این مجموع ۳۵ هزار و ۸۳۴ واحد فعال و ۹ هزار و ۸۳۲ واحد دیگر با اشتغال ۱۶۸ هزار نفر(معادل ۱۸ درصد) غیر فعال هستند که نسبت واحدهای صنعتی غیر فعال به فعال ۲۱٫۵ درصد است.

وضعیت واحدهای فعال به تفکیک بهره وری شامل ۱۴ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد(۴۰ درصد)، ۹ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی با ظرفیت بین ۵۰ تا ۷۰ درصد(۲۶ درصد) و ۱۲ هزار واحد صنعتی با ظرفیت بالای ۷۰ درصد(۳۴ درصد) می باشد.

کمبود نقدینگی، فقدان بازار، اختلاف شرکاء، تأمین مواد اولیه و نقصان ماشین آلات از جمله مشکلات واحدهای صنعتی غیرفعال می باشد که بر اساس دستور رییس جمهور یکی از برنامه ها و اقدامات مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق جهش تولید در سال ۱۳۹۹، موضوع فعالسازی واحدهای غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است و این وزارتخانه برای احیای ۱۵۰۰ واحد از این واحدها هدف‌گذاری کرده است که میزان اشتغال مطابق برنامه ۲۷ هزار نفر خواهد بود.

احیای ۱۴۴۴ واحد صنعتی و تحقق ۱۰۸ درصدی برنامه در سال ۱۳۹۸

در این راستا برنامه سال ۱۳۹۸ احیای یک هزار و ۳۳۴ واحد غیرفعال مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی بوده است که با احیای یک هزار و ۴۴۴ واحد از هدفگذاری تعین شده جلوتر رفت و میزان تحقق این برنامه ۱۰۸ درصدی بوده است.

بهترین عملکرد استانی در حوزه احیای واحدها مربوط به استان های تهران، آذربایجان غربی و خوزستان بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.