۹ هزار هکتار گلخانه در دولت تدبیر و امید ایجاد شد

0 1

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر ۱۷ هزار و ۴۰۰ هکتار گلخانه در کشور وجود دارد که نزدیک به ۹ هزار هکتار آن در دولت تدبیر و امید احداث شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نفل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز در حاشیه آئین کلنگ زنی پروژه های تولیدی بخش کشاورزی شهرستان اسدآباد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر، میزان تولید سبزی و صیفی در گلخانه ها ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن است؛ ۷۰ درصد خیار مورد نیاز کشور در گلخانه ها تولید می شود و پس از آن محصولاتی نظیر گوجه فرنگی و فلفل و گیاهان دارویی قرار دارند.

وی با اشاره به نقش گلخانه ها در صرفه جویی در مصرف آب، ایجاد اشتغال و تولید برای صادرات، تصریح کرد: پیش بینی شده سالانه حدود ۴ هزار هکتار گلخانه در کشور ایجاد شود که امیدواریم با حمایت های مالی و تسهیلاتی سیستم بانکی انجام خواهد داد و اقبال سرمایه گذاران این برنامه عملی شود.

کشاورز با بیان این که در مورد محصول سیب زمینی باید فصل تولید را تغییر دهیم، خاطرنشان کرد: این کار آغاز شده است ولی باید شتاب بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به این که در جنوب و شمال کشور سیب زمینی تولید می شود، به کشاورزان توصیه کرد : از آبیاری میکرو باید استفاده شود و همچنین کشت نشایی سیب زمینی باید توسعه یابد.

کشاورز با بیان این که مزیت تولید کشت های گلخانه ای موجب گرایش کشاورزان می شود، گفت: در جنوب کشور که در این فصل بارندگی خوب و هوا معتدل است، کشت در فضای باز انجام می‌شود اما در مناطق مرکزی و سرد تولید سیب زمینی در فضای باز مزیت ندارد و باید به گلخانه ها منتقل شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، راهکار رفع بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی را رونق تولید داخلی عنوان کرد و افزود: لازمه رونق تولید، همکاری و تعامل دولت، بخش خصوصی و مردم است.

وی، اشتغال را از دیگر مشکلات جامعه دانست و اظهار کرد: ایجاد اشتغال تنها از طرف دولت امکانپذیر نیست و دولت باید خود را کوچک و چابک کند تا بخش خصوصی راحت تر بتواند به فعالیت اقتصادی بپردازد.

کشاورز با اشاره به این که استان همدان در تولید سیب‌زمینی، سیر، کشمش و گردو از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین استان ها در کشور است، یادآور شد: همدان در نقطه مرتفع قرار دارد و از نظر جغرافیایی، کشاورزی و دامداری باید با کشاورزی عجین باشد که این گونه نیز هست.

وی گفت: با نسخه های قدیمی مشکلات بحش کشاورزی را نمی توان حل کرد، بلکه نیازمند رویکرد های جدید در این حوزه هستیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.