۴۰ درصد شکر مورد نیاز کشور در خوزستان تولید می شود

0 2

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: استان خوزستان بیش از ۴۰ درصد از شکر و ۱۵ درصد گندم مورد نیاز کشور را تامین می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز پنجشنبه پس از سفر به استان ایلام، وارد استان خوزستان شد و در حاشیه بازدید از مزارع گندم، کلزا و چغندرقند شهرستان شوش در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان خوزستان از نظر کشاورزی برای کشور اهمیت دارد و بیش از ۴۰ درصد از شکر کشور را این استان تامین می کند.

وی با اشاره به این که ۱۵ تا ۱۸ درصد گندم کشور در خوزستان تولید می شود، خاطرنشان کرد: کلزا در این استان توسعه خوبی داشته است و بذر کلزای بهاره کشور در خوزستان تولید می شود.

کشاورز با بیان این که تولیدات سبزی و صیفی استان خوزستان، تنظیم کننده بازار این محصولات در تمام فصول کشور است، تصریح کرد: خوزستان تغییرات و پیشرفت های شگرفی در کشاورزی داشته است؛ اراضی آن آبادتر شده و از روش های جدید که از نظر عملکرد بالاست و با کاهش هزینه ها همراه است، استقبال می کند.

وی با اشاره به این که در خوزستان، کشاورزان بیش از ۷۵ درصد بذر گندم مورد نیاز را از بذر جدید مصرف می کنند، خاطرنشان کرد: با حمایت در زمینه تامین بذر به ویژه ارقام جدید که مقاوم به افت زنگ گندم هستند، می توانیم بر تولید گندم در استان اثرگذار باشیم.

کشاورز یادآور شد: خوزستان گندم درجه یک را در کشور تولید می کند و لازم است، کیفیت گندم تولیدی را غنی و گندم مورد نیاز صنعت آرد و نان را تامین کنیم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در تامین کود مورد نیاز کشاورزان محدودیتی نداریم، خاطرنشان کرد: مسائلی که در رابطه با قیمت کود با پتروشیمی ها وجود داشت، توسط دولت حل شد؛ در روزهای اخیر هم به علت تامین گاز خانگی، گاز مورد نیاز پتروشیمی ها قطع شده است که این مشکل نیز از روز شنبه آینده برطرف خواهد شد.

وی گفت: علیرغم تحریم ها، انواع آفت کش های مورد نیاز بخش کشاورزی تامین شده است و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد.

کشاورز، وضعیت کلزا در خوزستان را مطلوب توصیف کرد و با اشاره به بازدیدش از مزارع کلزای شهرستان شوش گفت: انتظار ما این است که در تناوب غلات ۱۵ درصد کلزا کشت شود که این مهم در شهرستان شوش محقق شده است.

وی در مورد چغندرقند اظهار امیدواری کرد با آمادگی کارخانجات مشکل جذب چغندرقند و همچنین حمل و نقل این محصول حل شود.  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.