وزارت اقتصاد هفته ملی آمار را به فعالان این عرصه تبریک گفت

0 6

وزارت امور اقتصادی و دارایی طی پیامی هفته ملی آمار را به فعالان این عرصه راهبردی تبریک گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  دولت به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، پیام این وزارتخانه به مناسبت هفته آمار بدین شرح است:
 اهمیت آمار و اطلاعات به عنوان ابزاری برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی موثر و کارامد در عرصه‌ی نظام اقتصادی و مالی کشور بر کسی پوشیده نیست. وزارت امور اقتصادی و دارایی با داشتن سهم عظیمی از آمار و اطلاعات در این نظام، یکی از مهمترین و اثرگذارترین اعضای اکوسیستم آماری کشور بوده و با تولید آمارهای تخصصی بازارهای مختلف اقتصادی و مالی همچون بازار سرمایه، بازار بیمه، تجارت خارجی، مالی دولت، خصوصی‌سازی، سرمایه‌گذاری خارجی، شرکت‌های دولتی و … نقش‌آفرینی می‌کند.
آمار و اطلاعات این وزارتخانه با بهره‌گیری از چارچوب بین‌المللی ارزیابی کیفیت داده‌ها (DQAF) در معرض ارزیابی‌های دوره‌ایی و مستمر قرار گرفته و با تلاش در جهت ارتقاء، با استفاده از فناوری و رویکردهای هوشمندسازی، مسیر انتقال به سمت “اقتصاد هوشمند” را هموارتر می‌نماید.
هر ساله، روز جهانی آمار با موضوع “ایجاد ارتباط جهان با داده‌های قابل اعتماد” جشن گرفته می‌شود و این موضوع، اهمیت اعتماد به داده‌های معتبر را در نظام آماری نشان می‌دهد. در ایران نیز روز اول آبان به عنوان “روز آمار و برنامه‌ریزی” نامگذاری شده است.
به مناسبت هفته آمار و با توجه به اهمیت آمار در نظام اقتصادی و مالی، مهمترین اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی (کمیته آمارهای مالی) با همکاری فعال اعضای زیرکمیته در معاونت‌ها و سازمان‌های حوزه عملکرد وزارتخانه در وب‌گاه‌های هر یک به تصویر کشیده شده و به قرار ذیل می‌باشد:
– ارزیابی کیفیت اقلام آمارهای تخصصی وزارت امور اقتصادی و دارایی براساس DQAF در سال ۱۳۹۹-۱۳۹۸
– تدوین چارچوب ارزیابی کیفیت اقلام آمارهای وزارت امور اقتصادی و دارایی مبتنی بر چارچوب‌های ملی و بین‌المللی “چارچوب ارزیابی کیفیت آمارهای رسمی نظام آماری ایران” و “چارچوب ارزیابی کیفیت داده‌ها (DQAF)”
– تکمیل و بروزرسانی شناسنامه اقلام آمارهای تخصصی برای سال ۱۳۹۹
– انجام اقدامات اولیه برای استانداردسازی مفاهیم و تعاریف اقلام شناسنامه‌دار احصا شده در نظام آماری کشور
– انتشار سالنامه‌های آماری هر یک از حوزه‌های تخصصی وزارتخانه
– تهیه‌ی بسته‌های سیاست‌‌گذاری مبتنی بر آمار و اطلاعات
– تهیه گزارش‌های دوره‌ایی آماری-تخصصی
– تهیه و ارائه‌ی آمارهای تخصصی به ذینفعان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.